22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 6 (Festival)

18 Eylül 2009 22:00

  Bu günlerde Diyarbakır’da peşpeşe güzel etkinlikler düzenleniyor.

Şimdi de Büyükşehir belediyesince düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Bu yıl 8’ncısı yapılıyor.

Daha ilk yılından başlayarak uluslararası boyut kazandırılan festivalin bu yılki programı da hayli gezgin.

Diyarbakır’ımızın gerçekten bu tür ciddi organizasyonlara ihtiyacı var

Bence, bu festivalin en önemli yanı, bunca yıl aksatılmadan devam ettirilmiş olması.

Bu çok önemli.

Çünkü, ne yazık ki bizde güzel başlatılan pek çok organizasyon uzun soluklu olamıyor.

Kısa sürede arkası kesiliyor bitiyor.

Diyarbakır’da kültür ve sanat amaçlı düzenlenen pek çok şenlik ve  festival gibi…

……….

Bilindiği gibi, son 40 yıl içerisinde çeşitli derneklerce, bazen belediyece, hatta valilikçe “karpuz Festivali” adı altında pek çok etkinlik düzenlendi.

Ne yazık ki hiçbiri iki-üç yıldan fazla sürmedi.

Üstelik Diyarbakır’ın panayır ve festival geleneği hayli eski olmasına karşın…

Evet. Gerçekte Diyarbakır’ın zengin kültürel geçmişine uygun,138 yıllık bir panayır, yani festival geçmişi de var.

Mezopotamya’da kurulmuş medeniyetlerin önemli merkezlerinden biri olan Diyarbakır, tarihlerdeki eski adıyla AMİD, Güneyden Anadolu’ya geçiş yolu üzerinde olması nedeniyle, Doğu ile Batı arasındaki ticarette, her devirde önemli işleve sahip oldu.

Çok değil, 200 yıl hatta 150 yıl öncesinde bile Avrupa’ya hitap edebilen, Avrupa ülkelerinde ve hatta Amerika’da ürünleri tercih edilen, dokumada, kuyumculukta, dericilikte, ipekçilikte, bakırcılıkta, çinicilikte, özellikle de kök boyalı iplikçilikte önemli bir sanayi ve ticaret kenti olan Diyarbakır, yani AMİD, uzak diyarlardan ticaret için gelen bezirganların, tüccarların  uğrak yeriydi.

Kentte bu amaçla serbest pazarlar kuruluyor, buralardan alınan mallar, Buharaya, Semerkant’a, Bağdat’a, Musul’a, Haleb’e, Basra’ya, Bursa ve İstanbul’a, oradan da Avrupa’nın çeşitli kentlerine götürülüyordu.

Bu pazar ve panayırlar sonraki yıllarda, türlü eğlencelerin de yapıldığı şenliklere dönüşmüştü.

Yılda bir ya da birkaç kez kurulan panayırlara çevre illerden, hatta uzak ülkelerden gelen aşıklar, meddahlar, dengbejler, cambazlar, bazen birbirleriyle yarışır, bazen de yalnızca para kazanmak için gösteriler yaparlardı.

Bu panayırların en ünlüsü, “Diyarbekir Salnameleri”nde yer alan “Ali Pınar Panayırı”dır.

İlki 28 Mayıs 1870 günü yapılan panayır, o  yıllarda yaşamış ünlü AMİD’li Halk Ozanı Hacı CİVAN’ın sayesinde bir AŞIKLAR ŞÖLENİ’ne dönüşürdü.

O yıllarda 70 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğimiz, Hacı CİVAN, kendisine ait kahvesinin baş köşesine oturur, uzun çubuğunu tüttürerek, çeşitli yerlerden gelmiş aşıkların atışmalarını dinler, zaman zaman kendisi de eşlik eder, izleyicilere doyumsuz saatler yaşatırdı.

Hakkında çok az şey bilinen, ancak eldeki mevcut kayıtlara göre 1894 yılında öldüğü anlaşılan Aşık Hacı CİVAN’ın çok sayıda mani, maya ve koşma tarzında eserleri var.

Ancak, usta halk ozanlarının becerebildiği MUAMMA ve LÛGAZ ÇÖZME’de yani, bilmece çözmede çok mahir olduğu bilinen Hacı CİVAN ve Ali Pınar Panayırı için ünlü Diyarbakırlı tarihçi Ali Emiri Efendi, “Tezkire-i Şuara-i Amid” yani, Amidli Şairler Ansiklopedisi adlı eserinde  şunları yazar.

Ali Pınar Panayırı Şehre yarım saat mesafedeki yerde kurulur ve her sene 15 gün kadar sürerdi. Bu süre içinde şehirdeki tüm dükkanlar kapanır, panayır mahşeri bir yer olurdu. Burada etraftan gelen saz şairleri toplanır baş tarafa Hacı Civan geçerdi. Büyük lüleli çubuğunu doldurup içen Hacı Civan atışan aşıkları, dengbejleri dinlerdi. Kendisi de şiirlerini ezbere okurdu. Sohbetinde ve şiirlerinde sık sık ünlü  halk ozanlarından Aşık Ömer ve Gevheri’yi anardı.

Ali Pınar Panayırı Birinci Dünya Savaşı’nın  başladığı 1914 yılına kadar sürdüğünü biliyoruz..

Bu tarihten sonra Diyarbakır ticaretinde görülen gerileme sanat ve kültür gelişimini de olumsuz yönde etkilemişti. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra zaman zaman küçük çapta organize edilen etkinlikler ise kısa ömürlü olmuş, özellikle sanat ve kültür hareketleri okulların dışına taşırılamamıştır.

Sadece 1940’lı yıllarda Halkevi bünyesinde görünen sanatsal faaliyetler de kısa sürdü.

1950 sonrasında bu kurumların kapatılmasıyla bu faaliyetler de son buldu.

Diyarbakır’ın, 1927 yılından 1956 yılına kadar OHAL benzeri “Umumi Müfettişlik”lerce yönetilmesi bu yıllar içerisinde kentin, hatta tüm bölgenin YASAK BÖLGE içinde bulundurulması sanat ve kültürde, en önemlisi turizmde gelişmesini engelledi.

Bu yetmezmiş gibi, sonraki yıllarda meydana gelen toplumsal olaylar nedeniyle sık sık uygulanan sıkıyönetim dönemlerinde, ayrıca da OHAL uygulamaları sırasında kentte sürdürülmek istenen kültürel ve sanatsal çalışmalar uzunca bir süre askıya alındı.

İşte, bu nedenle bu günlerdeki etkinlikleri, ama en çok da Kültür ve Sanat Festivali’ni önemsiyorum.

Umarız tarihi Diyarbakır’ımızın tanıtımını uluslararası alanlara da taşıyan bu tür yararlı sanatsal ve kültürel organizasyonlar devam eder…

 

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu 

(Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 1328 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com