1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. Diyarbakırspor'un her şeyini aldınız ama…
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor'un her şeyini aldınız ama…

A+A-

Diyarbekirspor'u ligin bitimine 3- 5 hafta kala şampiyonluğu garantilemek üzere göreve getirilen Teknik Direktör Bülent Demirkanlı, 4 maçta 4 puan toplayarak kendine olan güveni boşa çıkarttı. Bereket, Demirkanlı iyi niyetli davranıp istifa etti. Bu kararın yerinde olduğunu düşünüyorum. Bir şey olmuyor ise fazla da üstelemenin bir anlamı yok.

 
Bu futbolcularla bu sistem yürümedi
Demirkanlı'nın oyun sistemi ile futbolcular uyuşmadı. Adam 4-2-3 1'de diretti. İzlediğim 2 maçta da takımın forveti Mert, sahada yalnız kaldı. Kimsenin ne geriden ne de kenardan adama top attığı yok. Bir forveti topla buluşturmuyorsanız gol atmasını da bekletemezsiniz. Mert, Amedspor'da zaman zaman tek forvet, zaman zaman da yanında bir arkadaşıyla çift forvet oynadı, her sezon 16- 17 gol attı. Bunları irdelediğimiz zaman yönetime de bir çift söz söyleme gereği duyuyorum. Senin golcün 5 maç ceza almış. 5- maç demek ligin ilk devresinin yarısı demek. Sen ilk devrenin ilk 5 haftasında gol atamazsan millet de böyle sana 11 puan far atar. Yönetimin bunu düşünerek Tunç Behram'ın yokluğunda Mert'in yanında oynayacak bir forvet almalıydı. Burada yönetimin hatası var diye düşünüyorum. Belki de birileri İlhanlı'ya, “başkanım 3. bir forvete gerek yok” diye yağ çekmiş birileri de olabilir. Bunu bilmiyorum bildiğim şey ortada bazı yanlışların olduğudur.
 
Bu takım lige hazır değil, durum çok vahim.
Denizli Büyükşehir Belediyespor maçını şöyle bir irdeliyorum. 90 dakikada rakip kaleye giden bir şut yok. Şut çekemeyen bir takımdan gol atmasını da bekleyemeyiz. Adamların kendine olan güvenleri sıfır. Topu rakip ceza alanına kadar taşıyorlar ve orada topu kaptırana kadar paslaşıyorlar. Takımın içinde kaleyi düşünen biri yok. Böyle bir futbol anlayışı dünyanın hiçbir yerinde yok, bulamazsınız da.
 
Kanatlardan orta gelmedi
Yine 90 dakika boyunca ne sağ kanattan ne de sol kanattan bir tek orta gelmedi. Sağ kanatta oynayan Suat Mutlu, oyunda 62 dakika kaldı. 62 dakika boyunca takım arkadaşlarının ona verdiği bütün topları kaptırdı ve bu da kontra atak olarak Diyarbekirspor kalesinde tehlikeler oluşturdu. Onun yerine oyuna giren Adem'in bire bir adam geçtiğini görmedim. Ama “Adamı öldür hakkını ver” demişler. Adam bir top ceza alanına ortalayabildi.
 
Umut Aslan çok güçsüz
Sol kanatta oynayan Umut Aslan ise çok güçsüz bir futbolcu. Bütün ikili mücadelelerde yere düştü. Adamın sahada koşacak ve mücadele edecek gücü yok, nitekim Mert Somay kendisine çok güzel bir pas çıkarttı. Penaltı noktasına yakın bir yerde topla buluşan Umut, hafif yerden bir plaseyle topu rakip kaleciye geri pas olarak gönderdi. Ben bu futbolcunun kötü niyetli olduğunu asla düşünmüyorum. Ama adamın topa vuracak gücü yok. Ne yapalım, kumaş bu.
 
Diyarbakır'a ne verdiniz?
Şimdi Diyarbekirspor'da teknik heyetin istifasından sonra yeni bir sayfa açılacak. Rakip ile aradaki 11 puanlık farka bakmaksızın açılacak yeni sayfada çok dikkatli davranılmalı. Feyzi İlhanlı'nın da artık dikkatli olması lazım. Artık işi bilen, çok sağlam insanlarla çalışması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa yarın, “Diyarbakırspor'un renklerini aldınız, stadını aldınız, idman sahasını aldınız, taraftarını da aldınız. Peki, Diyarbakır'a ne verdiniz?” diye sorarlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT