29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,421
  %0.36
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 9 (Kıraathane Kültürü)

07 Ekim 2009 19:14

Evet. Hepimiz biliyoruz ki eskiden bir başkaydı Diyarbakır.

Herkes birbirinin hastasına koşar, cenazesini omuzlar, sıkıntısını paylaşırdı.

Kentin hovardasının, kabadayısının, delisinin bile bir BAŞKA yanı vardı.

Hırsızı, uğursuzu belliydi. Bunlar da herkese sataşmaz, büyüklere saygıda kusur etmezlerdi. Mahallenin büyüğü geçtiğinde herkes bir kenara çekilir saygıyla yol verirdi.     

Çarşısında, pazarında dürüstlük vardı, güven vardı. Çeki, senedi kimse bilmezdi. Bir selam, bir SÖZ yeterliydi.

Şimdilerde bu Diyarbakır yok ne yazık ki.

Kimsenin kimseye güvenmediği, herkesin bir diğerine kuşku ile baktığı, tüccarın, esnafın, işçinin, memurun birbirini ÇARPMAK için fırsat kolladığı bir kente dönüştü Diyarbakır’ımız...

Yazık.

Yüz yıllar boyu kültürün, sanatın, kısacası medeniyetin beşiği olmuş Diyarbakır, birkaç yıl içinde sefaletin, cehaletin merkezi durumuna düşürüldü.

Yazık...

Sekiz asır önce Dünya’da ilk robotun imal edildiği, Dünyanın en büyük kütüphanesinin bulunduğu,  450 yıl önce üniversite düzeyinde eğitim veren 25 medreseye sahip, 150 yıl önce burada üretilen ipeklileri için, kirpas ve mintanlari için, kök boyalı iplikleri için Avrupa ülkelerinin sıraya girdiği Diyarbakır şimdilerde işsizliğin girdabında ele-güne muhtaç bir kent...

Günümüzde işsizlerin, aylakların, kumarbazların mekanı durumuna düşen kahvehanelerin yerine kentin saygın insanlarının devam ettiği, “Kıraathaneler” vardı, çayhaneler vardı.

O yılların çayhaneleri de kıraathaneleri pis mekanlar değildi. Her yerin kendine özgü saygınlığı vardı. Temizliğe önem verildiği gibi, kılık kıyafeti düzgün olmayanlar alınmazdı. İçeri girebilen gençler bir kenara ilişir saygılı bir biçimde çayını içer, büyüklerin sohbetlerini dinler, kendi aralarında kısık sesle sohbet ederlerdi.

Bazı çayhanelerde ve kıraathanelerde özellikle geceleri yatsı namazından sonra romanlar, masallar, çoğunlukla da Hazret-i Ali cenkleri, Zaloğlu Rüstem, Battal Gazi gibi ünlülerin kahramanlıkları, Kerem ile Aslı, Yusuf ile Züleyha, Arzu ile Kamber, Ferhat ile Şirin, Mem-u Zin, Zembilfroş, Sipane Halate, gibi ünlü aşk masalları ve destanları okunurdu.

Çayhanede oturanlar, kitap okuyanı büyük bir dikkatle dinlerdi. Ne var ki, maceranın en heyecanlı yerinde masalın devamı  ertesi akşama bırakılırdı.

Özellikle Ramazan geceleri bu çayhaneler ve kıraathaneler şenlikli olurdu.

Evlerde iftardan sonra Teravih namazı için camilere giden erkekler oradan çayhanelere geçerlerdi.

Böylesi gecelerde bazı çayhane ve kıraathanelerde mevsimine göre çeşitli eğlenceler düzenlenir, böylece sahura kadar zaman geçirilmesi sağlanırdı.

Böylece 30 gün boyunca  bu çayhanelerde çeşitli kitaplar okunmuş olurdu.

Bazen bu çayhanelere dengbejler gelir, arbane eşliğinde ünlü destanları yanık sesle okurlardı.

Çayhane ve kıraathanelerin çoğunda tombala çekilirdi. Genellikle sahura kadar süren tombala çekilişlerinin geliri ya bir derneğe, ama çoğunlukla Kızılay’a kalırdı.

 Kente sıkça gelen Muammer Karaca, Avni Dilligil, Kemal Dirim, İsmail Dümbüllü gibi ünlü tiyatrocular, Zati Sungur, Abra Kadabra gibi ünlü illizyonistler büyük ilgi görürdü

Özellikle Kemal Dirim, sahnelediği eserdeki diyaloglarda kentin tanınmış tipleriyle ilgili espriler yapar, büyük alkış alırdı.

Bu diyaloglarda, seçilen kimsenin özellikleri esprili bir biçimde dile getirilirdi.

Örneğin;

“Hele şuna bak tıpkı bobstil Şevket gibi giyinmiş…”

“Yahu, kardeşim sen Çelebi Eser misin, bu kadar para harcıyorsun…”

Tiyatroculardan başka kantocular, meddahlar, ses sanatçıları da gelirdi. Bunların bazıları Dağ Kapıdaki Yeni Şehir Sinemasında gösteri yaparken, bazıları da büyük kıraathanelerin sahnelerine çıkarlardı…

 Kentin çeşitli semtlerinde ünlü çayhane ve kıraathaneler vardı.

Balıkçılarbaşı yakınında, sonradan Bağdat Banyoevi olan bir bölümü Yemeniciler Çarşısının içine kadar uzanan Terakki Kıraathanesi, Şimdiki Vakıflar Çarşısının yerinde bulunan Çulcular Çarşısı’ndaki Havuzlu Kahve, Ulucami yakınındaki Fethi Acet’in, Afganlı Hacı ve Ali Çavuş’un çayhaneleri, Melikahmet Hamamı'nın kuzeyinde cadde üzerindeki büyük Melikahmet Parkı, Mardinkapı'da Abbas'ın Parkı, Çarşı Karakolu sokağı köşesindeki Şafak Kıraathanesi, yine Gazi Caddesi üzerinde Çarşı Karakolu’na yakın sahneli Dicle Kıraathanesi, Dağkapı'daki yine sahneli Cumhuriyet Kıraathanesi, Yalova Kıraathanesi, Eski Borsa hanı karşısındaki Kemal’in Nargile Kahvesi  en ünlüleriydi.

Semtlere göre, kentin büyükleri, buralarda oturur bir yanda sohbet ederken, bir yanda nargilelerini fokurdatırlardı. Bu kıraathanelerin çoğunda okuma köşeleri, bilardo ve ping-pong oyun bölümleri olduğu gibi bazılarında sahne vardı. Kente gelen bazı meddahlar, kantocular, tiyatro ve ses sanatçıları bu sahnelerde gösteri yaparlardı. Genellikle büyüklerin oturduğu bu kıraathanelere durumu uygun olmayan kimse, hele küçük yaşta çocuklar kesinlikle giremezdi.

Kentteki kıraathanelerde, çayhanelerde özellikle sağlık koşullarına dikkat edilir, bir çok kıraathanede lavabo ve WC bulunurdu.

Açıkçası, geçmiş yılların Diyarbakır’ında bir de “Kıraathane Kültürü” vardı.

  

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu 

(Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 2315 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com