21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,550
  %-0.30
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47
Celal GÜNEY


Diyarbakırspor kapanmamışsa bile şükredin

12 Ekim 2008 09:09

Diyarbakırspor kongresini yaptı. Vatana millete hayırlı olsun. Kulübün 40. yılına denk gelen bu kongrede yine her zaman ki gibi tek liste ile seçime gidildi.   Hiç bir Milletvekilinin, Vali, Büyükşehir Belediye Başkanının, ve diğer belediye başkanlarının, bürokratların, üst düzey devlet görevlilerinden hiç kimsenin katılmadığı hatta asli görevleri olmasına rağmen delegelerin bile ilgisiz kalması kongrenin çok soğuk ve  sönük geçmesi herkes gibi, beni de çok üzdü.  Bırakın kongreye gelmeyi, bir çiçek ya da bir çelenk göndermemeleri bile bu kulübün ya da bu memleketin ne kadar sahipsiz olduğunu sanırım anlatmaya yeter de artar bile. Böyle bir havada geçen bir kongrede, bu kulübün bir yönetimi oluşmuşsa, hatta böyle bir kulüp halen varlığını sürdürüyorsa,  sabah akşam oturup şükür etmek lazım.

Başkan Öktüren,  başka aday olmadığı için tekrar seçildi. Zaten  dikkat ederseniz yönetime yeni gelenler, gidenler hep tanıdık isimler. Bu kongrede de her zaman olduğu gibi kulübe karşı alacakları olan yönetici ve bazı işadamları alacakalarını kulübe bağışladılar.  Kimisi  75 Bin ytl, kimisi 200 bin ytl hibe etti.   Aslında bu paraların çoğu kulübe çoktan harcanmıştı bile. Bugün olan ise sadece o harcanmış paraların kulübe bir şekilde hibe edilmesiydi. Halen bile geçen yıldan kalan dünya kadar borç duruyor, bu borçlar için özellikle Dr Abdurrahman Yakut ve Fuat Dengiz'in ticari çekleri halen ödenmemiş olarak bekliyor.

Peki bu değirmen ne zamana kadar böyle dönecek, her yıl bu bağışlarla yada hibeler için, bu adamların kapısını daha ne kadar aşındıracağız, işte orası tam bir muamma.  Şampiyonluğa oynayacak bir kulübü finanse etmenin bedeli için 10 milyon dolarlardan bahsedildiği düşünülürse, Bu parayı Türkiye'de tek başına karşılayacak hiç bir babayiğit yoktur,  hele ki  kulübün 5 kuruş geliri yoksa, Diyarbakırspor gibi uçan kuşa borcu varsa, kulüp personeline bile aylardır, hatta 1 yıldır maaş ödenemiyorsa,  şampiyonluk hayalden öte bir şey değildir.  Bugün bu yapısıyla bile halen bir Diyarbakırspor varsa oturup şüküretmekten başka hiç bir şey yok.

Evet başkanı ya da yönetimi gelin hep beraber eleştirelim, ağlama diyelim, dilenci diyelim, ne derseniz diyin, ama ortaya çözüm koymalısınız, diyeceksiniz ki, arkadaş sen şurda yanlış yapıyorsun, bu iş öyle değil şu şekilde yapılır. Hatta sen çekil kardeşim, ben yönetecem ya da filan aday var o yönetsin demelisiniz.. Eğer zaten kulübü bu şekliyle yönetecek biri varsa söyleyin biz de bilelim. Bugüne kadar bu kulübün sırtından, bir çok  insan nasibini almadı mı?, kimisi  bu kulübü basamak olarak,  vitrin olarak, rant olarak kullanmadı mı?  

40 yaşına gelmiş cebine baktım cebi boş, hiç bir varlığı olmayan, geçmişinde sadece günlük başarılar olan, bomboş yıllardan başka hiç bir şey yok ortada.    Ben yönetime kim gelirse gelsin, sadece kulübün gelecekte ki durumuna bakarım. İlk kez umutlanmadım desem yalan olur. Şu yapılacak tesislerle ilgili her konuşma, her kelime beni heyecanlandırıyor.  Kişiler gelip geçicidir, kurumlar kalıcıdır, şimdiye kadar kimler gelmedi ki, defalarca şampiyonluklar, sayısız başarıları beraber yaşayıp sevindik, başarısız olduğumuz zamanlarda da beraber ağlayıp üzülmedik mi. Bakın hepsi geldi geçti, peki sormak lazım elde ne var? koskoca bir sıfır. Her yıl aynı teraneler, her yıl aynı eziyetler yaşanıyor, hep parasızlık, hep acı ve üzüntü. Yahu ne bekliyorsunuz, her yıl cebinden bu kulübe 3-5 milyon dolar koyacak bir adam mı var zannediyorsunuz.  Aziz Yıldırım bile bu ağır yükü kaldıramaz. 

Türkiye'de kulüpler artık herşeyiyle ticari bir yapıya kavuşarak ayakta durmayı başardılar. Bu kurumsal yapıyı gerçekleştiremeyen hiç bir kulübün ayakta kalmasını beklemeyin.  Bakın süper ligde ki kulüplere bir çoğu bu yapıyı daha yıllar evvel gerçekleştirdiler. Bir çok kulüp, holdinglerden bile daha güçlü bir yapıya kavuşmuş olduğunu göreceksiniz.  Sözün özü taşıma suyla, hiç bir değirmen dönmez derlerdi ya, eskiden gene bir takım fedakar yaklaşımlarla, bu değirmenin taşı azıcıkta olsa dönebiliyordu, şimdi ise sadece bir hayal.  İşte Diyarbakırspor için yapılması düşünülen tesis ve kompleksler de beni bu yüzden heyecanlandırıyor.

Buradan yeni yönetime dolayısıyla Öktüren Başkana seslenmek istiyorum,

1-Kulübün  mali yapısını, gelirini, giderini isteyen herkes  web sitemizden öğrenecek, herşey şeffaf olacak demiştiniz..  Bu konuda ben henüz bir şeffaflık göremedim, bu konuda ciddi adımlar atmanızı bekliyoruz.. Bir taraftar olarak bunu görmek istiyoruz.

2- Diyarbakırspor'da ki şu delegelik sistemini inanın çok merak ediyorum.

-Bu arkadaşlar kimdirler? 

-Kaçının Diyarbakırla, Diyarbakırsporla, hatta sporla,  ne kadar ilgileri var?

-Ne iş yaparlar?

-Ne zaman ve hangi dönemde delege oldular?

-Kaçı kulüp aidatını düzenli yatırıyor?  Bunları açıklarsanız da biz de öğrensek.

Bu kulüp için tek kuruşunu bile hibe eden kişilere yürek dolusu teşekkür ediyorum. (içlerinde Diyarbakır'la hiç alakası olmayan insanlar bile var) 

Ayrıca hedef tahtası haline gelen, her şeye rağmen bu göreve gelmeye cesaret eden ve bu yükün altına girmeyi kabul eden tüm yeni ve eski yönetici arkadaşlara başarılar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com