1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakırspor BAY, Süper Lige Bye Bye
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor BAY, Süper Lige Bye Bye

A+A-

Diyarbakırspor'da işler bir türlü iyi gitmiyor. Umut edilen veya puan beklenen hemen hemen tüm maçları kaybetmeye devam ediyoruz.

Bu hafta sonu yine cezalı olarak Ankara'da karşılaştığımız, ligin ununu elemiş, eleğini asmış takımlardan bir diğeri, Kayseri'den de okkalı bir tokat yedik.

Öncelikle umudunu Kaf dağının ardına atıp, gelip şu veya bu takımdan aman beklemek zaten doğru bir iş değildi. Bu işlerin şakası olmaz, ciddiyet ister, sorumluluk ister, yanlışı asla kabul etmez, diye defalarca bu sitede  yazdık çizdik ama demek ki sesimizi kimselere duyuramamışız.
 
Bu hafta bay durumunda olan Diyarbakırspor, bu hali görüntü içerisinde bir nevi süper lige bye bye diyecek. Umutlar sadece matematiksel olarak devam etse de,  maalesef bu durum “Çöldeki bahtsız Bedeviden” farksız gibi görünüyor.

Geçen hafta ruhlar alemine dalan oyuncuların, haliyeti ruhiyesinde hiçbir değişiklik yok. Önce Gaziantep karşısında tel tel dökülen takım, bu hafta Kayseri karşısında figüran rolünden bir türlü çıkamadı.
 
Yahu nasıl bir takımdır bile diyemiyorum, çünkü Kayseri'yi yenmek için sahaya çıkan ancak yürümeye bile mecalleri olmayan zavallılar görünümündeydiler.
 
Havaya ya da paraya gelince en önde gidersiniz, ama sahaya çıkınca kızlar kadar olamadınız. D.Ü Diyarbakırspor'da oynayan o yürekli kızları sahaya sürseydik, emin olun sizden daha kötü bir oyun ortaya koymazdılar. Ben şahsen sizin adınıza, o şerefli forma adına sizlerden utandım. Kusura bakmayın ama sizde yürek namına hiçbir şey yok, hepiniz korkağın tekisiniz.

Gelelim bu yüreksiz topçuların yöneticilerine, önce bu kulübün başı olan başkan hazretleri nerede bunu sormak lazım. Öyle ya 105 gün ceza aldı, artık işi bitti mi?. Peki bu cenazeyi kim kaldıracak…  Başkan, başkan bırak bu Çin, Moskova, Şam ayaklarını da, gel bu takıma sahip çık. Gel bu rezaleti temizle.  Takım burada can derdine düşmüş, sen tutturmuşsun bir EEDC düşmüşsün peşlerine.

Tabi Başkan ortada yokken, diğer yöneticilerde durumdan sanırım efkârlanmışlar ki, Cengiz İmren'le efkâr dağıtmaya başlamışlardır.

Şimdi artık eserinizle övünebilirsiniz. Çünkü bu eseri sizler el birliği ile yok ettiniz ey Diyarbakırspor yönetimi ve oyuncuları artık rahat rahat çıkıp çarşı pazar gezebilir, bol bol Çin-Moskova-Şam ellerine gidebilirsiniz.

Bu başarısızlıkta emeği olanları, Diyarbakır halkı asla unutmayacak ve her zaman hatırlayacaktır. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.

Gelelim Diyarbakırspor Teknik heyetine, belki faydalı olacağına inandığım bazı bilgileri aktarmak istiyorum. İnternetten gezerken faydalı bilgileri buldum. Belki futbolculara uygulanırsa birde bu kez bunu deneyiniz…


DİDAKTİK METODİK YÖNETME CÜMLELERİ
-Futbola benzeyen oyunlar oynatarak, sonucunda futbol kurallarının ayırt edilmesi
-Kızlara uygun malzeme kullanılması (Hafif toplar)
-Kızlara uygun çalışma seçimi (Örneğin: Antrenman sırasında müzik)
-Bireysel yeteneklerinizi kızlara antrenman sırasında öğretin.
-Jimnastiksel antrenmanların katılması . örneğin.stretching
-Başka spor çeşitlerinde tanınan bazı öğelerin kullanılması.
-Küçük , kontrol edilebilir guruplarda oynamak.
-Rakipli oyunu hemen antrenmana sokulmamalı.
-Önce topla hareketleri sabitlendirmek ve onları en iyi şekilde yapmasını sağlamak.
Genç yaşlarda futbola başlayan kızlarda oyun alanının tümünü kullanmak çok zor gelir. Çünkü en iyi eğitme ve öğrenme yıllarını kaçırmış olurlar.Yinede teknik,taktik ve ikili mücadeleyi öğrenme­lidirler .Çünkü oyun kuralı ve oyun olarak futbol her oyuncu için aynadır.
Top Alıştırması
Kızlar bunları öğrenir,
-Bir topun nasıl yuvarlandığını
-Yüksekten gelen bir topun nasıl sıçrandığını, topun nasıl hızla yere çarpılabilindiğini
-Bir topun nasıl atıldığını
-Topla nasıl dripling yapıldığı
-Topun nasıl stoplandığını
Topla temas sadece ayakla olmamalıdır. Bütün vücut kullanılmalı, böylece kızlar her yönden eğitilmiş olur ve başarılı olmak için hazır olur.
Kombinasyon Yapmak
Kızlar bunları öğrenir,
-Kendisine atılan bir pası ayağına almak
-Bir topu yerden, orta yükseklikte ve yüksek atmak
-Topların durarak veya hareketli halde nasıl stoplanıp oyuna sokulduğunu öğrenir.
Şut Atmak
Kızlar bunları çalışır,
-Duran veya yuvarlanan topu ceza sahası yayından kaleye şutlamak
-İlk başta duran, daha sonra hareketli bir rakibi çalımlayıp kale­ye şut atmaya çalışmak
-Şutlar atarak kalecili veya kalecisiz kaleyi gol atmaya çalışmak
Bu üç nokta küçük oyun ve çalışmalarla kazanılabilir. Buna aynen uymak gerekmez, top alıştırması bölümünde de şut çalışması yapılabilir. Bu noktalardan herhangi birini yapmamak antrenman sorumlusuna bağlıdır. Teknik de bu 3 noktayı bir nokta altında toplamak da mümkündür. Antrenör ve eğitmenlerin pedagojik bilgi ve yeteneklerine bağlı olarak oyundan sonra yada oyun esnasında taktiksel öğeleri de katmak, örneğin serbest koşu,toplu-topsuz,çapraz koşular vb.
Antrenör olarak kızlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmak, onların motivasyonu ile ilgilenmek hem başarılı olmasını sağlar hem de kız­ların devamını sağlar.


Not:Diyarbakırspor'lu iseniz Allah başka dert ve keder vermesin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum