25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Diyarbakırspor'un Çocukları Beyefendileri

07 Eylül 2011 Çarşamba 18:46

  Türkiye de ilk profesyonel kulüpler  1800 lü yılların sonunda yabancı ülkeler desteğinde kuruldu. Daha sonra 1900 lü yılların başında da sırasıyla Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe kuruldu.
60 lı yıllarda da Trabzonspor , kayseri, Eskişehir, Konya, Gaziantep , Diyarbakırspor gibi Anadolu kulüpleri kuruldu.
    Diyarbakır  da ilk amatör kulüp 1920 de yazar sosyolog ziya Gökalp önceliğinde gençlik derneği  bünyesinde  kuruldu. 1930 da Ayspor sonradan sırayla yıldız, Dicle idman yurdu  karacadağ , Ergani spor, havagücü ,Ankaragücü, gibi 13 amatör kulüp kuruluyor. Ve bunlar kıyasıya mücadele ediyorlar.  Şampiyonluklar Dicle ve Yıldız spor kulüpleri arasında gidip geliyordu. Altun kafa Recep, Gavur Sami, Hut Nezir, Kırkayak Veysi, Kurbağa Burhan , Pele Salih , Şorık Veysi , Hoşhoş Emin, yıldızda ise buldozer şeyhmus , behzat Kenan, ihsan, gompo Cahit, beton İsmail, gibi ünlü isimler vardı.
    Diyarbakır spor kurulduğundan itibaren  kaptan Muzafer,Cemil, Şeyhmus, Kel Nazmi, Naci, Mahmut, Ceylan Emin , M.Ali , Lastik Ali , Erep Eyüp, Apollo Naif , Boğa Emin, Hoşhoş Emin, Şorık Veysi , Beton İsmail, Özcan, İbrahim, Erdinç, Vedat, köstek İhsan, Mehmet Kurdoğlu, Kenan Özbek, İhsan Özbek , Yavuz, Bozo Yalçın, Herif Ahmet, Latif Paçal, Kreder  Ali, Behzat Çiçek, Demir Şeyhmus , Celal, Kurbeğe Burhan , Mahmut Şimşek, Nedim, Naci, Abdullah, Nezir, Mahmut Çiçek, Muammer.
    Diyarbakır spor'u  1973'lere kadar  taşıdılar. Daha sonra da kadro ile yetinmeyip dış transfere başladılar.
    1973-74 sezonunda  Diyarbakır spor efsane yönetimi ve efsane kadrosuna ulaşır  Ali kahraman yönetimi olaya el koyar .

1975 – 76  Ali kahraman yönetimi  1976-1977 Vekin Aktan yönetimiyle işin mimarı genel kaptan şehmus akçadağ ile (Notingam fforestten sonra dünya da 2. Takım olarak, 3.ligden , 2.lige, 2.ligden, 1. Lige çıkıyor.
    Horoz kemal , Vedat Okyar, Tilki Vehbi, Turgay, Muhittin Kahraman, Bülent, Turan,Ayhan, Ergün, Kırvırcık Ali, tarih yazmaya başladılar. 3.ligden 2.lige 2. Ligden 1. Lige 1. Ligden son kadro kahraman, Turan, Muhittin, Tuncay, Ergün, Ayhan, Hüseyin , Mustafa, Vahdet, Vehbi, Hüseyin, Baykul, du.
    Ve geldik 80'li yıllara , 80 li yıllarda oynayan Diyarbakır çocukları Mustafa , Necip, Metin, Ramazan, Sami, İhsan, Mesut, Aytekin, Şeref, Levent, Sezai, Şerif, Ahmet, Samim, Nuri, Serdar,  Burhanettin , A.Kadir  ve Adem .
    90 lı yıllar da Sertaç , Mehmet Budakın, Sertaç, Mehmet Altındağ, Ümit, Ferhat, Şeyhmus Suna, Kemal Zeydan, 2000 li yıllarda  isimleri gittikçe azaldı . Murat Yiğiter,Burhan Eşber, Barış Ataş, Abdullah Çetin den başka kimseyide anımsayamıyorum.
    Her zaman söylerim , profesyonel  futbolcuların tümü güzel insanlardır hayat üniversitelerini güzel kamplarda güzide şehirlerde , üst düzey insanlarla geçirirler, güzel şeyler giyinir, güzel hoş şeyler  yerler  ve pahalı yaşarlar sosyal yönleri insanlıkları muhteşemdir ama her  toplum gibi onlarında  beyefendileri vardır. Alın size 40 yılda 40 güzel insan , Kaptan Müzaffer, Beton İsmail, Lastik Ali , Herif Ahmet, Kenan Özbek , İhsan Özbek, Ceylan Emin, Mehmet Ali, Latif Paçal, Buldozer Şehmus, Naci , Mehmet Kurdoğlu

Horoz Kemal, Kaptan Ayhan , Vedat Okyar , Muhittin , Dolma Mustafa , Bülent , Gaffar ,Fahri, B.Reşit, K.Reşit, Tuncay , Muharrem , Kibar Recep, Kaleci Gökalp, Mustafa Akülke, Ramazan, İhsan, Mesut , Çetin, Şerif, Şehmus, Sertaç ,  Nuri, Mehmet Budakın, Kemal Zeydan,  M.Altındağ,  Murat Yiğiter, Levent Tekne , gibi isimler aklımızda kazılan bizde iz bırakanlardır. Sakın ola diğer arkadaşlarımız ve ağabeylerimizde alınmasınlar yanlış yalan insanlar değillerdir.  Onlarda bir ağabey ve kardeşlerimizdirler.
    Bunlar sadece biraz daha kendilerini benliğimize kazabildiler. Biraz daha sevdirebildiler. Biz de onları hatırlayıp isimlerini anabildikse akıllara getirebildikse ne ala bize…

Bu yazı toplam 9031 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com