21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,601
  %0.88
 • Dolar
  3,0834
  %0.80
 • Euro
  3,3528
  %0.26
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Diyarbakırspor Kurtulacak

07 Mayıs 2011 Cumartesi 14:01

Sevgili Diyarbakırsporlular, Diyarbakırspor'da kulübün düştüğü bataklıktan kurtulması için kurtuluş olarak gördüğümüz hesapların incelenmesi dün nihayet tamamlandı.

Diyebilirim ki sezonun en iyi haberini aldık desem fazla abartmış olmam.

22 Şubat'ta geldikleri Diyarbakır'da kulübün geçmişe ait gelir ve gider kayıtlarını tamamlayan Dernekler Genel Müdürlüğü'nde görevli 4 denetmen incelemeyle ilgili raporlarını hazırladılar ve ilgili kurumlara bildirecekler.Umudum ve beklentim o ki bundan sonra ki süreçte ,yargıya intikal eden ve Diyarbakırsporun geleceğine yön verecek bu dava'nın klübün lehine sonuçlanıp,suçluların ortaya çıkarılması yönündedir.

Diyarbakırsporun neden bu duruma geldiği,klübün bugünkü hazin durumuna sebep olan nedenler neler? Bunları fazla irdelemeyeceğim.Çünkü klübün bu duruma gelmesinin sebebi açık ve belli vede çözüm yolları ortada iken denetmenlerin hazırladıkları raporun sonuçlarının olumlu sonuçlanmasını beklemekten başka çözüm yoluda gözükmüyor açıkçası.

Fakat kanımca kısaca değinecek olur isem,bugünkü hazin duruma gelişimizin sebepleri,1968'den beri bir adım ileri gidemeyen,kurumsallaşma ve çağın futbol klübü olma yolunda en basit atılımları bile yapamayan bir futbol klübümüzün olmasının nedenleri, birkaç ana başlık altında toplanabilir,en azından ben öyle görüyorum.

1968'de kurulan,ilk 10 yıllık süreçte adeta küllerinden doğan,Kentin tüm dinamiklerinin bir araya gelmesi ile bir grup özverili yöneticinin kişisel çabasının sonucunda atılım yapmaya çalışan bir futbol klübü olan Diyarbakırspor,özellikle 80'li yılların ikinci yarısından başlayıp günümüze kadar sayılı birkaç klüp başkanının dışında, özellikle Belirsiz,bölünmüş yada gerçek dışı amaçlar ile,yalnızca kendi amaçlarına bağlı ve başkalarına güvenmeyen,takıma kimliğini kazandırması gerekirken kişisel yükselişinden ötesini düşünmeyen yöneticiler sayesinde büyük bir prestij kaybına uğratılmış ve Diyarbakırspor Bohem bir futbol klübü haline getirilmiştir bunu daha öncede belirtmiştim.

Son 10 yılda (2000-2011) bu bohem anlayış artarak devam etmiş ve zincirin son halkası çetin Sümer yönetiminin acizliği,klübü adeta futbolcu menajerleri ve işsiz hocaların istila etmesi,insiyatif alması gereken yönetimin,insiyatifi yıllardır menajer ve hocaların eline bırakması klübün bir bilinmezliğe doğru yol alışına zemin hazırladı.

Özellikle 2000 yılından sonra hortlayan ehilsiz yönetim kadrolarının klüp üst makamlarında söz sahibi olmaları,Endüstri haline gelen ve ticarileşen futbol sektörü ve akabinde rant'a dayalı etik olmayan yönetim zihniyetinin egemen olması adeta klübümüzün adım adım yok olmasına zemin yarattı.

Kentin kozmopolit durumuna bağlı olarak Taraftar profilinin değişmesi,siyasilerin klüp üstünde olan aşırı etkinliğine bağlı olarak klübün adeta orta noktada kalması ve kutuplaşmaların başlaması,taban taraftarın tribünlerden ve takımdan uzaklaşması,tribünlere gelen taraftarların bir çoğunun takıma ceza verdirtmek için davranışlara girişmeside bu zemini hazırlayan diğer sebepler oldu.

Sonuç? kaos,tarihi başarısızlık,yok olmaya doğru yol alan bir takım ve akabinde denetmenlerin usülsüzlükleri tespit amacıyla klübün içine girmelerine kadar giden bir yol…

Kanımca diyarbakırspor klübünde ve Diyarbakır kentinde bir kolektif bir amaç birliğinin olmaması bu sorunları doğurdu diye düşünüyorum. Tabiki burada amacın belirlenmesinde liderliğin yani klüp yönetimindeki kişilerin büyük etkisi var.Hangi noktadan gelirse gelsin,Lider, takım üyeleriyle amaçları tartışan ve takımı hedefine yöneltten bir unsurdur ,fakat Diyarbakırspor da lider pozisyondakiler tam tersi bir icraat yolunu seçtiler.

Diyarbakırspor klübünde ve kentte kolektif bir amaç birliği oluşsaydı ve takıma bu yönleniş duygusu verilseydi ve takım,amacın neden o şekilde oluşturulduğu ile hedeflerin neler olduğunu açık bir şekilde bilmek durumunda kalsaydı trajik son böyle olmazdı.

Neyse geriye bakıp hayıflanmanın bir şey kazandırmayacağı realitesini kabullenerek, yargıya intikal eden ve Diyarbakırsporun geleceğine yön verecek davanın klübün lehine sonuçlanıp,suçluların ortaya çıkarılmasını bekleyip,klübün geleceğini inşa etmek adına yeni bir yapılanma ve her alanda yeni bir zihniyet devrimi ile bu klübün geleceğine yön verebiliriz.Bu açıkça bir gerekliliktir ve önümüze sunulan büyük bir fırsattır.

Şimdi sizlere kolay ve anlaşılır bir şekilde Denetmenlerin hazırladıkları raporda nelerin yapılmasını istediklerini sıralayacağım.

Öncelikle Denetmenler,eski yöneticiler tarafından kulübün gelirlerine konulan usulsüz temlik ve icralardan menajerlere ödenen kafa karıştırıcı ödemelere, tefecilerden alınan paralardan futbolcularla yapılan sözleşmelere kadar birçok kalemle ilgili yolsuzlukları tespit edip raporlarına yazdılar.

Eski kulüp başkanı Çetin Sümer yönetimi tarafından futbolcularla yapılan ek sözleşmelerin iptalide isteniyor,ki bu kanımca klüpten nemalanmaya çalışan son yönetim kurulunun nema çabalarının boşa çıkacağı anlamına geliyor ve klübün transfer izninin büyük oranda yolunu açacak bir gelişmedir.

Uzmanların hazırladığı rapora göre Diyarbakırspor'un 15 milyon TL borcunun olmaması gerektiği savunuluyor hatta borçsuz kulüp olması gerektiği vurgulanıyor. Raporda alacaklı görünen birçok Diyarbakırspor'da görev yapmış eski yöneticiye zimmet çıkarılması isteniyor, Bu iddia da bence çok önemli ,Temliklerin kaldırılması kurtuluş yolundaki engellerden bir bir kurtulacağımız anlamına geliyor.

Neden mi?

Çünkü kulüp borçlarının yarısını oluşturan eski yönetici temlikleri de ondan.

Ve Bir çok klüp idarecisi klübün tff,spor toto ve diğer önemli gelirlerine alacaklı olmaları hesabı ile temlik koymuş bulunmaktalar kulübün TFF, Spor Toto ve diğer gelirlerine konulan temlikler baştan beri kulüp tüzüğü, TFF talimatları ve kanunlara aykırı idi zaten.Fakat kendine göre at koşturmayı bu klüpte mübah gören bir anlayış ta olan yönetici takımı tüm bu usülsüzlükleri göz göre tüzüğü ve talimatları es geçerek uygulayıp devreye soktular. İşte bu noktada Denetmenler,Beklediğimiz şekilde,kulübün TFF, Spor Toto ve diğer gelirlerine konulan temlikleri kulüp tüzüğü, TFF talimatları ve kanunlara aykırı buldu.

