21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır21 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,486
  %0.79
 • Dolar
  3,0835
  %0.81
 • Euro
  3,3506
  %0.19
Celal GÜNEY


Diyarbakırspor'u kara günler bekliyor

19 Ocak 2010 Salı 12:30

Ligin ikinci yarısı 20 gün sonra başlıyor, her geçen gün maalesef aleyhimize işliyor.

Ligin ilk devresinde toplanan 18 puan var, ama gelecek hiç de iyi görünmüyor.

Ligden düşmeye aday takımlara baktığınızda, hepsi takır takır transfere ve ligin 2. yarısı için hazırlıklara başladılar.

Peki biz ne yapıyoruz?. Ortada henüz adam akıllı ne bir transfer politikası var, ne düzgün bir mali tablo, ne de bir yönetim.

Hele ki ilk yarıda elinde bulunan iskelet kadro diye tabir ettiğimiz, çekirdek kadronun iyi elemanları da maalesef bir bir bizi terk etmeye başladılar, (Hem de bir kısmı attan, inip eşşeğe binmek misali, asıl neden yönetime olan güvenssizlik...)

Özellikle Mendoza gibi bir oyuncunun kaybedilmesi, bu takım için ligde çok büyük bir kayıp olacaktır. Aynı sözler kaleci Espinoza içinde geçerlidir. Nedenine gelince bu oyunculara hem para öde, hem de pisi pisine gel de kaybet, inanılır gibi değil.  Yine ligin ilk yarısında, kadronun tabiri caizse belkemiği Şener’in, hem de rakibimiz olan bir takıma gitmesi, bizim için tam bir handikaptır.

Biz elimizdeki ıskartalardan kurtulmaya çalışırken, en iyileri kaybediyorsak, artık ne diyelim bilmiyorum ki. Beceriksiz dedik kızıyorsunuz, peki Allah aşkına bu yapılanlara siz ne ad verirsiniz.

Şimdi ligin 2. yarısı için bir an önce toparlanmamız lazımken, görüşülen veya adları zikredilen oyunculara bakınca çıldırmamak elde değil. Murat Hacıoğlu, Ufuk Bayraktar, Fahri Tatan. Yahu Allah aşkına siz dalga mı geçiyorsunuz, bu kulüp ringonun ahırı mı?. Murat Hacıoğlu yerlerde sürünürken bu kulübe geldi, canlandı, dirildi ve bizi yüzüstü bırakıp gitmedi mi?. Şimdi yaş 35 oldu, hiçbir yer bulamadı yine kürkçü dükkanına mı gelmiş.Bırakın kardeşim, böyle şey olmaz. Bu isimlerle mi kurtulacağız, eğer işimiz bunlara kaldıysa vah ki, vah bizim halimize…

Bu oyuncuları getireceğine, git Diyarbakır küçelerinden 3-5 tane adam akıllı genç bul, bu isimlerden kat be kat üstün değilse hiçbir şey bilmiyorum. En azından ruhları, bu adamlara 10 çekmez ise ne derseniz diyin.

Yine bir Gilberto Silva meselesi var, Diyarbakırspor yönetiminden birisi,  bu ismin menajeri ile görüşüldüğünü ve anlaşmanın yakın olduğunu, kendi ismi gizli kalmak şartı ile beyan ediyor. Yahu siz bizle dalgamı geçiyorsunuz, işiniz gücünüz mü yok sizin. Bu söylediğiniz ismin, papucunu alamazsınız, lütfen ciddi işlerle uğraşalım, bırakın bu işleri. (Adamın geçen yılki transfer ücreti sadece 7.5 Milyon EURO)..

