22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Diyarbakırspor Yaşatılmalı

29 Nisan 2012 Pazar 13:48

''Bir ufka vardık ki artık

Yalnız değiliz sevgilim.

Gerçi gece uzun,

Gece karanlık

Ama bütün korkulardan uzak.

Bir sevdadır böylesine yaşamak,

Tek başına...''

Diyarbakırspor'umuzun Konya Torku Şekerspor maçı galibiyeti ve kalan haftaları Ahmed Arif'in dörtlüğü çok iyi özetliyor,adeta tek başına kalmış bir diyarbakırspor ile ufka doğru yol alıyoruz,çünkü başka bir Diyarbakırsporumuz yok!

44 Yıllık Diyarbakırspor'umuz, gurbette milyonlarca gönülden seveni olan ve salt bir futbol klübünden öteye çoktan geçen bir Diyarbakırspor'umuz maalesef kentte pek sahiplenmiyor.

Gün geçtikçe Diyarbakırspor'un tarihe karışmasını isteyen,düz mantıkla işin kolayına kaçıp,''borçlar var'',''klüp ayağa kalkamaz'' ''kapansın kurtulalım'' ''Alternatifler düşünülsün'' gibisinden söylemlerde bulunanların,küçük düşünenlerin,işin kolayına kaçanların çoğunlukta,''Klüp her şeye rağmen yaşasın'' diyenlerin ise azınlıkta kaldığı bir kentte Diyarbakırspor adına Diyarbakırsporluluğum adına üzülmeden edemiyorum.

''Kapat kurtul'' ''Alternatifleri Değerlendirelim'' mantığı en basit mantık,Diyarbakırspor'u tarihe karıştırmanın en kolay yolu tabiî ki de.Fakat bu mantıkta ısrar eden çevreler ve sözüm ona ''Diyarbakırspor'lular'' neden Diyarbakırspor'un mevcut sorunlarına eğilip Diyarbakırspor'u tekrardan ayağa kaldırmanın mücadelesini vermezler? Çözüm üretemeyen,gerçekleri fazla irdelemeyen,irdelemekten kaçan çevreler ve kişiler,sudan sebepler ile klübün içinde bulunduğu kanımca iyi bir yapılanma,idare tarzı ile zamana yayılacak projelerle Diyarbakırspor'un kurtulması mümkün iken, neden? Mücadele yerine basit düşüncelere Diyarbakırspor kurban edilmek istenir,neden?

Evet! Klüp kötü yönetildi,tarumar edildi, büyük zararlara uğratıldı,imajı yerle bir edildi,kişilerin egolarına yenik düştü fakat Diyarbakırspor sevgisi halen bile milyonların yüreğinden silinmedi.

Çok büyük bir kitle halen bile Diyarbakırspor aşkı ile yaşıyor. Soruyorum Diyarbakırspor'un suçu ne? Diyarbakırspor'luların suçu ne? Hangi alternatif Diyarbakırspor sevgisinin önüne geçebilir? Yaratılmak istenen ''Alternatif bir Diyarbakırspor'' 1968'den beri gönüllerimizde yer eden Diyarbakırspor'un yerini alabilir mi?

Bakın size geçen günlerde yayınlanan ve imrenerek okuduğum Almanların köklü futbol klübü Dortmund ile ilgili bir makaleden yararlanarak önemli gördüğüm bazı bilgileri paylaşacağım, Dortmund örneğini vereceğim, düşüncedeki mantalite farkını görün lütfen.

Almanya Bundeslıga'nın son 2 yılına 2 şampiyonlukla damgasını vuran Dortmund'un Çok değil daha birkaç yıl önce finansal anlamda tamamen çökmüştü ve stadını bile satan bir takım olmuştu. Dortmund'un varoluş Hikayesi nasıl başladı, nasıl çöküş yaşandı ve nasıl toparlandılar biliyormusunuz?

Hedefleri,Önce Uzun vadeli bir plan yapıp, hem borçlarından kurtulup hem de statlarına tekrar kavuşmaktı.

Krizden kurtulmak için 15 yıl ödemeli 79 milyon Euro'luk kredi çektiler. Bu parayı ne borç ödemeye ne de transfere harcadılar. Önce Westfalen Stadı'nın yüzde 51'ini sonra da geri kalanını alarak büyük gelire kavuştular.

Sponsorluktan, forma gelirinden ,stadyumdaki gıda satışlarından, stadyumun kiraya verilmesinden olmak üzere 111 milyon Euro'luk bir bütçeye ulaştılar,Giderlerini azalttılar.

Dortmund'un başarısında en büyük sırlardan biri de altyapıya ve gençlere güvenmeleri oldu. Özellikle kendi akademilerinden yetiştirdikleri Götze şu anda dünya çapında bir yıldız. Nuri Şahin'i de Real Madrid'e satmayı başardılar. Hummels, Kagawa, Lewandowski, Bender, Subotiç gibi genç oyuncuları sıfırdan alıp dünya çapında yıldız haline getirdiler. Bu genç takımın değeri şu anda 191 milyon Euro.

Dortmund taraftarı dikkat çekicidir. Maç başına 75 bin ortalama ile oynuyorlar ve karşılaşmaları ayakta izliyorlar. Dortmund kulübü mali krizin en tepe noktaya ulaştığı anlarda bile bilet fiyatlarına zam yapmadı. Kale arkası biletleri hala 12 Euro. Kulüplerinin en kötü döneminde “we are Borussia” adlı bir kampanya ile mali direniş başlattılar.

Ve doğru kadro,doğru idarecilik! Teknik adam olarak teknik direktörü Jürgen Klopp ile çalışıyorlar.Mainz'ı 2. Lig'de düşme potasından alıp Avrupa Kupalarına götürdükten sonra Dortmund'un başına geldi. 2008'den beri süren yükselişin en büyük mimarı olan Klopp, yaş ortalaması 25'lerde gezinen takımını şimdiden efsane hale getirmiş durumda.Ve Dortmund şu an yeniden dirilen bir takımın örneği olarak açıkça karşımızda duruyor,biz ise işin kolayına kaçmanın peşindeyiz hala.Sanırım önce mantalite ve takıma bakış açısı değişmeli Diyarbakır'da.

Yanlış anlaşılmasın,Elbette, Diyarbakır kentini temsil edecek bir çok takımın liglerde mücadele etmesi hepimizi sevindirecektir,fakat 44 yıllık Diyarbakırspor'u bu kentin yegane temsil eden tek takımı olduğunun bilinciyle Diyarbakırspor'a alt yapı olacak,esas itibariyle Diyarbakırspor etrafında kenetlenilecek bir anlayışın hakim olduğu takımların liglerde mücadele vermesi beni daha çok sevindirecektir.

Esasında çok yazılacak şey var fakat yeri ve zamanı değil,takımın önünde bir lig maratonunda oynanmamış daha 3 maçı var,elbet lig bitecek o zaman herkesin Diyarbakırspor'luluğunu bir kez daha sorgulaması gerekecek ve elbette bu satırlardan daha çok yazılacak şeyleri sizlerle paylaşacağım,Diyarbakırsporun hatırına,Diyarbakırspor'un ihtiyacı olan yaşam ışığı adına şimdilik susmak ve daha fazla yazmamak en iyisi…

3 puan Hayat Verdi,Futbolcularımızı Kutluyorum!

Yenik duruma düştüğümüz maçı kazanmasını bildik ve ligin bitmesine 3 hafta kala Tokatspor'un da kaybetmesiyle hem 1 puan öne geçtik, hem de 1 maçımız eksik olduğu için avantaj yakaladık.

Rakibimiz Konya Torku Şekerspor bu ligin en kaliteli kadrolarından birine sahip bir takımdı.Ekonomik sorunlarının olmayışı ligde rahat konumda bulunmalarına rağmen sahada çok iyi mücadele ettiler ve özellikle ilk yarıda iyi bir oyun ortaya koyarak ta oyunda üstünlüklerini bize kabul ettirdiler.

İlk 30 dakika yanlış oyuncu ve yer seçimi adeta Diyarbakırspor'umuzun 10 kişi ile sahada yer almasına sebep oldu. Oyun başladığında geçen maçlara oranla takımla ve oyun dizilişi ile fazlaca oynanıldığını gördüm.

