1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakırspor kaderine razı oldu.
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor kaderine razı oldu.

A+A-

Aslında bugün futbolun iki yüzünü anlatmak istiyorum. Maç öncesini ve sonrasını…Sivasspor maçı öncesi bayram havasında olan Diyarbakır Atatürk Stadyumunun önünde oluşan kuyruklar beni eski günlere götürdü. Mesleğe yeni başlarken stadyum yolunda gördüğüm manzaranın aynını bu maç öncesinde de yaşadım. Bilet almak için sıra bekleyen kucağında çocuğuyla babalar, genç kızlar, anneler hepsini izlerken bir nostalji oldu. Hava o kadar güzeldi bugün ancak alınan sonuç taraftarları oldukça üzdü. 10 binin üzerindeki taraftarın desteğini alan Diyarbakırspor ilk yarıda güzel futbol ile göz doldursa da ikinci yarıda çokta iyi futbol oynadığını söylemek zor.

Her şeyden önce geçtiğimiz hafta Fenerbahçe maçındaki gibi istekli futbol olmasa da Sivasspor’u yenmeyi planlayan Diyarbakırspor’un istediği sonuç çıkmadı. Bir hafta öncesinde gerek hakem gerekse Sivasspor ile ilgili sipekülasyonların hepsi boş çıktı. Bana göre hakem ortada bir maç yönetti. Küçük hatalar dışında hakem sonuca etki edecek kararlar vermedi. Maçın sonucu dostane bir şekilde beraberlikle bitti. Diyarbakırspor 3 puanı alması gereken maçta 2 puan kaybetti. Diyarbakırspor ilk yarıdaki üstün futbolunu gollerle süsleyemediği için ikinci yarıda kontrolü rakibe kaptırdı. Bu anlamda sporcuların üzerinde hem sıralamada, hemde iç saha stresinden  dolayı baskı altında olduğu açıkça görülüyordu.  

Diyarbakırspor Sivasspor karşısında adeta kaderine razı oldu. Sonuç olarak Diyarbakırspor’un bu oyunla sıralamadan kurtulur ve baskıyı üzerinden atması için bir an önce toparlaması gerekir. Umuyorum ki bugün kaybedilen 2 puan sezon sonunda aranmaz. Yoksa böyle giderse gemi karaya oturur.

Şimdi size saha dışında iki tezat görüntüden bahsedeceğim. Önce son görüntüden bahsedeyim. 1-1’lik sonuç taraftarı üzmüş olsa bile maç çıkışında halk arasında efsaneleşen geçen yıl Diyarbakırspor’u şampiyon yaparak Süper Lig’e çıkaran takımının başkanı Abdurrahman Yakut’un taraftarlar tarafından omuzlara alınarak “Büyük Başkan, Diyarbakır seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla sevgi gösterilerinde bulunmaları Diyarbakırspor taraftarının ne kadar vefalı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Diyarbakırspor taraftarı iyiliği de kötülüğü de asla unutmaz. Bu anlamda Abdurrahman Yakut’un omuzlardayken gözyaşlarına hakim olamaması için yöneticiliğin nasıl yapılması gerektiği bir takım yerlere çok açık bir mesaj niteliğindeydi. Umuyorum ki bu akan gözyaşları Diyarbakırspor’un gidişatı ile alakalı değildir.

İkincisi ise maçın başında özellikle birilerinin direktifiyle açıldığı çok net görünen pankart asla taraftarın gerçek görüşünü yansıtmamakla birlikte birkaç kişinin ısmarlama reklam kokan hareketlerinden ibaret olduğu görülüyordu. Maç öncesinde hiç yakışmayan pankart içeriği birilerinin gerçek niyetini ortaya koydu. Diyarbakırspor’a yönetici olan kişilerin bu kadara basite girmemeleri gerekir diye düşünüyorum.

Anlıyorum genç insanlar Başkan olmak istiyorlar, ünlü olmak istiyorlar bunun yolu bu değil, genç yöneticinin kolay yolu seçerek parayla reklam yaptırması Diyarbakırspor açısından çok basit kaldı .

Buradan birilerine birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Diyarbakırspor çok büyük bir camiadır. Çok kişiler geldi geçti de akıllarda kalan sadece ortaya konan başarılar ve başarısızlıklardır. Bazı genç yöneticilerin bu işin reklam boyutunu bırakıp Diyarbakırspor nasıl kurtulur neler yapılabilir olayına eğilmeleri, üstlenmiş oldukları sorumluluk açısından asli görevleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir. Hiç kimsenin bu takım üzerinden hesap yaparak bir yere gelme arzusu umuyorum ki ellerinde patlamaz.  

Öte taraftan maça gelirken ve çıkarken ki stadyum etrafında dizilen kafesler adeta savaş kalelerini andırıyordu. Bu durum bir nevi hapishanelerdeki psikolojik yapıyı insanların üzerine yıkarak gerginliğin had safhaya çıkardığını birilerine hatırlatmak gerekir. Bu konuda ilgilerin derhal çözüm bulmasını gerekir. Unutulmasın ki bu bölgede sporun, kardeşliği ve barışı simgelediğinin bilinmesi bu demir kafeslerle çelişen durumun ortadan kaldırılması gerekir.

Ben bütün taraftarlarımızı cani gönülden tebrik ediyorum. Onlar bu takımın asıl sahipleridirler.

İngilizlerin ünlü sözü “You Will Never Walk Alone”, yani “Asla Yalnız Yürümeyeceksin.”sözü tamda Diyarbakırspor için söylenmiş sanki değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum