21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,496
  %0.79
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3559
  %0.35
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Diyarbakırspor'u Niye Kapatıyorsunuz?

05 Ekim 2012 Cuma 13:04

3 sezon içinde Önce süper Lig,daha sonra Bank Asya 1.Lig ve Spor Toto 2.Lig'den küme düştü.Bu sezon Spor Toto 3.Lig'de mücadele ediyor,daha doğrusu sezon sonuna kadar mücadele edip etmeyecekleri bile belli olmayan bir futbol klübü 45 yıllık Diyarbakırspor kapanmanın,daha doğrusu kapatılmak istenmesinin eşiğinde…

Yabancı asıllı futbolculara olan borçlar nedeniyle Ocak 2013'e kadar FİFA tarafından transfer yasağı alan klüp,bunun üstüne yerli futbolcular ve Teknik adamlara olan borçlar nedeniyle de TFF tarafından transfer yasağı almış durumda.

Gayri resmi olarak 25 milyon Tl,Resmi olarak 18 milyon Tl borcu olan Diyarbakırspor'un eski başarılı günlerine dönmesi bazı çevrelere göre zor görünüyor.

Diyarbakırspor'un neden bu duruma geldiği aslında çok açık.

Defalarca yazdım. Diyarbakırspor,seçilmiş ve bazılarıda atanmış yönetimlerce yıllarca kötü idare edildi.

Futbol klübü idareciliği zihniyetinden uzak, ilişkili olduğu disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan,üstlendikleri misyonu unutup kendi kişisel vizyonlarını Diyarbakırspor sırtından geliştirme çabasına girip klübün menfaatlerine hizmet etmeyen ve tabiri caiz ise ''sonradan görme'' moduna girip her şeyi zaman içinde alt üst eden yönetimler bu tahribatın baş sorumluları elbette!.

Bu klüpte 1979'dan sonra hiçbir zaman multi disipliner bir yönetim anlayışı hakim olmadı. Gelen yönetimler İletişim kanalları hep kapalı kendilerine dönük,dışa kapalı bir dünya kurdular. Bu süreçte Klübe gelen gelirler heba edildiği gibi Giderler ve yöneticilerin klübe verdikleri paraları astronomik bir şekilde kayıtlara geçirtip daha sonra faizi ile beraber icraya verip tahsil etmek istemeleri,Diyarbakırsporu sömürmeleri bu günkü gidişata yol açtı desem fazlada abartmış olmam.

Diyarbakırspor'un mali tablosuna bakacak olursak ,

Tam da burada sizlere mali tablo hakkında bazı rakamlar vermek istiyorum.

Diyarbakırspor'un TFF kayıtlarında 300'ün üzerinde icra ve temlik dosyası bulunurken, 9 Nisan 2012 tarihli bilanço şöyle ;

Antrenör borcu :461.652,18 TL

Futbolcu Temsilci Raporu :11.900 TL

Futbolcu Borcu :6.082.153,05 TL

İcra Borçları :1.982.585,45 TL

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü borcu :322.137,62 TL

İstanbul Olimpiyat Stadı :17.790,47 TL

Yönetici toplam temlik borcu :6.523.167,34 TL

Yaklaşık olarak faizleri ile beraber Diyarbakırspor'un borcu resmi olarak 18 Milyon Tl'ye yakın bir rakam.

Diyarbakırspor'un mali tablosu yukarıda yazdığım gibi.

Kentte Diyarbakırspor'un yaşatılması için uğraş veren çevreler,Siyasiler ve Valiliğin manevi destek vereceği bir oluşumun meydana getirilmesi halinde borçların kapatılmasına kesin gözüyle bakıyorlar. Ancak gerek Yerel Yönetimler,gerekse Siyasiler ve Kent Yöneticilerinin Diyarbakırspor'un kurtulmasını istemediği son gelişmelerle beraber neredeyse kesinleşmiş durumda.

En son olarak Dün Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın ,Kentteki sivil toplum örgütleri ve Spor adamlarıyla bir araya gelerek Diyarbakırspor'un sorunlarını masaya yatırdığı toplantıdan da beklenen olumlu sonuçlar maalesef çıkmadı.

Şahsen ben toplantıdan olumsuz sonucun çıkmasına şaşırmadım. Toplantıya davet edilen çoğu kurum temsilcileri,STK'lar zaten yıllardır Diyarbakırspor'a adımlarca geri durmuş ve hiçbir faydaları dokunmamıştı ve halen onlardan medet umup böyle bir toplantıya davet etmekte stratejik açıdan yanlıştı diye düşünüyorum.

Umut beklenen STK'lar konu ülke gündemi olduğu vakit çarşaf çarşaf demeçlerle basının karşısına geçip Akil Adam rolü üstlenirler.Gündeme damga vuracak açıklamalar yapıp ne kadar etkin olduklarını adeta sergilerler.Fakat konu Diyarbakırspor gibi bu kentin öz be öz bir sorunu olduğunda adeta üç maymunu oynarlar.

Halbuki toplantı aceleye getirilmeyip,Sayın Valimiz tarafından geniş düşünülerek Ülke'de kendi alanında başarılı olmuş Diyarbakırspor'u seven ve Diyarbakırspor'a maddi manevi destek verebilecek iş adamları,Fikir anlamında akademisyenler, futbol klübü idareciliği anlamında klübe katkı sunacak görüşleri ile ufuk açacak spor adamları davet edilseydi daha iyi olmazmıydı?

Yazık hem de çok yazık…!

Yukarıda yazdığım Diyarbakırspor'un diğer klüplere göre hiçte öyle anlatıldığı gibi devasa bir borcunun olmadığı anlaşılıyor.

Resmi olarak 18 milyon,denetleme raporlarının akibeti sonucu maksimum 7-8 milyona düşecek olan borç miktarı asla Diyarbakırspor'un kapanması için bir neden teşkil edemez.

Kapat,Kurtul mantığı güçsüzlerin işidir.

En kısa en basit yol budur çünkü…!

Kapatınız,Mevcut araziyi satınız,herkes nemalansın bu iş bitsin mantığı… !

Özünde ihanetin olduğu mantık…!

Ne diyelim devam edin,

Devam edin kim tutar sizi!

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 19382 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com