Bu temliklerin Haksız kazanç sağlama amaçlı olduğunu öne sürerek temliklerin iptal edilmesi gerektiği şeklinde bir ibareyide aldığım bilgiye göre rapora koymuş bulunmaktalar. Temlik sahibi olan yöneticiler, hangi sebeple Diyarbakırspor'un gelirlerine temlik koyduklarını ,temliklerini belgelediklerini açıklamak zorunda kalacaklar. Hesabı tutmayan ve yapılan işlemleri uygun olmayan temlik sahipleri hakkında ise yine rapor esas alınarak yargı karar verecek.

Bunun yanında kulübün gelirlerine konulan bazı icraların da hukuki dayanaktan yoksun belgelerle ispat edilmiş bulunmakta.

Raporda transferlerde Diyarbakırspor'u yöneticiler ve menajerler ilgili önemli bilgiler yer aldı. Ödeme yapılan menajerlerin TFF talimatlarına göre yetkisiz olduğu ve hiç bir resmi yetkiye sahip olmadıkları tespit edilirken, bunlara ödenen yaklaşık 1, 5 milyon TL'nin kulübe geri ödenmesi istendi. Diyarbakırspor klübünün eski yöneticilere bu konuda zimmet çıkarılması gerektiğini kayıt altına alan denetmenler, aldıkları paranın vergisini ödemeyen menajer adı altındaki kişiler hakkın da 'vergi kaçakçısı' suçlamasıysa dava açılmasını istiyor.

Kulübün geleceği için hayati önem taşıyan lisansa engel futbolcu borçları için de raporda önemli ayrıntılar var. Altyapı hocalarına yapılan sözleşmelerle Diyarbakırspor'un gelirlerine konulan temliklerin geçersiz sayıldığı kesinleşirken, bu konunun Diyarbakırspor A Takımı oyuncularına daha önce yapılan ek sözleşmelere de emsal olacağı kaydedildi buda raporda yer alan başka bir sevindirici gelişme.

Yani futbolculara yapılan ek sözleşmelerde ileriki süreçte yapılacak çalışmalarla geçersiz sayılacak ve Diyarbakırspor, ağır bir borç yükünden kurtulmuş olacak. Eğer bu sözleşmelerin iptali sağlanırsa transfere engel olan yaklaşık 7 milyon TL'lik borç kalkacak.

Denetmenler bir başka sıkıntıyıda raporlarına eklemeyi ihmal etmediler ve tefecilerin kulübe verdiği iddia edilen para olayını da inceleyip kayıtlara bu paranın verilmesini inandırıcı bulmayarak iptal ettirilmesini istediler.

Ve Kopma noktası vede en önemlisi; ihtiyati tedbir kararı alınması ile ilgili.

Raporda yargı süreci sonuçlanana kadar kulüpten alacağı olduğunu iddia eden hiç kimseye ödeme yapılmaması için mahkemeye başvurularak bu konuda  da öneriliyor.Bu açıkça klübün önünün açılacağı ve yeniden ayağa kalkacağı günlerin önümüzde durduğu manasını taşıyor.

Evet bekleyip göreceğiz,birinci adım geçildi,raporlar sunulacak,yüce yargı kararını verecek, 43 yıllık klübü tarihi başarısızlıklara mahkum eden,geleceği için inşaasına yön vermeyenler,klübün itibarını zedeleyeip borç altına koyup köşeye çekilmenin bedelini ödeyecekler.

Diyarbakırspor'un Başarısızlığı,kent adına bir utançtır.Bu utancı kendi içimizde yine bizler temizlemek zorundayız.

Çünkü Diyarbakırspor Namustur…

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 16020 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com