1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakırspor Süper Lig'de kalacak mı?
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor Süper Lig'de kalacak mı?

A+A-

Saat 16:30'dan sonra toplanan TFF Yönetimi ligleri UEFA kriterlerine çekme yani 20 takıma çıkarma projesiydi. UEFA tüm Avrupa liglerini 20 takıma çekmek istiyor. Zaten sanırım 2 ülke kaldı, bir Hollanda, diğeri Türkiye. Bu kararı bir de bu yıl yayın ihalesini almak için kesenin ağzını açan ve bu işe dünya kadar para yatıran Digitürk'ün ısrarı için alması bekleniyor. Ayrıca ülkemizde liglerin çok erken bittiği de konuşulan bir diğer etken olduğu iddia ediliyor.

O saatten sonra müthiş bir telefon trafiği aldı başını gitti. Gerek gazeteciler, gerek Diyarbakırsporlu yöneticiler ve de taraftarları bir heyacandır aldı gitti doğrusu. Sanki ÖSYM sınavının sonucunu bekler gibi herkes pür dikkat TFF'den çıkacak karara odaklandı.

Öncelikle bu bir dua veya temenni değil, yönetimin girişimleri elde edilen bir karar hiç değil.  Öyle veya böyle ben ve benim gibi düşünen tüm Diyarbakırlı ve bölge insanının dileği bu yönde…
 
TFF, bu yıl Turkcell Süper Lig'de bir ilke imza atmayı hedefliyor. 2 aydan beri konu ile ilgili çalışmaları rapor haline getiren yetkililer dün akşam saatlerinde çok gizli bir toplantı gerçekleştirdiler. Türkiye Futbol Federasyonu merkez binasında yapılan toplantıda büyük çoğunluğun ligde 20 takımın oynaması görüşüne fikir beyan ettikleri ancak 3 yöneticinin buna karşı çıktığını öğrendik.
 
Hayda şimdi bu iş bedelli askerlik olayına benzemesin diyeceksiniz. Askerlik yapanlar bilir, askere gidince hemen konuşulur işte askerlik düşecek diye. Evet ben askerliğimi yaparken askerlik düşmüştü. Hani diyorum neden olmasın, biraz dua biraz stratejilerle olur.
 
Sitemiz bu haberi yaptıktan sonra çok ciddi tepkiler aldık, detaylar istendi, spor otoriteleri de bu konuda bilgidar oldular. Ancak henüz net bir şey yok. Ancak şunlar yapılabilir. Şanlıurfa'da oynanacak olan Fenerbahçe-Trabzonspor maçı öncesi gelecek olan TFF yetkilileri başta olmak üzere spor yazarlarının konuyu biraz daha işlemeleri sağlanabilir. Diyarbakırlılar dua ede dursun, ancak rehavetede kapılmamak gerekir.
 
Bu konuda pek ümitli olmasam da bu tür fikir alışverişleri ile birtakım sorunları altedeceğimize yine de yürekten inanıyorum. Ne de olsa Umut fakirin ekmeği demiş büyüklerimiz. Bizde ümitle ve umutla da olsa bekleyeceğiz.

Bu arada  Ankara ve İstanbul'da bulunan, bu işlerle direkt ilgilenen bazı dostlarla yaptığım görüşmede, konunun doğruluk payı olduğunu son bir kaç toplantıda bu konunun ele alındığını, fakat kesinlikle henüz böyle bir kararın olmadığı bilgisini alınca çok şaşırmadım. Neden derseniz, bu yıl TFF tarafından anasından emdiği sütü burnundan getirilen Diyarbakırspor'un küme düşme potasında olduğu bir lig için asla böyle bir karar çıkmaz. Ama Sivasspor şimdi düşme potasında veya Sivas'ın düşmesi kesinleşmiş olsaydı bu kararın çıkacağından adım gibi emindim.

İşin içinde Diyarbakır olunca bu karar asla bu yıl alınmaz. Çünkü adamlar yat-kalk bizi göndermenin derdine düşmüşler, onların değimiyle bizi ligde tutup başlarına bela almayı hiç düşünürler mi?. Tabi bunlar benim şahsi görüşüm. Umarım ben yanılırım.

Sabah bu yazıyı yazarken, gözüme ilişen bir haberde, "Diyarbakırspor Beşiktaş maçında yenilirse ligden çekilecekmiş!" Haydaaa, bu şimdi nerden çıktı. Haberi servis eden gaazete böyle yazıyor?. Ligden çekilirse, hükmen yenik sayılacağımız için de, Lig allak bullak olacak. Fener'den, BJK'tan alınan puanlar iptal edilecek, 3'er puan verilecek. Tabi ligin tepesi atacak,  karman çorman olacak. Bu iş Fener'e şampiyonlu getirirken, Bursa'yı belki şampiyonlar liginden bile edebilecek. Aslında ilk bakışta çok cazip gibi görünsede ileri ki yıllar için, hiçte etik olmayan bir yol olduğunu düşünüyorum. Aslında bu TFF ve Bursa yönetiminde hani, hakikaten yapılacak haklı bir davranış ama yinede doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arada eski Yönetici Sedat Bayhan Babasını, Başkan Çetin Sümer'de yengesini kaybetti. Sitem ve şahsım adına, ölenlere rahmet kalanlara başsağlığı diliyorum. Ne olursa olsun, ölümün adı bile çok soğuk. Allah geride kalanlara sabır ihsan eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum