22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Diyarbakırspor Ne İskender Kebap Yedi Ne Şeftali, Timsah Dişini Gösterdi

01 Ekim 2009 01:30
Diyarbakırspor Ne İskender Kebap Yedi Ne Şeftali, Timsah Dişini Gösterdi….
 
Diyarbakırspor Bursa deplasmanında maça çıkarken puan cetvelinde 8. ydi, Bursa ise 6. Maç sonrası Bursa 3. sıraya Diyarbakırsporda 10. yerleşti. Diyarbakırspor öyle görülüyor ki ne 4 gol, ne 10. sıra çok üzmemişti, Bu durumdan daha çok Bursa Atatürk stadyumunda olanlar, Diyarbakırsporu, Diyarbakır’ı fazlasıyla üzmüştü. Stadyum içinde olanlar yetmiyormuş gibi, Basın açıklamaları esnasında ve sonrasında tartışmalar, tehditler aldı başını gitti. Tabi ki bunlar ulusal basın önünde olduğundan basına yayına sızdı ve yansıdı yankılar sürüyor…
 
Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer şöyle konuştu “Diyarbakırspor olarak toplumsal barışı destekler noktadayız. Ama buna rağmen PKK’lı gibi gösteriliyoruz. Bu durum zoruma gidiyor. Bu göreve, kulüp onların himayesine girmesin diye geldim. Maçı Apo’nun takımı MHP’nin takımı arasında oynanıyormuş bir hale getirdiler. Tribünlerde Türk bayrağı açtılar. Bende o bayrak altında ki bir insanım” dedi. Ayrıca “Kahrolsun PKK, PKK dışarı” “Tezahüratlarında yanımda oturan Bursaspor başkanının ve maçın temsilcisinin parmağını kıpırdatmaması olduğunu ifade etti. Bu tablo içinde Söylenenleri destekler gibiydiler, bu gün bu olay Bursa’da başımıza geldi belki cezasız kalacak. Dolayısıyla yarın başka şehre gittiğimizde de aynı durumla karşılaşacağız. Ayrıca 25 taraftarım yaralandı, koltuklar üzerlerine atıldı attıkları koltukları iade ettiklerinde de olayı bizimkilerin çıkarttığı anlatıldı” dedi.
 
Bunların ardında kendi gözlemlerime geçeyim. Konu 1-2 maçlık, 1-2 yıllık değil PKK’dan öncede vardı desem yanlış olmaz. 1980 öncesi 1978 de 79 da uzağa gitmeyelim Elazığ’da bile D.Bakır spor genç takımına tepkiler hayli fazlaydı, maçla ilgisi olmayanlar soyunma odalarımıza kadar gelirlerdi. Daha sonra Kırşehir’de, Kayseri’de, Yozgat’ta, Sivas’ta, Çanakkale’de had safhaya ulaştı. Rahmetli Emniyet Müdürümüz A.Gaffar OKKAN bir iki defasında çok büyük rahatsızlıklar duydu, bazı girişimlerde bulundu, konu Onu da aşıyordu. Bu konuları çözmek Sayın Çetin Sümer’in dediği gibi yalnız başkanların müdahalesiyle de olmaz, ortadan kalkmaz!
 
TFF Disiplin talimatnamesinin 41. maddesine göre “Kulüpler 5.000 ile 100.000 tl arasında para cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre kulübe 1 veya daha fazla müsabakayı seyircisiz oynama, saha kapatma, hükmen mağlubiyet, puan silme ve ihraç gibi ek cezalarda verilebilir. Maçın federasyon temsilcisi raporu gerekli şekilde tutmuş ise Bursaspor cezasız kalmaz. Daha önce Levent Bıçakçı başkanlığı döneminde Ç. Dardanel- D.Bakır maçında yaşananlar sonrası, disiplin kurulu tarafından ev sahibi ekibin sahası kapatılmıştı. Daha sonra Tahkim Kurulunun bu cezayı kaldırması tepki toplamıştı. E böyle olunca da tabi ki olaylar dinmez devam eder. Tabi ki yalnız federasyonca verilecek cezalarla olmaz büyük bir “toplumsal eğitim” şart ama en etkili yolda federasyon cezaları ve kulüplerin, şehirlerin mülki amirlerle alacakları tedbirler. Yine sanırım uzun süre bu tip protestolara (Bank Asya ligi hariç) ara verilmişti, Hükümetin “Kürt açılımı” projesiyle yine alevlendi gibi görünüyor.
TFF başkanı Mahmut Özgener D.Bakırspor başkanı Çetin Sümer ve Bursaspor başkanı İbrahim Yazıcı’yı federasyona çağırarak barıştırdı, gerekli açıklamaları yaptı. Kesin bu durum ceza vermemeyi gerektirmez! aşağı da açıkladığım önlemlerde alınarak tabi ki önlenebilir olaylardır. Hükümetin katkısı da kaçınılmazdır. Yoksa Çetin Sümer’in “Ligden çekiliriz” düşüncesi çözüm değildir. Bu gün D.Bakırspordur yarın Siirt’e, Batman’a, Ş.Urfa’ya da aynı şeyler yapılabilinir.
 
