26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,876
  %0.10
 • Dolar
  3,0862
  %0.47
 • Euro
  3,3706
  %0.77
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Diyarbakırspor Baklava Yiyemedi

04 Kasım 2009 16:03

DİYARBAKIR SPOR BAKLAVA YİYEMEDİ

ÇETİN SÜMER AÇIKLAMALARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI       Diyarbakır spor 5 haftadır kendi seyircisi önünde oynayamadı, 3 puana hasret kaldı. Kendi sahasında oynaması gereken İstanbul BŞB maçında yenildi, seyircisiz maçında da ancak 1 puan alabildi. İlk yarı sonuna kadar Ankara maçını saymazsak bir tek Kasımpaşa maçı biraz kolay geçeceğe benziyor. İkinci yarı böyle giderse hali duman Diyarbakır Sporun.  

     Bu hafta bildiğimiz gibi komşu illerimizden Gaziantep’ le oynadık. Geçen yazımızda % 20-30 beraberlik ihtimalimiz var demiştim, halbuki 3 puan fırsatımız bile olmuştu. Hani derler ya ‘bir göz istiyordum, Allah verdi iki göz’ gibi bir şey. Gel gör ki iki gözün kıymetini bilemedik, hiç olmazsa bir göz dedik ‘ama’ lığı tercih ettik, yani parmaklarımızı iki gözümüze sokup kendimizi kör ettik.

     Nasıl? Derseniz anlatayım; ilk yarı beklenmeyen golünü atmışsın 86-87 dakika ya kadar gitmişsin yok muydu bunun hiçbir önlemi? Mendoza-Tazemetayla, Şener-Tazemeta gibi top tutamaz, onun kadar güçlü değil!, Burak birçok kez denenmiş 18’ e bile alınmaması gerekir, en son Tarsus İdmanyurdu maçında görmüştük, defansif özelliği hiç yok!, Erdal ileriye dönük hatta forvet özellikli bir futbolcu, Barış ise defansa yönelik markaj özelliklidir. Ner de kaldı değişiklerin amacı?

     Gaziantep’  e bakarsak değişenler, Jorginyo gol atıyor, Ahmet Arı 6-7 tane tehlikeli orta atıyor. Aradaki fark ortaya çıktı. Ziya Doğan elimdeki elemanlar derse, bende değişme kardeşim 7 dakika da kaç futbolcu sahada öldü diyebilirim. Tek doğru yaptığı şey daha önce sık sık anlattığım, yazdığım orta sahayı 3’ ten 4’ e çıkarıp tek santraforla oynamasıydı. Bunun dışında sınıfta kaldı. Maç galibiyet veya berabere bitseydi olanlar olacak mıydı? Çetin Sümer bu açıklamaları yapacak mıydı? HAYIR

     Bursa Spor maçı, hatta Fenerbahçe maçı ile başlayan, bitmek bilmeyen olaylar zinciri çok pahalıya patlayacak gibi gözüküyor. Fenerbahçe maçında allahtan kendi taraftarımız yaptı ne yaptıysa, saha cezaları yıpratma başlangıcıydı , Bursa maçında da para ve şahıs cezaları ile devam etti, muhtemelen para cezalarıyla devam edecek, belki bir-iki şahıs cezaları da olabilecek. Antep ise para cezası alabilir. Saha cezasını olayları Diyarbakır Spor taraftarları yaptığı gerekçesiyle almayabilirler. Siyasi sloganları ise PKK’ ye atmışlar, Diyarbakır Spor’ a değil gerekçesiyle es geçecektirler. Bana göre madem yasalara eklemişler bu cezayı vermeleri gereklidir. Bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Güneydoğunun sanayi şehri, güzide şehri, güzelim takımını taraftarlarının desteklememesi, maça gelmemelerini, başkanı, hocalarını istifaya davet etmelerini anlamış değilim. Sordum soruşturdum; İbrahim Kızıl sezon başı Tabata’ yı, Bekir’i, İsmail sattı niye kaliteli futbolcular almadı diye küsmüşlermiş. Böyle de ya Diyarbakır Spor yense kümeye gitmezlermiydi? Bu yıl olmadı, başka bir yıl ilk beşe, altıya niye oynamasınlar?

     Biz yine kendimize başkanımıza dönersek, Başkan Sümer, ‘hakemlerin yanlı tutumları ve rakip takım taraftarlarının ırkçı söylemleri, sloganları bizlere bu kararı aldırttı.’

     Bilindiği gibi Gaziantep maçından hemen sonra, ‘Diyarbakır spor Galatasaray maçına çıkmayacak, blöf yaptığım sanılmasın kararımın sonuna kadar arkasındayım’, demişti. Diyarbakır’ a dönüşte A2 takımının da bu hafta Gaziantep A2 takım  maçına gönderilmemesi kararını aldı. Kendi yönetimi ve sivil toplum örgütleri ile yaptığı toplantılar sonrası, Perşembe günkü kulüpler birliği vakıf toplantısı sonucu son kararı vereceğini açıklamış. Gelen tepkiler gözden geçirirsek, beklenenden fazla yankı bulduğu inancındayım. Bu tepkiler içerisinde Başkan’ a destek anlamında bir tek CHP Milletvekillerinden geldi. CHP Milletvekili Mehmet Sevilgen, olayların demokratik açılımdan kaynaklandığını söyledi, Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer ise, ‘ ben kulübün eski başkanıyım. Kulübün aldığı karara saygı duymak gerekiyor, artık ligden çekilsin, başka çare kalmadı’ dedi. Doğrusu çok şaşıyorum. Bir bakıma da hiç şaşmadım, neden? Doğrusu çok olumlu açıklamalar beklenemez. ‘Kürt açılımına’ verdikleri ‘destek’ ortada. Hemen oraya bağlamaları ilginç. M.Değer ne zaman başkanlık yaptığını hatırlayamadım. Hatırlayan varsa hatırlatsın.

     Diğer sağduyu ile yapılan açıklamaları da özetlersem, DTP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ‘bizde meclisten çekilelim’  mi dedi. AKP Milletvekili Kutbettin Arzu ‘çekilmek olmaz başkanın açıklaması yanlış, Diyarbakır Spor Galatasayar maçına çıkacak’ dedi.

     STÖ  (Sivil Toplum Örgütlerine)  gelince, Ticaret Borsası Başkanı  Fahrettin Akyıl, ‘ tepki gösterilsin ama bu şekil değil, bu takım sadece  Çetin Sümer’ in değil STÖ lerle diyalogda olsun, tek başına hareket etmesin, hep ağlamamak lazım, biraz dik olmamız gerekir. Takım maça çıkmalı’.

     TSO başkanı Galip Ensarioğlu, ‘ ölçüyü tutturmamız lazım ligden çekilme yanlış. Böyle bir lüksümüz yok. Yaşananlara inat bize yakışır halde gelenleri karşılayalım. Asıl bölücülüğü yapanlar Diyarbakır’ a önyargıyla yaklaşanlardır. GGC  Başkanı Faruk Balıkçı, ‘Sümer in açıklaması duygusal bir tepkidir. Kızgınlıkla yapılmış bir açıklamadır. Aksine Galatasayar maçına çıkıp, spor’ un barış ve kardeşliğe katkı sunduğunu ispatlamak gerek. Karardan vazgeçmelerini istiyoruz ‘ dedi.

     DBB Emin Aktar’ sağlıksız karardır, spor barış ve kardeşlik için vardır, bunu zedeleyecek çekilme kararı doğru değildir’  dedi.

     Basın’  ın köşe yazarlarından, Milliyet Gazetesi yazarı Ercan Güven, ‘ çekiliriz lafı şantaj kokuyor, Diyarbakır Spor’ a devlet takımı diyenlerin sayısı az değil, federasyon sizin için yasa bile çıkardı, demiş.

     Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Doğan ise, yazısında Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ ta hatayı aramış, federasyonu suçlamış. AKP ve DTP’ nin Çetin Sümer’ in kararına karşı olduğunu söylemiş. Bakan Mehdi Eker’ in yeğenidir Çetin Sümer. Yeğenine ve kentine sahip çıksın diyor. Kısaca Gaffar Okan’ dan bahsediyor, takıma ilgi gösterdiği zamanlarda alınan dolmuş hatlarını kullanma hakkı başkalarına satılmasaydı şu andan bile sürekli bir gelirleri olacaktı demiş .

     Yapılan açıklamalar, yazılan yazılar hepsi doğru sağduyu sahipi, aklı  selim adamlar, yazarlar, çizerler hepsi doğru ve güzel şeyler yazmışlar. Doğru bir tek Çetin Sümer ve CHP Milletvekilleri Mesut Değer, Mehmet Sevilgen değil herhalde.

     Çetin Sümer , başkanımızın açıklamalarını, tepkisini yanındakilerden, yazar, çizerlerden , politikacılardan en fazla iyi anlayanlardan biri olduğuma inanıyorum. Hepsini yazdıklarının toplamı kadar yorum yapabilecek durumdayım. Ama madem Diyarbakır Spor için, Diyarbakır için, bölge için en doğru olanı, faydalı olanı yapmak iyiyse yanlışı yapmak niye?

     Aklı  selimler, politikacılar, toplum mühendislerimiz bize yanlış yol göstermezler!

     Yalnız adam, desteksiz adam, üst üste yenilgiler gören adam duygusal olur. Duygusal adam yenilgilere soğukkanlı cevap veremez. Sen de, Suat Önen de çok sıcak reaksiyoner cevaplar, açıklamalar yapıyorsunuz haklı olabilirsiniz, tepkiler verebilirsiniz, tepkiler bu şekilde olmamalı. Ne demiş büyükler, ‘öfkeyle kalkan zararla oturur’ diye. Bu defalık ta sizi anlamaya çalıştık biz hoş görürüz, diğer kamuoyuna nasıl açıklamalarda bulunacaksınız onun provasını yapın. Galatasaray’ ı çiçeklerle karşılayın, Diyarbakır’ lıların, Diyarbakır Spor’ un ne kadar kaliteli insan olduklarını, misafirperveliklerini gösterirseniz en güzeli, en doğruyu yapacaksınız düşüncelerini taşıyorum. CHP, MHP bizim telden çalmıyor, türkülerimizi anlayamıyorlar. Yıkmakla, bozmakla olsaydı Adolf Hitler, Mussoloni’ ler iktidar kalırlardı.

 

Bu yazı toplam 1473 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com