1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Diyarbakır'ın Amerika'dan görüntüsü
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır'ın Amerika'dan görüntüsü

A+A-
Amerika'dan DİYARBAKIR
 
DİKTUMDER KÜLTÜR EVİ
 
Dün akşam Kültür evine misafir gelen  Amerikan vatandaşı, Malatya doğumlu Hasan bey ve Amerikalı eşini misafir ettik.
 
   Kendileri ile sohbetimizde herkesin duyması ve bilmesi gereken bu kentin bireyleri olarak gururlandığımız çok güzel şeyler söylediler.
   Amerika'dan Diyarbakır çok farklı tanıtılıyor, biliniyor. Herkes buralara gelmenin sıkıntılarından ve korkularından bahsediyor. "Hepimiz çok farklı biliyorduk ve buraya gelmeye cesaretimiz yoktu" diyorlardı.
   İnanın Türkiye'nin bir çok ilini ve Avrupa'da, dünyada bir çok ülke gezdik. Böylesine tarihle iç içe, her tarafından kültür fışkıran böyle bir kenti hiçbir yerde görmedik. Sizi kıskanıyorum, böyle bir kültürün göbeğinde yaşamanızdan dolayı çok şanslısınız. 
 
 İnsanları candan, kadirşinas, hoş görülü, yardım sever, 2 gündür buradayız doyamıyoruz dediler.
   Amerikalı Hasan beyin söyledikleri Sadece 2 günün özetiydi. Daha görmesi gereken onlarca yer onu bekliyordu.  Hasan ve Amerikalı sevgili eşini dernek arkadaşım Adalet hanım ile ağırladık, Diyarbakır'ı bildiğimiz kadar anlattık. Hayretler içinde bizi dinlediler. Hasan bey çok ilginç şeyler söyledi, ben bundan sonra Diyarbakır'ın gönüllü kültür elçisiyim, bilmeden o kadar çokj şey duyuyordukki, bundan sonra kim kötü bir şey söylerse bırakmam, Diyarbakır 'a asla toz kondurmam dedi.
 
  3–4 gün sonra tekrar gelecekler, inanıyorum ki o ve hanımı gezdikleri, gördüklerini Amerika'ya gidince bir çok yerde anlatacaklar.
 
Bakın burada altının çizilmesi ve ders çıkarılması gereken konu şu, bu kentte yaşayanlar olarak kentimizin maalesef kıymetini henüz tam anlayabilmiş değiliz. Dünyanın öbür ucundan gelenler, gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Diyarbakır'da yaşayan herkes bir kültür elçisidir. Buraya gelen kim olursa olsun, hepsini başımızın üstünde ağırlamak zaten bizim öz kültürümüz. Biz bunları sadece iki kişiye anlattık, o iki kişi belki buraya binler olarak geri dönecek. Bunu yapmak, bir Diyarbakırlı olarak benim görevim, bizler bunları herkesten bekliyoruz. Yıllardır bu kentin önemini anlatıyoruz, daha bu kentte yaşayanların dahi tam çözemediği binlerce güzelliklerimizi maalesef istediğimiz gibi henüz ortaya koyamadık. Bunda asıl kabahati önce kendimizde, sonra devlette aramalıyız. Diyarbakır'da yaşayan tarihin yüzde 1 i dahi olmayan kentler tanıtım için bu kenti geçmişlerse, yapacak çok işimiz var.
 
 Gerçekten Diyarbakırlı olmak şanstır, bizim için bu kültürün, tarihin içinde yaşamak, sokaklarında büyümek  , Hamravat  suyundan içmek, Surlara çıkmak, küpeli, dınğılava da yazın buz gibi suda çimmek, Dicle nehrinde hülleleri, bağlarda bağ alemlerini, eyvan  ve velime gecelerini, sokakta damat gezdirmeyi, damlardan düğün seyretmeyi, gezerken ekmeğimize salça sürmeyi, sokakta hortoları kızdırmayı, Cuma günleri camilerin önünde sebil edilen şerbetleri sürahilere doldurmayı,mahalle harplerini,sokakta oynadığımız çar,çelik çubuk,tapana kitli ve bir çok oyunları,Ulu camii de namaz kılarken aldığımız feyzi,,hamam sefalarını, şahriye gecelerini,kuşbazlığımızı,serçe boğan avladığımızı,geceleri dağ kapı parkındaki oyunlarımızı,okul çıkışında sinemaya gitmeyi,yıldız ,Yenişehir sinemalarında, akşam localarda dolma yemeyi,gazi köşkü ,Erdebil köşkü,daha bir çok  yeri ve değerleri unutmak mümkünümü.
 
   DİYARBAKIR KÜLTÜR EVİN 'de  azda olsa yaşatmaya çalışıyoruz.sevgili Abdülkadir Nur Gördük şiirleri ile ne güzel anlatıyor,türkülerimiz ne güzel söylüyor, herkes halay çekiyor az da olsa bazı değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz.
 
Bir ağabeyimin şiirinde ne güzel ifade etmiş;
Burası Diyarbakır :
Zemini kayalık, iklimi serttir
İnsanları cesurdur, erkektir merttir
Kötü tanıtmış 
O da
Felektir 
Feleğin çarkını bozanlardanız...
 
Diyarbakır'dan Amerika'ya Dünyanın bütün ülke ve şehrinde yaşayan insanlara selam olsun. Gelin bu bu yaşayan tarihe  hepiniz şahit olun. Biz bütün dünyayı kucaklayacak koca bir yüreğe sahibiz,  Amerika'dan gelen Hasan bey ve eşi örnek olsun ., Kimsenin memleketimizi kötü tanıtmaya ,özellikle basın ,medya,TV kanalları  ve tüm iletişim araçlarının hakkı yoktur ,gelin ,görün sizde bambaşka bir dünya şehrinde olduğunuzu zaten söyleyeceksiniz,herkesi Diyarbakır'ı görmeye davet ediyoruz.   Diyarbakır anlatılmaz, yaşanır.
 
Diyarbakır'da hizmete açtığımız Kültür Evinde işte bu tanıtım için çırpınıyoruz, kentimize gelenleri baş göz üstünde ağırlamanın telaşındayız, herkes bu işin bir köşesinden tutsun, emin olun Dünyada böyle bie kent yok.
 
Selam ve sevgiyle kalın.           
 
KENAN AKSU
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum