1. YAZARLAR

  2. Veysel KILIÇ

  3. Diyarbakırspor BYPASS olmalı!
Veysel KILIÇ

Veysel KILIÇ

Diyarbakırlılar Dernek Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor BYPASS olmalı!

A+A-

1968 Yılında kurulan, rekorlar kırarak ligleri alt üst eden, sonrasında bildiğiniz gibi iliği, bağırsakları perişan edilen Diyarbakırspor  şu sıralar  yeniden doguş  sinyali veriyor.

Ama bu  takımın ayağa kalkması için öncelikle bir an önce bypass  ameliyatı  olması şart. Çünkü  tıp litaretürüne göre damarlar  tıkalı, nefes alamıyor ve  anjiyo  kurtarmiyor. Tam 5 yıldır   katmerleşmiş  sorunlar ve  yanlış  teşhis   49 yıllık çınarı    perişan etmiş  durumda.

Şehirdeki ASKF ve TÜFAD gibi spor taban birlikleri ve dernekleri  sıfırı  tüketmiş  durumda, kredileri bitmiş  bunların yöneticileri  vasıfsız  ve üretken degil, tamamen rantiyeci  "çıkarcı. kente verebilecekleri hiç bir katkı yok. Bu nedenle bu sevdayı terk etmeyen bir tek taraftar kaldı, herşeye rağmen o efsane maziyi ayakta tutuyorlar.


Gelelim DİYARBEKİRSPOR'a   Kulüp gibi  şehrin dinamigi gibi yönetilemeyen kısa vade de başarıya endeksli görüntü veren bir oluşum. Kentle ve taraftarla bir türlü kucaklaşamadı, bu misyonu maalesef henüz omuzlarına alacak bir yönetimsel ve kurumlsal yapılanmayı tamamlayamadı.

Evet borcu yok, şirketleşmiş bir kulüp ancak şehir takımı hüviyetini kazanamadıktan sonra bunların hiç bir anlamyok. En bariz örnek Başakşehir, geçen yıl ligi 2. bitirdii ortada bir coşku bir heyecan görebildiniz mi?. yok. Sanki halı sahasına katılıp bir şirket hüviyetinden çıkamadığı için, ligden kalmayı başaran şehir takımlarındaki fırtına, heyecanı bile yakalayamadı.

Diyarbekirspor için kalıcı  başarı  orta ve uzun vade de yapılan altyapısı  güçlü olandır. her yıl 30 -35 futbolcu  her sezonda  2-3 teknik adamla  şampiyon  takım yaratmak  zordur. Diyarbakır  mezopotamya  bölgesinin  abisi ve hamisi durumundadır. Bu misyonu taşımak her babayiğidin harcı değildir.  Diyarbekirspor daha bir yönetime sahip değil, kim nedir, necidir, kim başka, kim vekil, kim basın sözcüsü, kim demeşç verir, şimdi size soruyorum bu kulübün başkanı kimdir?. Hergün basında gördüğümüz imza törenlerinde bir tek kare başkanın resmini, cismini gören varsa bana söylesin. Feyzi İlhanlı için onursal başkan, sponsor deniliyor, peki bu kulübün yönetimi yok mu. Böylemi kurumsallık olacak. Geçen yıl hata üstüne hata yapıldı, sürekli birileriyle kavgalar, taraftarlarınnuzun süre ayrılması, basınla olan ilşkiler, berbat derecedeydi. Bence başarının anahtarı buradan başlar, yoksa, hangi takım şampiyojn olmuşsa git hocasını al, oyuncularına tonla para ver ala getir, bu maya bir türlü tutmadı, tutmazda. Kurumsal kimliği olmayan bir kulübün ne saygınlığı nede kalıcı başarısı olur, bu kör çark etrafında döner dururuz. Diyarbekirspor bu misyonu taşımak istiyorsa, bence Diyarbakırsporun bir mazisine baksın, bu takım 2010 dan beri amatörde ama bu sevda bir türlü bitmiyorsa, önce yönetimlerin büyük başarısını incelemelerini tafsiye ederim.

Keza DİYARBEKİRSPOR da öyle olmak zorundadır   beklenti bu yöndedir. mevcut  yönetime  düşen   görev kimsenin  lafına  bakmadan   işi çok iyi bilen, isimli ve üst liglerden bir teknik ve idari kadro ile başlayıp  bitirmektir. inşallah Başkan Fevzi İLHANLI   hatalardan ders çıkarır  ve  gerekeni yapar.

Önceki ve Sonraki Yazılar