22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir9 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Diyarbakırspor'da 'Ali Cengiz' oyunları

24 Ocak 2012 Salı 16:13

Önce kongre sürecinden başlayalım. Kongre öncesi mevcut yönetim yola devam etmeyeceğini, bu kongre ile birlikte artık göreve talip olmayacaklarını çarşaf çarşaf sunulan haberlerle hep birlikte okuduk.

Kongre'de göreve devam edeceklerini "Nasıl olsa adayda yok, kulüp kapanmasın biz yola devam ediyoruz" açıklaması, arkasından divan heyeti, Türkiye'de ilk kez görülen bir uygulama ile  sandığa gerek olmadığını, aday olmadığından mevcut yönetim devam etmek istiyorsa, göreve devam  edebilirler" açıklamasıyla bir nevi kendileri çaldı, kendileri oynadı hesabı bir kongre örneğiyle herkes tanışmış oldu.

AMAÇ KONGREMİYDİ? YOKSA ARSA SATIŞI MI?

Ben bu yaşa geldim, bundan önce Türkiye'de sayısız kongre süreci gördüm ama bunun gibisine hiç rastalmadım. Ne demek aday yoksa, sandıkta yok. Madem bir kongre var, o zaman kim göreve talipse o gün bir seçim mutlaka yapılmalıydı. Siz 3 büyükler dahil, tek adayla seçime gidildiğini, hatta yönetimde olmalarına  rağmen, seçim olmadan göreve devam edildiği bir süreç hatırlıyormusunuz. Açıkçası ben böyle bir kongre hiç hatırlamıyorum.

Ha bu olay tüzüğe uygunmudur?, değilmidir?, şu yetkili bunu dedi, öbürü bunu dedi, ben bunları konuşmaya bile değer görmüyorum. Zaten kendilerinden başka aday da olmayan böyle  bir kongrede neden seçim yapılmadı, bunu anlamış değilim. Ayrıca divan başkanlarının mevcut yönetimin bir memuru gibi, hatta kraldan çok kralcı havalarını oldum olası içime hiç sindiremiyorum.
 
Burada sorulması gereken bir kaç konu var.

1-Kongre öncesi "Neden aday değiliz, görev kabul etmeyeceğiz" açıklaması ile kafa karıştırdınız?


2-Kongre de neden seçime gerek görmediniz. Bu fikirler neden hemen değişti, vahiy mi geldi, yoksa bu önceden planlanan  bir oyunun parçalarımıydı.


3-Arsa satış yetkikisini, genel kurula sunma olayının altyapısını önceden mi tasarladınız?

Gelelim arsa olayına, olayı en başından ele almak lazım. Şimdi kongrede seçim sürecinde olanları zaten yukarıda tek tek belirttim. Madem göreve devam  etmeyecektiniz de, neden bu kadar ciddi bir arsa satış olayını bu kongre gündemine taşıdınız.

Siz zaten görevi bırakacaktınız, ne oldu da birden arsa olayını gündeme taşıdınız.
Bunlar zihinleri oldukça bulandırdığı gibi, herkesin midesi bulandı.

Arsanın satışı ile ilgili yönetim yetkiyi cebine koyduktan sonra, memleketin her yerinde haklı olarak kıyamet koptu. Bu olaylar silsilesi, başta anlattığımız adayım, değilim tartışmalarının gölgesinde ortaya çıkınca haliye herkes tepki gösterdi. Çünkü konu Diyarbakırspor olunca artık kimsenin, kimseye güveni kalmadığı açıkça görülüyor. Hele bu yönetimin, son uygulamalarından sonra maalesef hiç kimsede güven bırakmadılar.

Mevcut yönetim açıklama yapmış, "Bu arsa üzerinde zaten 13 tane icra var, satılması o kadar kolay değil" madem o kadar haciz varsa neden satış yetkisi alıyorsunuz, o zaman bırakın kalsın yerinde. Bunlar hep geçiştirme savsataları.

Ben arsa üzerinde ki hacizleri tek tek inceledim, sunulan belgede 12 haciz görünüyor, 10 tanesi zaten vergi borçlarından ötürü. 1 tanesi zaten çözülmüş. Geriye sadece 2 eski oyuncunun  çok küçük meblağlardaki alacakaları kalıyor. Vergi borçlarının çözümü konusunda çok yol alındığını, taksitlere bağlanarak çözüme ramak kaldığını,  Üstelik bu iş için Bakan Mehmet Şimşek ve Gelirler İdaresi'den kolaylık sağlanacağını resmi siteden okuduk.

Yani işin özeti arsanın satışında öyle anlatıldığı gibi, devasa bir sorun kalmamış görünüyor. Bu işlerin  öncesinde özel bir ehemmiyet gösterildiği de açıkça görülüyor.

Elbette kulübün kurtuluşu için her şey yapılır, arsa da satılabilir, buna kimsenin itiraz ettiği yok. Ama bu kadar soru işaretinin, muallakların yaşandığı böyle bir süreçte bu satış için artık kimsenin zerre kadar güveni kalmamıştır.

Yoksa bu konu için günler öncesinden bir tartışma açılsa, kamuoyunda bir değerlendirilse, aklı selim bir sonuç neden olmasın. BUgün herkes biliyor ki, FİFA'da kulüp için verilen kesinleşmiş transfer yasağı orda duruyor. kararları çok açık, yabancı oyunculara ait bu paraların mutlaka yatırılması gerekiyor. Altı üstü 100 Bin dolar, bu para sezon başından beri yatırılmıyor. Bu para bu yıl içinde yatırılmassa, önce eksi 6 puan, daha sonra yine yatırılmassa bu kez hangi ligde olursan ol, bir alt kümeye düşürülme cezası verilecek. Ha para yatırılsa bile Ocak 2013 yılına kadar transfer tahtası açılmayacak. Yatırılacak paralar sadece gelecek cezaların önlenmesi içindir, bunuda ayrıca belirtmekte fayda var. Üstelik haklı olduğumuz bu davada, maalesef beceriksiz, işgüzar yönetimler yüzünden bu durumları yaşıyoruz.

Not: Bu yazıyı yazdığım gün, yani 24 Ocak, rahmetli Ali Gaffar Okkan'ın 11.ölüm yıldönümüydü. Onu memleket olarak, çok özlüyoruz. Ruhu şad, Mekanı cennet olsun.

Bu yazı toplam 14990 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com