Yine bir başka konu var,  Ziya Doğan konusu. Bakın samimi olarak söylüyorum, bu adamın belki oyun yapısını beğenmiyebilirsin, belki sistem şu bu diyebilirsin. Ama Yiğidi öldür hakkını ver demişler.Ben bir insanda ancak bu kadar sabır olabilir diyorum. Ligin başında yaşlı getirdi, şunu getirdi bunu getirdi, dediklerimiz ligde şu anda 18 puanda ve kulüpte çektiği sıkıntılara rağmen, halen bu dik duruşuna inanın hayran olmamak elde değil. Sakın ola yanlış anlaşılmasın, benim bu adamı savunma gibi bir haddim asla yok. Ama konuşurken yaşadıklarını dinlediğin zaman, boğazından düğümlenen kelimeler ve o heybetli duruşu ile “Bu takımı evet ben kurdum, iyisi, kötüsü vebali benimdir” diyor ama sonrasında kocaman bir "Ama..." diyişi ile duraksaması aslında her şeyi anlatıyor. Kimbilir o "AMA'nın ardında daha neler söyleyecekti. ama o şimdilik susmayı tercih etti.  İnanın onun yaşadıklarını ben sanmıyorum ki, şu kentte benem, ben, diyen hiçbir Diyarbakırlı yaşamadı. Bir insan bu kadar mı sorumlu bir kişiliğe sahip olur. Bir insan bu kadar mı dik durur. Valla helal olsun hocam.

Bu yönetim maalesef ilk günden beri sırtını bu hocaya dayamış gidiyor. Para yok, yalanın biri, bin para. Keşke on söylenenden sadece biri yapılabilseydi.. Tüm bunlara rağmen, halen bu adam bu görevi sürdürüp “İsterse tüm oyuncular gitsin, yönetim biraz çabalasın, gayret göstersin. Ben bu takımı  sil baştan yeniden kurarım. Benim adım Ziya Doğan asla kimseye papuç bırakacak değilim” demesi, kendine güveni ile insanı kendine hayran bırakıyor.

“Bu işi namusum gibi görüyorum, Diyarbakırspor benim işim, ekmeğim, babam gelse kralını tanımam” diyerek, neredeyse gözleri doluyordu.

Etkilenmemek mümkün değil, keşke bu adama rağmen görevde olanlarda azıcık ondan ibret alabilselerdi.

Çünkü herkes biliyor ki Ziya Doğan kapı ağzına gelse, hepsi domino taşı gibi yıkılacak.

Şunu da eklemek lazım,  Ziya Doğan belki bırakacak, belki de devam diyecek bunu bilemeyiz. Çünkü bu konu bugün veya yarın netleşecek...

Neyse, yönetimi bırakmadınız, devam dediniz. Bundan sonra bu takım batsa da, çıksa da vebali artık sizin. Bu kent kendine yapılan iyiliği de, kötülüğü de asla unutmaz. Bilmem ne dediğimi inşallah anlamışsınızdır.

Ayrıca geçen yılki şampiyon kadronun oyuncu alacaklarından halen 1.5 Milyon Tl borç duruyor. Bu borç başımıza bela olmaya aday. Konuyu bizzat Başkan Sümer doğruladı “Evet bu borç faizlerle 2 Milyonu buluyor” dedi. “Ama çözüm yolunu bulmuşum” diyor. Bende diyorum ki sen değil, reisi cumhur olsan bu parayı vermeden asla transfer yapamasın. Asla kendini kandırma. Benden sana söylemesi, sakın o güvendiğin yerler seni de, bu takımı da yarı yolda cant üstü bırakmasın.

Ayrıca bu borç geçen yıl ki yönetimden kaldı diyorsunuz, Peki ben de size şunu sorayım şu ana kadar kullandığınız, bu havuz gelirleri, nerden kaldı size. Bırakın bu boş konuşmaları. Geçen yıl toplamda 7.5 Milyon olan oyuncu gider ve harcamalarından, 4 Milyon kadarı ödendi, 3.5 Bir borç kalmıştı. Bu kalanın da şampiyon olduktan sonra gelen  TFF gelirlerinden 2 Milyonu  kesildi. Geriye 1.5 milyon kaldı. Yine bu kalan para da, şampiyon oldun diye, süper lige çıktıktan sonra kendi kendine ödenecek bir para. Allah aşkına sanki cebinizden mi çıkarıp veriyorsunuz. Karşınızda çocuk yok sizin, bırakın da ciddi işlerle uğraşalım. Burada mesele senden kaldı, benden kaldı meselesi değil, önemli olan bu kulübün başında ciddi olarak bekleyen bu transfer yasağının olmaması için bir şeyler yapın…

TFF’den aldığınız havuz gelirlerinde önde gidiyorsunuz, sanırım son olarak 21 puana denk gelen bir ödeme almışsınız. Bundan sonra pamuk eller cebe diyip, bu işe devam dediniz, artık sakın ola mazeret üretmeyiz, bizler sizlerden icraat bekliyoruz, mazeret değil. 

Bu yazı toplam 2275 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com