1. YAZARLAR

  2. Ramazan TUGAY

  3. Diyarbakırspor küllerinden doğuyor
Ramazan TUGAY

Ramazan TUGAY

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor küllerinden doğuyor

A+A-
DİYARBAKIRSPOR'UN VAR OLUŞU  VE YOK OLUŞU
                  
10 bin yıllık muhteşem bir tarihi geçimişi olan Diyarbakır, 30'u aşkın medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Peygamberler, evliyalar ve Sahabeler şehridir. Kenti çevreleyen surları, Çin seddinden sonra Dünyanın en büyük surlarına sahip kent Diyarbakır'dır.
 
Bir çok ünlü edebiyat, bilim, sanat, yazar ve şairler çıkarmış,  olan bu kent tarihinden gelen bu özelliğiylede ilim ve kültürün başkenti durumundadır bunun yanında  daha birçok güzelliğe sahip olan tarihi kentimiz aziz ve kadim şehir Diyarbakır.
 
Umut ediyoruz ki tarihin kültürel anlamda altın sayfalarında yer alan bu kentimiz, birde Diyarbakırspor'da bu tarihi sayfadaki yerini alır.     
    
DIYARBAKIRSPOR NASIL KURULDU
 
Dönemin Futbol Federasyonu, tüm İllere bir genelge gönderir ve her İlde bir takımın olması için karar veriler  Bu kentler arasında  en zor İl olan Diyarbakır geliyordu.  Nedenine gelince,
o dönemde Diyarbakır'ın iki güzide takımı Yıldız Gençlikspor'la,  diğeri Dicle Gençlikspor'du bu iki takım arasında olan rekabet, günümüzün Fenerbahçe-Galatasaray derbisi kadar sertmiş. Tabi bu tatlı bir rekabet olduğu için iki takımda inat eder ve birleşmeye asla yanaşmazdılar
 
Dönemin Belediye Başkanı olan Sayın Nejat Cemiloğlu yoğun çabasıyla iki takımın yöneticilerini bir araya getirir ve sonunda beklenen bileşme gerçekleşir. Sonunda Diyarbakırspor 1968 yılında kurulur. 
Diyarbakır halkının tek ortak paydası olan bir takım vardı o da Diyarbakırspor'du.
 
İLKLERİN TAKIMI  DİYARBAKIRSPOR                              
Diyarbakırspor kurulduktan sonra bir çok ilklere, rekorlara imza atmaya başlar. Dünya çapında adından söz ettirir. Halkın etrafında kenetlendiği o Diyarbakırspor hiç ara vermeden 3 sezon üst üste şampiyon olarak hem Türkiye'de, hem de Dünyada futbol sayfalarına adını altın harfle yazdıran iki takımdan biridir.
 
DİYARBAKIRSPOR SEVGİSİ
 
Geçmişte Diyarbakırspor kulüp başkanlık yapanlar hiç bir zaman "bizler nasıl ceplerimizi dolduralım" veya "bir verip on alalım" mantığı ile değil, bu kente olan bağlılık ve sevdalarıyla görev yaptılar. Asla hiç bir amaç uğruna Diyarbakırspor'u kullanmadılar, ve alet etmediler. Tam aksine hep kendi ceplerinden harcama yaptılar ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemediler. Onların tek düşünceleri vardı oda Diyarbakırspor'un başarısıydı, bunun dışında asla başka bir hesapları olamazdı.
 
İŞTE O BÜYÜK VE GERÇEK EFSANE BAŞKANLAR
 
Necat Cemiloğlu, 
Vekin Aktan, 
Yaşar Şerbetçi,
Çelebi Eser, 
Nejat Dilan,
Mehmet Sakin,
Ali Kahraman,
Hacı Abdurrahman Özbek 
Şehmus Akçadağ
 
Bu yazdığım isimler, bu kulübün gerçek kahramanları ve gerçek Diyarbakırspor'luydular.
Bu takımın kurulmasında emeği geçen şu anda Hayatta olanlara Allah sağlık ve sıhhatler versin, aramızda olmayanlara da Allah mekanlarını cennet eylesin.
 
DİYARBAKIRSPOR'U YOK ETİLER
 
Ama ne yazık ki sizlerden sonra Diyarbakırspor kulüp Başkanlığı yapanlar bir kaç başkan dışında, maalesef Diyarbakırspor'u hem basamak olarak, hem de menfaatleri için kullanıp yok ettiler.
 
Diyarbakırspor'a ş  Kulüp Başkani Fevzi ilhanlı da  yukarıda ismini yazdığım o efsane olmuş başkanlar gibi o da hiç kimseden tek kuruş dahi destek almadan,  takımın  bütün yükünü sırtlamış durumda. Bu kişi ayni zamanda tüm harcamayi kendi cebinden karşılamıştır, şimdi soruyorum, o başkanlarla bu adam arasında ne fark var, buyrun cevabını kendiniz verin.
 
Allah aşkına soruyorum sizlere Diyarbakırspor'un kanını emen, bağırsaklarına kadar çekenleri tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyen ve bu durumlara düşüren başkanlar veya yöneticiler sizler ne verdiniz ve neler aldınız, götürdünüz bunun hesabını da sizler yapın.Bence hiç bir şey vermediniz tam aksine Diyarbakırspor sayesinde kariyer yaptınız açamayacağınız kapıları açtınız, ihaleleri götürdünüz, 1 verip 1 milyon yazdınız. Bu hesap sadece bu dünyada değil, bunun bir de arkası varki onun ateşi çok daha sert esecek. Kul unutsada Allah unutmaz.. Bunu çok iyi bilin..
 
RAMAZAN TUGAY
AZRAİLLER BAŞKANI
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT