1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Diyarbakırspor'un Geleceği İçin Önerilerim...
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor'un Geleceği İçin Önerilerim...

A+A-

Diyarbakırspor Kulübü Başkanlığına, futbol bilgisine sahip olduğumdan dolayı değil, dürüst bir işadamı olarak genel kabul gördüğüm için her kesimin ortak adayı olarak seçilmiştim. Ancak samimi bir şekilde hizmet etmeye çalıştıysam da, bende olmayan futbol tecrübesi yüzünden başarılı olduğumu söyleyemem. Eğer o dönemde gerekli futbol bilgisine sahip olsaydım mutlaka iyi şeyler yapardım. Ama aradan sekiz- on yıl geçmiş olmasına rağmen, tüm samimiyetimle şunu söylemek istiyorum:

İyi hizmet edemediysem de kulübün tek kuruşu tarafıma geçmiş değildir. Başkanlığım süresince gücümün nispetinde iyi para da harcadım. Eğer bilerek Diyarbakırspor Kulübü'nün parasını yemiş isem, vücudumda zehir ve kanser olsun. Bırakın kulübün parasını yemeyi, bazen kulüpte yemek durumunda kaldığım yemeklerin parasını bile ödediğimi arkadaşlarımız bilirler. Bunun yanında, başkanlık yaptığım süre içerisinde şehrimizi olması gerektiği gibi temsil ettim. Deplasmanlarda uğradığımız hakaretlere karşı onurlu duruş sergilediğime taraftarımız şahittir. Hiç şüphesiz en önemli faydamız ise, komşu illerimizle geçmişten gelen aramızdaki soğukluğun giderilmesine vesile olmaktı. Artık Diyarbakır ile Elazığ, futbol sayesinde birbirini seven iki komşu ve kardeş şehirdir.

Uzun zamandır dışarıdan takip ettiğim ve uygulanması halinde başarılı olacağına inandığım, 'Altı Altın Kural' ile ilgili öneride bulunmak istiyorum. Bunlar yapıldığı takdirde Diyarbakırspor, bir dünya markası haline gelir ve taraftarını daima mutlu eder diye düşünüyorum:

1- Samimi olarak hizmet etmiş olan değerli arkadaşlarımıza müteşekkir olunduğu muhakkaktır, ancak taraftarımız geçmişten incindiği için, ben de dâhil, bugüne kadar günahıyla sevabıyla yönetimde yer alanların artık kulüp yönetimine gelmemesi prensibi uygulanmalıdır. Eğer ihtiyaç duyulursa onlardan/bizlerden müteşekkil bir 'İstişare Kurulu' meydana getirilir ve bilgilerinden istifade edilebilinir. Ama yönetim üzerinde kesinlikle söz sahibi olmamalıyız.  

2- Takımın bir kesime mal edilmemesi ve 'halkın takımı' hüviyetini kazanması için;

Vilayetten 3 (İl Özel İdare Genel Sekreteri, Defterdar ve bir vergi dairesi müdürü),
Belediyelerden 3 (belediye başkanları tarafından önerilecek isimler),
Dicle Üniversitesinden 1 (Rektörün belirleyeceği bir isim),
Spor Camiasından 3 (camianın kendi içinden seçecekleri isimler), İşadamlarından 3 (ekonomik durumu iyi, anacak daha önce kulüpte görev yapmamış olmalı)
Esnaf ve Sanatkârlardan 1,
Ticaret Borsasından 1,
Ticaret ve Sanayi Odasından 1 kişi.
Yönetim kurulu toplam 17 üyeden oluşturulmalıdır.
Başkan ise, spor camiasından veya işadamları arasından seçilmelidir.

3- Delege sayısı olabildiğince artırılmalı ve her delege mutlaka aidat ödemelidir. Muhasebe birimi aylık gelir-gider tablosunu kulüp sitesinde yayınlamalıdır.
Delegeler istediği an buradan kulübün tüm mali durumunu takip edebilmelidir.
Delegelerin tamamı bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden birbirine iletişim içerisinde olmalı, ihtiyaç halinde veya bir etkinlik için haberleşerek bilgi paylaşımında bulunabilmelidir. Bu şekilde organize olmuş delege/taraftar gücü Diyarbakırspor'u çok güçlü kılar.

4- Diyarbakır Sportif A.Ş. kurulmalı ve bu şirket, işletmecilik dâhil, birçok alanda ticaret yapmalı, yatırımcı firma olarak da faaliyet gösterebilmelidir. Kulübün tüm mal varlığı bu şirket üzerine kayıtlı olmalı ve yapacağı işler sonunda borsaya açılabilecek kadar da aktif hale getirilmelidir. Şirket borsaya kayıtlı olduğu takdirde, her altı ayda bir uluslararası firmalar tarafından zorunlu olarak denetlenmiş olacak ve artık tek kuruş parası kaybolmayacaktır. (Trabzonspor ve diğer bazı büyük kulüpler gibi...) 

5- Takım veya şirket yönetiminde görev alanların tamamı, gönüllü bir anlayış içerisinde hizmet etmeli ve bu hizmeti karşılığında herhangi bir ücret almamalıdır. Ve aynı zamanda bu yöneticiler her yıl düzenli olarak mal beyanında da bulunmak zorunda olmalıdır. 
 
6- Takımda oynayacak futbolcuların yarısının Diyarbakırlı gençlerden olması prensibe bağlanmalıdır. Kalan yarısı da diğer şehirlerimizden ve yabancı uyruklulardan meydana getirilmelidir. Yeni yönetim, şehrimizdeki tüm amatör ve profesyonel kulüplerine kendi altyapısı gözüyle bakmalı ve esas olarak futbolcu ihtiyacını buradan karşılamalıdır.

Önerimin değerlendirilmeye alınması halinde, Diyarbakırspor tamamen kurtulacak, geleceği teminat altına alınacak ve çok ciddi bir şekilde kurumlaşacaktır.

İl Valimiz ile Büyükşehir Belediye Başkanımız, onursal başkanlar olarak, bu organizasyonu gerçekleştirebilirler.

Bu vesileyle tüm taraftarlarımıza selam ve saygılarımı iletiyorum.

Mücahit Can

Yorumlarınızı mucahitcan@superonline.com adresine mail gönderebilirsiniz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar