1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakır'ın Genel Sekreter adayları
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır'ın Genel Sekreter adayları

A+A-

Kamu Hastaneler Birliği kapsamında illerde kamu tarafından işletilen bütün hastaneler tek çatı altında toplanıyor.

Bence hükümetin almış olduğu bu karar çok önemli ancak, önemli olan uygulamada evdeki hesap çarşıya uyacak mı, sonuçlarını bekleyip göreceğiz…

Hastanelerin birleşmesiyle birlikte, sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların rantabıl kullanılması ve sağlık giderlerinin azaltılması amaçlanıyor.


Uygulama Diyarbakır'da da hayata geçecek.
Diyarbakır'da yaşanan sorunların en başında sağlık geliyor. Ne sanayileşme, ne işsizlik ne de ekonomik sorunlar.

Aslında Diyarbakırlıların zaten bozuk olan sağlıkları daha da kötüye gidiyor. Bunları örneklemek mümkün, ancak hastaneler karmaşası en çok Diyarbakır'daki rant merkezleri haline gelen özel hastanelere yaradı.

Gelelim doktor yetersizliğine.

Mecburi hizmet nedeniyle gelen doktorların 2 yıl da olsa görev yapması bu sorunu geçici olarak çözülmş gibi görünüyor.

Bürokrasiye yakın olan insanlar hatırlar, bir zamanlar başka yerlerden geçici görevlendirmeyle, rica minnet doktor görevlendiriliyordu.
Kamu hastaneleri ile bu son bulacak. Nerede bir doktor veya sağlık personeli açığı varsa iç organizasyonla halledilecek.
Yani herhangi bir doktor veya sağlık personeli açığında, artık Vali'nin onayına gerek kalmadan, direk olarak o kentin Sağlık Genal Sekreteryasında iş çözülecek.

Bir başka önemli konu daha var, Kamu Hastaneleri yönetimi profesyonel bir şekilde idare edilecek. Tek elden alım-satım yapılacağından büyük miktarda tasarruf sağlanmış olacak.
Tasarıya göre Bakanlığa bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları, Bakanlığın ilgili kuruluşu statüsünde birliğe dönüştürülecek.


Tasarıyla genel sekreter, tıbbi hizmetler başkanı, idari hizmetler başkanı, mali hizmetler başkanı, uzman ve hastane yöneticisi pozisyonları kapsamında 2 bin 860 yeni kadro tahsis edilecek.


Hastaneler, hizmet altyapısı, organizasyonu, kalite, verimlilik ve hasta memnuniyeti gibi konularda Bakanlıkça belirlenecek, usul ve esaslara göre değerlendirmeye tabi tutulacak. Değerlendirme sonuçlarına göre, 100 üzerinden puan verilecek ve her yıl değerlendirme yenilenecek.


Hastane puanları düşerse, birliklerde yönetim kurulu üyelerinin görevleri ile yönetici personelin sözleşmesi bitecek.
Evet, Kamu hastaneleri hakkında genel bilgi böyle.

Evet, bu değişiklikle oluşacak yeni ortamda söz sahibi olmak isteyenler şimdiden kulis çalışmaları yürütüyor. Bu büyük oluşumun tepe noktasında olabilmek için de derin kulisler yapıldığı kulağıma gelen bilgiler arasında.
Kamu Hastaneleri Birliği'nin başı Genel Sekreter olacak.
Yani en tepe nokta.
Bu tepe noktaya gelmek için mücadele verenleri tahmin edemezsiniz…

Menzil'e gidenler ve gitmeyenler diye ayırmak gerekir…

 Tepe nokta için mücadele eden birkaç isim saymak istiyorum.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yusuf Yağmur, Kadın ve Doğum Hastanesi Başhekimi Murat Kanğın, Lice Devlet Hastanesi Başhekimi Ethem Anlı, Diş Hastanesi Başhekimi Hamza Koca ve  Çocuk Hastanesi Başhekimi Atilla Yazıcıoğlu ilk akla gelen isimler.


Dikkat ederseniz bu saydığım isimler doktor. Ancak unutmamak lazım Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği için doktor olma şartı aranmıyor. Yöneticilik yapacak profesyonel bir isim bile olabiliyor. Mesela ismi geçenlerden biri de, Bu arada Dicle Üniversitesi'nde görev yapan iç denetçi Tevfik Günay onunda ciddi bağlantılarının olduğunu duydum.


O yüzden son günlerde yukarıda saydığım isimler ön plana çıkarılmaya çalışılsa da tepeden inme profesyonel bir isim de atanması sürpriz olmayabilir.


''Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği''Genel Sekreterlik, için son olarak Diyarbakır Devlet Hastanesi'nin eski başhekimi Fetin Rüştü Yıldız'ın ismi konuşuluyor.

Diyarbakır'da bir çok başarıya imza atan Yozgatlı Fetin Rüştü Yıldız…

Yozgat'lıyı özellikle yazdım. Çünkü Diyarbakır'daki doktorlar hep 'Adam mı kalmamıştı da Yozgat'tan getirttiler' diyorlardı.

Hani bir dönem milletvekillerinin onu almak için sıraya girmeleri, onur meselesi yapmaları, Bakanı bile bunaltmalarına neden olan adam!

6 yıl kaldığı Diyarbakır'a hiç kimsenin getirmediği veya yapamadığını yapan Başhekim şimdi nerde biliyor musunuz?

İstanbul Sağlık Müdür Yardımcısı aynı zamanda Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesinin kurucu Başhekimi.

Evet, Fetin Rüştü Yıldız'dan bahsediyorum.

Burada Fetin Bey'in yaptıklarını anlatmak istemiyorum, sağlık camiası bilir. BDP'lisinden, AK Partilisi'lisine, SES'çisinden Memur-Sen'ine kadar herkesin tepkisini alan gidince de herkesin ''Vallahi adam Diyarbakırlıların bile yapamadığını yaptı''dediği adamın Genel Sekreter olması yüksek bir ihtimal.

Tabi ki Fetin Bey'de isterse…

Az önce dediğim gibi atama yazısı çıkmadan ne olacağını bilemeyiz.

“Siyasetin, menfaatin, senin adamın - benim adamım” kısır döngüsünün çok uzağında olan ve güvenilir kişiliği ile Diyarbakır  kamuoyunda herkesin sevip saydığı bir emin insanın bu göreve getirilmesi, bugün etkin görev yapan siyasî ve idarî karar verici mekanizmanın Diyarbakır için yapacağı en önemli icraatlardan biri olur diye düşünüyorum.

Önemli olması gereken kişilerin görev yaptıkları yerler için gerçekleştirdikleri icraatlar değil mi?

Olması gereken bu değil mi?

Parti veya cemaat etiketi yerine başarı etiketine yöneldiğimizde işler daha iyi yürüyecek. Sorunlar çözüme kavuşacak.

Nisa suresindeki ayet şöyle der;

“Allâh, size emânetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adâletle hükmetmenizi emreder. Allâh, size böylece ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allâh, işiten (ve) görendir.”

Hoşça kalınız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT