1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Diyarbakır'ımızı iyi tanıttığımıza inanıyoruz
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır'ımızı iyi tanıttığımıza inanıyoruz

A+A-

Diyarbakır’da bir süre önce kurularak faaliyetlerine başlayan, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musikisi’ni Yaşatma Derneği’nin (DİKTUM-DER) geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programının yankıları sürüyor.

Başkanlığını işadamı Kenan Aksu’nun yaptığı DİKTUM-DER Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı TRT GAP ve TRT 5 Anadolu televizyonunun ortak yayın verdiği ve canlı olarak yayınlanan GÜLDESTE programı, Diyarbakır başta olmak üzere bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesi genelinde büyük ilgiyle izlendi.

Henüz kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen yaptığı çalışmalarla toplumun bütün kesimlerinin takdirini kazanan DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu, bir grup Diyarbakır sevdalısıyla birlikte çıktıkları bu yolda, her geçen gün ilerleme kaydettiklerini söyledi.Yoğun bir izleyici kitlesi tarafından izlenen programa DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu’nun yanısıra, Yönetim Kurulu Üyeleri Sevgi Ekmekçiler, Ahmet Baran, İsmail Yiğit, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen,  ASKF Başkanı Remzi Dayan, Gazeteci-Yazar İbrahim Evirgen, Dicle Üniversitesi Şube Müdürü Mahmut Uluç, Veni Vidi Holding koordinatörü Alper Akhan, Hilmi Uğurel, Programa telefonla bağlanan Kadri Göral, Recep Kaymak, Tahir Müjide, Recep Acay, büyük sanatçı Celâl Güzelses’in aynı adı taşıyan torunu Celâl Güzelses, ile Diyarbakır Eski Milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu, DİKTUM-DER’in Diyarbakır için sergilediği çabanın desteklenmesi gerektiği görüşünü dile getirdiler.

 

Renkli görüntülerin yaşandığı programda ayrıca Dernek Korosu ve Folklor Ekibi birbirinden güzel müzik eserleriyle gösteriler sundular.

Şeref Değer’in sunduğu birbirinden güzel iki ayrı monolog, izleyicileri gülmekten kırıp geçirdi.

Onursal üyeler Mevlüthan Mustafa ve Prof Dr Kenan Haspolat’ın katıldığı programın sunuculuğunu TRT’den Canan Demir yaptı.

Programda görüşlerini dile getiren DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu şunları söyledi:

‘DİKTUM-DER olarak Diyarbakır’ın tarihi, kültürel, turistik değerleri ile musikisini tanıtma, koruma ve yaşatma amacı ile ulusal ve uluslararası platformlarda çalışmalar yapacağız. Yeni kurulan derneğimiz, Diyarbakırlılar arasında yardımlaşma ve dayanışma ruhunu geliştirme amacını taşımaktadır.

Ayrıca ilimizin kültürünü yaygınlaştırma, el sanatları, yöresel yemek kültürü, folklor, turizm zenginlikleri ve tarihi dokuyu koruma, Türk Sanat Müziği, Halk Müziği, folklor, tiyatro, mahalli müzik dallarında kurslar açma, konser, eğlence ve müsabakalar düzenleme, kurs, seminer, konferans, panel, toplantı, sempozyum gibi eğitim çalışmaları düzenleme, ulusal ve uluslararası festivaller ve fuarlara katılarak, Diyarbakır’ı en iyi şekilde temsil etmek ve organizasyonlarda aktif görev almak gibi faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur”.

30 Temmuz tarihinde kurulan Diyarbakır Kültür Turizm ve Musikisini Yaşatma Derneği’nin henüz çok yeni olmasına rağmen toplumun tüm kesimlerini kucakladıklarını ve büyük ilgi gördüklerini belirten Dernek Başkanı Kenan Aksu şöyle devam etti:

‘Diyarbakır musikisinin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş birbirinden güzel gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasını sağlamak, gençlerimizin sanat, kültür ve sportif etkinliklere olabildiğince katılımını sağlamak, sanatı bütün kitlelere yayarak sevdirebilmek amacıyla, böyle bir dernek çatısı altında toplanmış bulunuyoruz. Yüreği Diyarbakır sevgisiyle  dolu dostlarla, bu kadim kentin her alanda hakettiği noktaya ulaşabilmesi için elimizden  gelen bütün çabayı göstereceğiz ’.diye belirterek.

