25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Diyarbakırspor'da Eski Yönetimler ve Futbolcuların İcraatları Ne?

20 Eylül 2011 Salı 08:17

DİYARBAKIR SPOR'DA ESKİ YÖNETİMLER VE FUTBOLCULARIN İCRAATLARI NE ?
GELECEK ENDİŞEMİZ


    Diyarbakırımız da bir çoğumuzun bildiği gibi futbol kulüpleri  kuruluşu 1920 de başlamış 50'li , 60'lı yıllarda hareketlenmiş 1968 de de diyarbakırspor'umuz kurulmuştur. Yaklaşık 30 yönetim diyarbakırspor'u  yönetmiş, 60-70 teknik direktör ,1200 – 1300 de futbolcu ekmek yemiş,futbol oynamış, emek sarfetmiş, bunlardan 2500-300 ünü yerli olduğu düşünürsek, 1000 kadarı da başka illerden ve yurt dışından gelen futbolculardır. Çok büyük emekler veren yöneticilerin , hocaların, futbolcuların, yanınada çalan,çırpan çok kısa zamanda malı götüren hatta hiç gelmeden bile para alan futbolculara da rastladık.
    Bize dönersek  1-2 hariç tüm yönetimler bu toprakta doğup büyüyenler, ekmeğini, yiyenler, mülk, kariyer sahibi olan insanlardır.
    Futbolcular da burda hakeza burda doğup büyüdüler,oynadılar ,kazandılar. Her ne kadar yabancıya göre üvey evlat muamelesi görseler de,  ama olsun sonuçta az da olsa kazandılar isim sahibi oldular.
    Belli yönetimlerle şampiyonluklar  kazanıldı, Çelebi eser , Abdurrahman Özbek, Ali Kahraman, Şehmus Akçadağ, Vekin Aktan, Sedat Yıldız,Adnan Öktüren, Abdurrahman Yakut hele kurucusu Nejat Cemiloğlu yönetimi unutulacak yıllar, sezonlar değiller.
    Şöhretli, ünlü futbolcular,antrenörler burayı unuttular , bizlerde onları unuttuk koskoca 30-40 yılda ancak bir kaç kez görüşebildik, bir defasında da abdurrahman Yakut organizasyonu ile class otel de bir araya gelebildik.
    Bu kadar şahşahallı yönetimlerden futbolculardan bize ne kaldı ? diye sorarsanız kocaman bir hiç derim. Sadece anılar. Anılarda karın doyurmuyor Hani Diyarbakır Spor  sevgi saygısı hani stadyum, hani spor komplekslerimiz, hani alt yapılarımız, hani hocalarımız bu işin vebali bunların boynundadır. Şöhretli hocalar , yabancı futbolcularımıza gelince bu şehri ziyaretleri, bazı etkinliklere katılımları, arada sırada telefonlaşmaları yeter de artar bile.
    Esas isyanımız burda doğup büyüyen, buranın ekmeğini yiyen, diyarbakırspor'la tanınan, isim sahibi olan para sahibi olanlara ... insan koskoca 30-40 yıl da bir vakıf bir dernek, bir futbol okulu kurmaz mı ? gündeme getirmez mi ? Nerdeee . . . .
    Biz yine kürtçeden alıntı yapalım '' é çu nede du ''  giden gitti arkasına verme ! doğrusunu isterseniz ben arkasına verenlerdenim.
'Geçmişini bilmeyen , Geleceğini göremez '
'Geçmiş Geleceğin Aynasıdır' sözlerini hepimiz biliriz bilmesine ama ders çıkarmayız koskoca 40 yıl işte böyle heba oldu.
    Her işimiz amatörce, köylüce bir türlü profesyonelleştiremedik . profesyonellerimizin de kıymetini bilemedik. Paçavra ettik sağa sola savurduk. 40 yılda , 20 yılda sıfır var elde var sıfır. Hadi icraatımız olmadı peki birbirimizi sevemez miydik ?  nerdeee . . .
Zaten diyeceksiniz ki o olsaydı herşey olurdu. Şarkısı ve filmlere konu olan söz ' sevmekle başlar herşey' diye.
    Peki içimizden birileri karınca kararınca, elinden geldiğince bir şeyler ortaya koymaya çalıştığında, bir şeylere  talip olduğunda ne yapıyoruz ?
    Destek yok , para yok. Eleştiri çok, kahve köşelerinde dedikodu çok, çekiştirme karalama çok.
Çalışkan , yetenekli, sevilen, sayılanlarımız bir türlü hazmedemiyoruz, elde tutamuyoruz, nasıl etsek te ona bir kulp takmanın peşindeyiz, nasıl ederiz onu eleştiririz küstürürüzün peşindeyiz.
    Sizler ne düşünürseniz düşünün ben bu camia için tüm ümitlerimi yitirmek üzereyim. Şimdiye dek ne yönetici, ne futbolcu ne mülki amir üzerine düşeni yapmadı.
    Şimdiye dek ne yönetici, ne futbolcu, ne mülkü amir üzerine düşeni yapmadı.
    Yapanlara , yapmak isteyenlere biz müsade etmiyoruz ' Basın yoluyla çok güzel yargılıyoruz'
Yanlış faturaları hemen kesiyoruz.
    Doğrusunu isterseniz üç değil, beş değil bu halımız hoş değil.

Bu yazı toplam 15304 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com