Çok ayrıntıya girmeden bayrak konusuna da değineyim, bayrak hepimizin bildiği gibi çok hassas bir semboldür. Daha öncede bir siyasi partinin kongresinde indirildi söylentileri çıkmıştı kamuoyunu bayağı meşgul etmişti. Şunu söylüyorum Bayrak sadece D.Bakırspor maçlarında çıkarılıyor ve sallanıyor 70 metre büyüklüğünde bayraklar yapılıyor. Bu durumun da yapanlara hiçbir avantaj sağlamadığı ortada, sadece iki şehir takımı arasında soğukluk yaratıyor. D.Bakırlılar’da T.C. vatandaşı onlarda İstiklal marşı okuyor, saygı gösteriyorlar. Bu durumu ortadan kaldırmak ta yine yetkililere düşüyor. Özellikle İstiklal marşı okuma sadece Türkiye’de var. Bunun nedeni de Doğu-Batı arasında ki siyasi rekabetten başka bir şey değil!
Önerim yetkililerin “Toplumsal Bilinç” ile yeterince ilgilenmesi. 2- Diyarbakırspor taraftarlarının bir maçta Basın Yayın huzurunda Türk bayraklarını bir defaya mahsus sallayıp bu sendromdan kurtulmaları.
 
Biraz daha Siyasetten ve olaylardan konuşursak Futbola fazla bir şey kalmayacak!
Bursaspor iyiydi, D.Bakırspor kötüydü, biri en iyi maçını oynarken, diğeri de en farklı mağlubiyetini aldı. Diyarbakırspor her zaman ki defansla meşguldü, forvet ve orta sahanın katkıları azalınca fark ortaya çıktı. Off-sidelara, penaltıya takılmamak gerekir. Çok gol yemeden ziyade kötü futbol belirleyicidir. Ayrıca olaylarla skoru da ilişkilendirmekte son derece yanlıştır.
 
Diyarbakırspor öncelikle yanlış kadroyla çıkmıştı, Desire ve Abdullah bu oyunlarıyla 18’de bile olmamalı. Diallo’nun yedekte oturması yanlış, İbrahim Ülüm, Erhan, Erdal’dan şimdilik yaralanılması daha doğru. Basem Abbas sol bekte, Adnan sağ bekte oynaması tek stopere dönmek en doğrusudur. Ümidi Tazemeta’ya bağlamak son derece yanlıştır. Varsayacağız ki Tazemeta yok o zaman ne konuşacağız. Ne yapıp edip ilk yarı 12 puanı bulmamız lazım. Yönetimin işini onlara bırakmak gerekiyor. Tabi ki futbolu etkiler, ama oturup düşünmek, üzülmekte fazla bir şey kazandırmaz. Kendi adıma söyleyeyim Bursa’dan puan beklemiyordum, Antalya, Antep, G.Saray, Kayseri, Beşiktaş, Eskişehir’den puan almazsak bile İstanbul B.Ş.B. Gençler, Ankara, Kasımpaşa puanları 12 olmazsa tehlikeli çanları çalmaya başlar. Takım olarak biz biz olalım 12 puanı almanın yollarına bakalım, Yönetim, amigolar, Yönetici rollerinde taraftarlar herkes kendi işine bakmalı sapla saman karıştırılmamalı…Rastgele. Saygılarımla.
Bu yazı toplam 1328 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com