Diyarbakır’ın saklı kent olduğunu ve amaçlarının saklı güzellikleri gün yüzüne çıkarmak olduğunu belirten DİKTUM-DER Başkanı Aksu şöyle devam etti:

‘Hepimizin bildiği gibi Diyarbakır kadim bir kent. Köklü mazisi, sinesinde barındırdığı dünyaca ünlü tarihi ve turistik zenginlikleriyle, tarihin taşlara yazıldığı bir kent.

Bu güzide kentin tanıtımının yeterince yapılamaması, iç ve dış turizmden yararlanılamadığını görmek, her Diyarbakırlı gibi bizleri de derinden üzmektedir. İşte bu eksikliği gidermek, Diyarbakır'a bir dünya penceresi açmak amacıyla yola çıkmış bulunuyoruz.

Derneğimizin faaliyet konuları arasında ilimizin tarihsel, kültürel kimliğinin yanısıra, manevi değerlerini ortaya çıkarmak, Diyarbakır'ı, Dünya kültür mirasları listesine sokup bununla ilgili kriterleri oluşturmak, bunun için bütün sivil insiyatifi harekete geçirmek, UNESCO ve diğer ilgili kurumların tanıtım, finans ve avantajlarından faydalanarak ilimizin turizm merkezi haline gelmesi için çalışmalar yapmak, en başta gelen hedeflerimiz arasındadır.

Dünya yüzünde böylesine zengin tarihi ve turistik zenginliklere sahip olan bir başka kent daha yoktur... Medeniyetlerin beşiği, tarihin canlı tanığı bu kadim kent, turizm pastasından da hak ettiği payı maalesef alamamaktadır. İşte bir grup Diyarbakır sevdalısının, bu derneği kurma düşünceleri bu temelden hareketle gerçekleşmiştir. DİKTUM-DER olarak bütün Diyarbakır sevdalısı hemşehrilerimizin bu büyük davaya katkı sunacaklarına inanıyoruz. İnandığımız için de bu yola girmiş bulunuyoruz.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda bölgeler ve iller arasındaki gelişmişlik farkı o bölgenin ve ilin konumu ve özelliği göz önünde bulundurulur!

Diyarbakır ve bölgemizin Dünya kültür mirasları listesine girmesi ve Turizm Cazibe merkezi olması için bazı bilgiler vermek istiyorum:

Diyarbakır SURLARI, EVLERİ, CAMİLERİ, KİLİSELERİ, MEDRESELERİ ile adeta bir açık hava müzesidir. Sinesinde bulunan 9 Peygamber kabri, 3 Peygamber makamı,  450 sahabe mezarı,  Mekke ve Medine'den sonra Dünya'da en fazla Sahabe kabri bulunan 3. şehir özelliğini taşımaktadır. 

Gezegen ve yıldızların isim ve hareketlerini, burçların isimlerini, Dünya'da ilk astronomi ilmini  yazan alimler, Dünya'da ilk Robotu yapan EL-CEZİRİ gibi bilim adamları yetiştiren, ilk elmas işçiliğinin yapıldığı, sanatkârların, yazar, şair, fikir ve kültür adamlarının yetiştiği, Dünyada toprağa ilk tohumun atıldığı ve ilk buğdayın yetişip, Dünya'ya buradan yayıldığı, ilk insanların göçebe hayattan yerleşik düzene geçtiği ve böylelikle kültürün oluşup Dünyaya buradan yayıldığı on bin yıllık köklü tarihiyle tam 27 ayrı medeniyete başkentlik yapmış olan kaç şehir vardır ki?..

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İlk'lerin yaşandığı güzel Diyarbakır'ımızın taşıdığı bu özellikler saymakla bitmez. O zaman gelin hep beraber tarihimizin bize emanet etiği bu kadim, aziz ve kutsal şehrimizin emanetçileri olarak bize emanet edilen ŞEHR-İ DİYARBEKİR'i hak ettiği yere taşıyalım.

Biz bu tarihi mirası atalarımızdan emanet aldık. Gelin onların emanetine sahip çıkalım ve bu emaneti geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza teslim edelim. Yolu, Diyarbakır sevgisinden geçen herkesle, kucaklaşmak ve buluşmak dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT