26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Aylin ÜNEK


Diyarbakırspor'a Süper Lig Yaraşır

10 Mayıs 2010 Pazartesi 11:59

'Hani büklüm büklüm boynumda…Hani paramparça ruhumda…'diye başlayan arabesk bir parça vardı bir zamanlar, kim söylerdi unuttum. Benim de boğazımda bir şeyler Diyarbakırspor ile ilgili her yeni yazıyı okuduğumda o şarkının sözlerindeki gibi hareketleniyor,büklüm büklüm kıvrılıyor. Bu sabah da öyle oldu. Bu duyguyu her hissedişimde 'Senin alanın futbol değil, sus yahu, karışma!'diyorum kendime. Fakat bu bir alan belirleme meselesi değil, deyiveriyor az sonra içimdeki. Bu bir varlık mücadelesi. Mesele sen,ben,o değil ki; mesele biz meselesi!..


Netkurd'de yazmaya başladığım ilk günden bu yana  gelecek tüm tepkileri karşılamaya hazır bir duruşla sık sık edebiyatta çevirinin önemini vurgulamaya çalıştım, çalışıyorum.Çünkü ancak bu yolla Kürt edebiyatının bir evrenselliğe ulaşabileceğini, kendisinden söz ettirebilecek geniş bir vizyona ve yelpazeye erişebileceğini düşünüyorum. Çünkü, iç yeteneklerini dış dünyadaki  diğerlerine kadar ulaştırmadan kendi içerisinde kalan hiçbir alanın ilerleyebileceğini, gelişebileceğini, kendi toplumu için bir yarın düşü oluşturabileceğini  düşünmüyorum. İçteki gelişme, bir biçimde dışarıya kaymak, akmak zorundadır ki, varoluşlarından bu yana bir çok açıdan toplumlar varlıklarını bu yolla sürdürürler. Bu bir varlık sebebidir. Diyarbakırspor ile ilgili düşlerimin hepsi de, bu görüş doğrultusunda düşünce halini alıyor doğal olarak. O yüzden taraftarlar ve yazarlar haklı isyanlarının sonucunda hangi duygulanımla olursa olsun Bank Asya ligini kendilerine, geleceklerine meşru kılıverince boğazımda kalan söylenmemiş, söz haline dönüşmemiş ne kadar bastırılmış duygu varsa büklüm büklüm kıvrılıveriyor işte. Kendime engel olamıyorum.


Branşlaşmaya dayalı, yetenek gerektiren spor, edebiyat, sanat türü alanlarda  yetinmek, azla yetinmesini bilmek  belki de bana göre bir duygu değildir.  Eğer böyle bir alan seçimi yapacak kadar yürekli olunabildiyse, yolun varacağı hedef asla en yakın mesafe olamaz bana göre. Olmamalıdır. Oldurulmamalıdır. Bank Asya liginde rakiplerine kök söktürebilecek bir takımsa sözün gelimi hedeflenen; ki ancak bu kalitedeki bir futbol taraftarına zevk verir, hangi nedenle durdurulabilir, süper lige çıkışı önlenebilir?.. Önlenmemelidir, böyle bir düş üzerine hiçbir düşünce üretilmemelidir, ve dahi bu akıldan geçirilmemelidir bile. Çünkü, böylesi bir düşünce, bana kızacaksanız, kızabilirsiniz de ama  bana göre yüreksizlikten başka bir şey değildir. Eğer büyük bir hedefiniz yoksa , bu durumda yol yakınken kulübü fesih etmelisiniz. Hiç değilse bu yöntemle kadim bir şehrin, bu şehrin nezdinde kocaman bir bölgenin ismini  yalın, kendi görkemli tarihine  yakışan haline bırakmış olursunuz. Yok illa da Diyarın futbolusuyla istediğiniz , bu zorluklarla nasıl başa çıkacağız, yaşananlardan nasıl bir ders çıkartacağız, nasıl yapacağız da Diyarbakırsporu yeniden ve istenilen düzeyde dirilteceğiz  birlik olup kafa kafaya verip, el ele onun  düşünülmesi gerekir.
 

Bu yazı toplam 4141 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Yorgun Diyarim..
Serhat Günes
Sorun tekrar Süper lige dönüs degil,olmamali da..Emin olunuz ki D.Bakirspor hangi ligde oynarsa,sevenlerinin de,sevmeyenlerin de,her zaman ilgi alanindadir.D.Bakirspor bir realitedir.D.Bakirspor bir sevdadir,bir asktir..Dicle gibi masum,Firat gibi delidir.Bence D.Bakirspor cok yorgun,sevenleri de cok yordu Diyarimi.Benim bildigim asklar karsiliksiz olur,masum olur..Gel gör ki; sevgili Ahmet Kaya abimizin yorgun demokrati gibi,Diyar da yorgundur.Ona en büyük iyilik,onu biraz rahat birakmaktir..
11 Mayıs 2010 Salı 22:00
84.191.59.145
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com