24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Diyarbakırspor Kurtuluş İçin Kurumsallaşmalı

08 Ocak 2013 Salı 19:53

Diyarbakırspor 'un bugünkü çöküşünün temel sebebini bir ana başlık ve bu ana başlığın etrafında şekillenen ve Diyarbakırsporu çöküşe hazırlayan tali etkenlerde görüyorum.

1968'den 2013'e kadar geçen 45 yıllık koskoca sürede Diyarbakırspor Klübünün kurumsal bir yapıya kavuşturulamaması klübün çöküşünün ana temel sebebidir.

Kurumsallaşamama Yıllar geçtikçe bir çok olumsuz tali etkeni doğurarak,klübün idari yapısının şekillenmesine ve bu idari yapının klüp üstünde apaçık bir ''idari model'' olarak benimsenmesine yol açtığı gibi ekonomik darboğazlara girmesine de ön ayak oldu.

Klübün yönetimine çoğu kez atanan ve seçilen yönetimler istisnalar hariç klübe hizmet etmek yerine kendi kişisel egolarının peşinde oldular.

Futbol klübü idareciliği zihniyetinden uzak, ilişkili olduğu disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan,üstlendikleri misyonu unutup kendi kişisel vizyonlarını Diyarbakırspor sırtından geliştirme çabasına girip İletişim kanalları hep kapalı kendilerine dönük,dışa kapalı bir dünya kurdular.

Bu süreçte Klübe gelen gelirler heba edildiği gibi Giderler ve yöneticilerin klübe verdikleri paraları astronomik bir şekilde kayıtlara geçirtip daha sonra faizi ile beraber icraya verip tahsil etmek istemeleri,Diyarbakırsporu sömürmeleri ,bunun yanında klübün ileri yıllara daha güvenle bakabilmesi ve ayakta durabilmesi için gerekli olan Mali başarı,sportif başarı,tesisleşme gibi standartların es geçilmesi hep yukarıda da belirtiğim gibi kurumsallaşamamanın beraberinde getirdiği ve gelen yönetimlerce de benimsenen bu kötü ''idari Model'' sayesinde oldu.

Onun için Klübün önünü görebilmesi için 45 yıldır temeli bile atılmayan kurumsal yapının inşasından bu işe başlanmalıdır.

Diyarbakırspor klübü kurumsallaşma+sportif başarı=Mali başarı denklemiyle ancak ayakta kalabilir. Bu denklemi hayata geçirebilecek bir idari yapılanma sağlanmayacaksa Diyarbakırspor'un yaşaması ve ayakta kalması geçici pansumanlar ile mümkün değildir.

Geldiğimiz noktada,Son mali tabloya göre Diyarbakırspor'un TFF kayıtlarında 300'ün üzerinde icra ve temlik dosyası bulunurken, 9 Nisan 2012 tarihli bilançoya göre Yaklaşık olarak faizleri ile beraber Diyarbakırspor'un borcu resmi olarak 18 Milyon Tl'ye yakın bir rakam.

KAYYUM BAŞARABİLİRMİ?

Diyarbakırspor yaşadığı badirelerin ve kötü yönetilmesinin sonucu an itibariyle Kayyum'un idaresine teslim edildi.

Kayyum Diyarbakırspor için daha önce defalarca yaşanılan bir yönetim modeli olsa da; son yıllarda Avrupa futbolunda da klüplerin yaşadığı iflaslar karşısında ortaya çıkan bir zorunlu yönetim modeli oldu.

Glasgow Rangers, Neuchatel Xamax, FK Moskova, Amkar Pern, Saturn, Parma, Crystal Palace ve İsviçrenin önemli klübü FC Servette şu an aklıma gelen bu klüplerden sadece bir kaçı. Avrupa'da iflas eden ya da kayyuma devredilen bu kulüplere yakında yenileri de eklenebilir.

Diyarbakırspor klübüne atanan Kayyum ve Kayyum'un oluşturduğu idare heyeti şu an Diyarbakırspor'un başında bulunuyor.

Şüphesiz kimse Kayyum yönetiminden mucize beklemiyor,beklemekte haksızlık olur.Fakat herkes Kayyum yönetiminden dürüst bir idarecilik tarzı ortaya koyması beklentisi içinde,öylede olmalı.

İşleri zor,kendilerinden beklentiler yüksek. Camiada Diyarbakırspor ile alakalı olan herkes Kayyum'dan başta takımı ligde tutmak,transfer yasağını açmak ve Şeffaf bir yönetim örneği gösterip,klübü kongreye götürüp klüp yönetimine aday olmayı düşünen ehil bir yönetime devretmesini bekliyor.

Diyarbakırspor'da uefa nezdinde klübe uygulanan transfer yasağı kalktı ama TFF ye olan borçlar nedeni ile transfer yasağı borçlu olan kişilerin açmış olduğu davalar devam ettiği için ve bu alacaklılara ödeme yapılıp alacaklıların dava dosyalarını federasyondan çekmedikleri sürece bu transfer yasağı maalesef aşılmıyor.

Kayyum yönetimi transfer yasağını kaldırmak için bir çaba içerisine girdi. Kayyum Diyarbakırspor destek ve dayanışma gecesi adında İstanbul ve Ankara'da olmak üzere iki ayrı gece düzenleyecek.İstanbul'daki gece 25 Ocak 2013'te Eresin Hotel, ,Ankara'daki gece ise 9 Şubat 2013'te Rixos Hotel'de yapılacak.

Kayyum yönetimi gecelerden gelecek maddi katkıyla transfer yasağını açmak istiyor, yani planlar bunun üzerine kurulu.

Gecelerin yapılacağı tarihler stratejik olarak ne yazık ki çok geç planlanmış.Gecelerin ilki İstanbul'da 25 Ocak 2013'te yani transfer dönemin bitmesine 6 gün kala.Diğer gece ise 9 Şubat 2013'te Transfer dönemi bittikten sonra.

25 ocakta yapılacak geceden önemli bir maddi katkı sağlanmasını ben bu aşamada kanımca mümkün görmüyorum.Şimdi geceye destek sözü verecek olanlar geceye katılma ve maddi katkı sağlama konusunda pekte istekli davranamayabilirler. gecenin yapılacağı tarih yanlış ve katılımın düşük seviyede kalacağınıda tahmin ediyorum.

Varsayalım geceye katılım yüksek oldu,Hadi diyelim önemli bir para geceden toplandı,İkinci Transfer ve Tescil Dönemi  5 Ocak 2013 tarihinde başladı FIFA kuralları gereği 4 hafta (28 gün) sürecek ve 1 Şubat 2013′te sona erecek.Siz 25 ocakta gece yapıyorsunuz,parayı toplamanız halinde bile transferin bitmesine 6 gün kala Tff deki pürüzleri 5 gün içinde nasıl çözeceksiniz?

Çözdünüz diyelim 6 gün içinde hangi futbolcuları transfer edeceksiniz bu takıma? Buda ayrı bir muamma.

Transfer yasağının açılması için alacaklı olan şahıslarla şimdiden görüşmelere başlanmalı ki; olası 25 Ocaktaki geceden gelecek maddi katkıyla transferin bitmesine kadar kalan 6 gün içersinde bir şeyler yapılabilsin.

Şimdiden Planlı ve proğramlı bir yol izlenmeli,alacaklı olanlar ile bir ikna heyeti kurulup uzlaşma yoluna gidilip,mutabakata varılmalı.Camiaya güven verilmeli,izlenecek yol haritası ve detaylar kamuoyu ile paylaşılmalı ki niyetlerin güvenilir olduğu hissi kamuoyunda oluşsun.

Mevcut takım kadrosu ve teknik heyet ve klüp personellerine karşı olan sorumluluklar yerine getirilmeli.Takımın Ligin ikinci yarısında başarılı olması ve ligin alt sıralarından kurtulması için takıma karşı olan yükümlülükler eksiksiz yerine getirilmeli.

Kayyum yönetiminin iyi niyetinden şüphe duymuyorum,beklentimde başarılı olmalarından yana,bir çok kişinin beklentiside bu paralelde.

Olurda geceden önemli bir maddi katkı sağlanabilir,fakat transfer yasağı aşılamazsa bu durumda elde edilecek gelir tamamen klübün sorunlarını çözecek yerlere ve takımın bu yıl ligde kalması için harcanmalı.

Kısaca ''Kayyum'' yapacağı çalışmalarla örnek olmalı ki bizlerde gösterecekleri örnek yönetimleri karşısında onlara alkış tutabilelim.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 20538 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com