Teknik Direktör Levent Numanoğlu,Sol bekte Ali Yıldırım'ın yerine genç ve tecrübesiz,sezon başından beri takımda fazlaca yer bulamamış Hakan Ataş'a yer vermiş,Sağ bekte oynayan Süleyman Baykuş sağ açığa çekilmiş,Süleyman Baykuş'un yerine Ali Yıldırım sağ bekte yer almıştı. İşte bu bahsettiğim değişiklikler diyarbakırsporumuzun sahada etkisiz kalmasına en büyük sebepti.

Sol bekte ilk kez oynayan Hakan Ataş kardeşimizde suç bulmuyorum, tecrübesizliğinin vermiş olduğu acemilikle oyun içinde hem adamını kaçırdı hemde nerde duracağını nasıl pozisyon alacağını bilemiyordu.Böyle önemli bir maçta teknik heyetin biraz daha dikkatli olması gerekirdi,Diyarbakırsporun kısıtlı kadrosuna rağmen böyle maceraperest,oyun yapısını bozacak arayışlara girilmemesi gerekirdi.

ilk 30 dakikada Konya Torku Şekerspor takımının bariz bir üstünlüğü ve özellikle kanatlardan geliştirmiş atakları tehlike oldu ve bunların birinde 18'dakikada golü kalemizde görüp 1-0 yenik duruma düştük.

Teknik Direktör Levent Numanoğlu yaptığı hatanın farkına erken varıp 30'dakikada verimli olamayan Hakan Ataş'ı oyundan alıp Metin Akcan'ı oyuna dahil etmesi ve oyun içi değişikliklerle Diyarbakırspor'un gerçek yapısına kavuşması oyunda bir anda dengenin sağlanmasına neden oldu ve akabinde Süleyman Baykuş'un harika bir vuruşuyla 40'dakikada beraberliği yakalaması adeta takımımızı kendine getirdi diyebilirim.

Golün iyi bir dakikada gelmesi ve devreyi beraberlikle bitirmemiz ise takımın özgüvenle soyunma odasına girmesine neden oldu.

İkinci yarı takımı çok beğendim.Zaman zaman sıkıntılar yaşasakta genelde ikinci yarıda oyunun hakimi bizdik. Geriye düştüğümüz bir maçta 69.dakikada galibiyet golünü bulduk.

Maçın en iyi adamı Bilal sağ kanattan Rakibinden presle topu kapıp ceza alanına girdikten sonra klas bir pas çıkarıp, Suat Mutlu'nun plaseyle topu ağlara bırakması Diyarbakırspor'umuzun öne geçmesine sebep oldu.

Nihayetinde çok önemli bir 3 puanla haftayı kayıp geçtik.Rakibimiz Tokatspor'un Gaziosmanpaşa spor karşısında sahadan mağlup ayrılması tekrardan kaybolan avantajın tarafımıza geçmesine neden oldu.Şu an 1 puan farkla ve Tokatspor'dan 1 maç fazla oynayacağımız sebebiyle daha rahatız.

Tokatspor'un ligde BAY olduğu bu hafta Of spor deplasmanına gidiyoruz alacağımız puan veya puanlar bir sonraki hafta kendi evimizde oynayacağımız Pendik maçını kazanıp bu yıl ligde kalacağımızı ilan edeceğimiz anlamına geliyor.Bu bilinçle ligin halen birmediğini kavrayıp ona göre mücadele etmemizin bilincinde olmamız gerekiyor.

Maç sonu futbolcular ile bütünleştik,soyunma odasındaki sevinç görülmeye değerdi inanın gözlerimiz yaşardı bu tablo karşısında.

Yönetim Kurulu futbolculara karşı olan yükümlülüklerini yerine fazlasıyla getirmeli,zaten kıt paralarla oynayan bu kendi öz futbolcularımıza içerideki alacakları ödenip,klübün daha önce kendilerine verdikleri cezalarıda affetmesi kümede kalma yolunda bir hayli etkili olacaktır.Yönetim kurulundan beklentim bu yönde. Umarım bu jesti yaparlar.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 19884 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com