24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Diyarbakırspor Yöneticileri

12 Nisan 2010 Pazartesi 22:57

Futbol takımını değil de, siyasi bir partiyi temsil ediyor olsalardı, lige değil de meclise kabul görülmüş olsalardı, ilk günden başlayarak bugüne değen tüm hal ve hareketleri , parti içi denet ve yapılanmaları, demeç ve meclis önü yada kürsü arkası sözleri , mimikleri, toplum karşısında duruşlarını da işin içine dahil kılmak gerekir ;  vatan millet meselelerine direkt etki sayılacağından, ortama hakim olan atmosfer toz ve duman bulutundan oluşan  yoğun ve kasvetli bir sise  dönüşebilir , bu havayı soluyanlar da  antik bir kentin yıkımına, yanlış kültürel  kullanımına tanıklık edebilirlerdi. Bugün böyle bir manzaranın yaratacağı sorumluluklardan kıl payı kurtulabilmelerine neden olan tek şey; yönetimdekilerin siyasetle değil, futbolla ilgili olduklarını iddia etmeleridir. Bu nedenle siyaseti  insana dair her alanın 'üst belirleyicisi', 'üst ben' i olarak kabul etmiyorum. 

Bir ulusun ya da bir toplumun öz benlik haklarının savunulması, hayata geçirilmesi, sorunların ve çözümlerinin gözler önüne serilmesi , diğerlerinde net , hümanist ve pozitif bir etki yaratması açısından; çoğu zaman sanat, çoğu zaman edebiyat, çoğu zaman spor siyasetin de üzerinde bir konuma sahiptir. Bu alanlar diğerlerini siyasetten daha çok kendilerine çekebilecek estetik ve albeniye sahiptirler. Renklidirler, yumuşak karınlı, hoş sözlü, eğlencelidirler. Bilen bir elde heyecan yaratacak gerilime de, neşeye de sahiptirler. Her insanla bire bir hem beyinsel, hem fiziksel, hem yüreksel  temas kurmayı  çok hoş becerirler. Futbol da işte böyle, özellikle bu sene sadece bir ihtimal içerse bile, ( kaldı ki eldeki hamur ihtimalin çok ötesinde bir gerçeklik, kolay ele geçmeyecek bir şans sunmuştu)  mucizevi bir biçimde dönüşüm olanakları yaratmış, bir somun ekmekten, bir ekmek fabrikasına uzanabilecek  bir yol açmıştı Diyarbakırın önünde. Şimdi ve gelecekte en az GAP projesi kadar etkisi olacak ve hatta daha fazla ses getirebilecek bir şanstı bu. Üstelik  sadece Diyarbakır'ın değil, tüm Doğu ve Güney Doğu insanının her anlamda önünü açacak büyüklükte bir şanstı. Farkına varılmadı, görmezden gelindi, egolar, kişisel menfaatler  öne geçti derken, geldiği gibi de elden gidiyor işte. Bu durumda, futbol maçlarının sonrasında ekrana çıkan futbolcu ve teknik adamlar kadar profesyonelce davranamayacak,'Önümüzdeki maçlara bakalım. Olan oldu' diyemeyeceğim, ne yazık.

Çünkü, gerçekten yazık!..

Bilinçsizliğe mi yanayım,

Körlüğe mi yorayım,

Hayat bilgisinden sınıfta kalmaya mı bağlayayım?..

Adamın biri tanrıya yalvarır yakarır dururmuş. 'Tanrım, ne olur sen şu kuluna acı. Ne olur, ele yaptığın kıyağı bir kere de bana yap da, bu kulun da gün yüzü görsün. Ne olur tanrım, çıksın şu loto bana da, sen gör bak kimlere yardım edeceğim, hakiki insan nasıl olur sana göstereceğim. Bir fırsat tanı ya rabbim!' Tanrı, dinlemiş kulunu. Bir gün, iki hafta, üç ay… Kul yalvarmaya, tanrı dinlemeye devam etmiş. Derken , kulunun yakınmasından tanrının içi şişmiş. 'yeter be adam! Benim bile içimi kanattın. Al bir piyango bileti de,  tanrılığımı yerine getireyim.. Hem bilet almıyor, hem sızlanıyorsun.'diye feryat etmiş. O misal.

Şaka veya gerçek.  Hangi yollardan geçtiğimiz, hangi zirveye tırmanıp hangi ovaya kaydığımız, hangi sapaklara vardığımız, nerede aç susuz kaldığımız, hangi virajda nasıl takla attığımız değildir önemli olan. Önemli olan hayatı tanımaktır. Çünkü hayatın kendisi başlı başına yaşamın öğretisidir. Bunu görebilen, bu bilgileri alabilen herkes ama herkes mürekkep yalamış , bir üniversite bitirmiş demektir. Akıl da, mantık da, şuur da bu yolda gelişir. Vicdanın öğrenilen değil de, doğuştan var olduğuna inanıyorsanız  yanılırsınız. Vicdani sorumluluğu duymayan kimse, görev sorumluluğu alamaz. Bakınız şekil 'A'da görülen Çetin Sümer ile Güvenç Kurtar'ın resimlerine… Diğer yöneticiler hala uykudalar herhalde. Pek sesleri solukları çıkmadığına göre…

Bu yazı toplam 4862 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com