28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,378
  %0.32
 • Dolar
  3,1107
  %0.01
 • Euro
  3,4026
  %0.43
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 4 (Köşkler)

02 Eylül 2009 11:36

Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nca  iki yıl önce onarıma alınan, birkaç gün sonra açılışı yapılacak olan,  halk arasında “Berdebur” ya da “Erdebil” isimleriyle anılan, ancak gerçekte “köprü önündeki kapı” anlamındaki ismiyle Berderi Pır köşkü, Diyarbakır’daki köşklü yaşam döneminin önemli anıtlarından biridir.

Son alarak Diyarbakır’da Nakipler olarak anılan OCAK ailesine ait olan Berderi Pır köşkü, iki buçuk yıl önce 2005 yılı başlarında, Vakfı tarafından onarıma alınmıştı

Bilindiği gibi Vakıf daha önce de uzun yıllar kapalı olan ve kireç deposu olarak kullanılan Mardinkapı ile burçlarının da onarımına önayak olmuş, destek ve katkı sunmuştu.

Bu kez de halk arasında bilinen ismiyle Berdebür köşkünün onarımı da tamamlanmış oluyor.

Vakıf Başkanı Erhan Akalınlar, şu sıralarda Mardinkapı çıkışındaki tarihi mekanlardan biri olan HATUN KASTALI’nın da onarım programına alındığını, ayrıca kültürel faaliyetleri de sürdürdüklerini açıkladı…

Diyarbakır mimarisinde önemli yeri olan köşkler, asırlar öncesinde Diyarbakır yönetiminde önemli görevler yapmış olan bazı valiler, paşalar ve kentin varlıklı aileleri tarafından Mardin kapı çıkışında, özellikle de Dicle vadisine hakim tepelerin yamaçlarına yazlık olarak yaptırılmış binalardır.

Bu aileler, sur içi kentin bunaltıcı sıcaklarından korunmak için özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında köşklere gidiyor, burada günlerini geçiriyorlardı.

Mardinkapı dışındaki köşklerden başka surlu kentin batısında yer alan bağlar da yine yaz aylarında binlerce ailenin sığınağıydı.

Dükkanlarını işyerlerini akşam saatlerinde kapatan esnaf ya da mesaileri sona eren memurlar kimi faytonla, kimi heybeli özel merkep ve atlarıyla bağlara gidiyor, geceyi geçirdikten sonra sabah erken saatlerde yeniden kent merkezine, işlerinin başına dönüyorlardı.

Bu arada bazı aileler de Dicle kıyısındaki bostanlarda yani karpuz tarlaları içinde kamıştan yapılma hüllelerde  geçirirlerdi yazlarını..

Bağlardaki köşkler ile Dicle kıyısındaki hülleler yalnızca yazlıktı.  Mardinkapı dışındaki köşklerin ise çoğu kışın da kalınabilecek mekanlardı.

Köşk sahibi varlıklı aileler genellikle faytonla, yaylı arabalarla ya da özel yetiştirilmiş atlarla köşklere giderlerdi.

Özellikle Mardinkapı dışındaki köşkler Diyarbakır mimarisinin güzel örnekleriydi.

Köşkler de, kesme taştan zarif mimarisi ile avlulu, eyvanlı görkemli yapılardı.

Eski Diyarbakır evlerinin tüm özelliği köşklerde vardır. Tümü de havuzlu ve bahçelidir. Bu bahçelerde gül, menekşe, nergis, lale, reyhan gibi bitkiler özenle yetiştirilirdi…

Günümüzde koruma altında bulunan Gazi Köşkü, eski adıyla Sem’an Köşkü, Vakıf tarafından onarılan Berdebür köşkü, Tiğrel ailesine ait Hami Köşkü, Kuşdili mesiresi yakınındaki Bekirpaşa köşkü ve diğerleri köşk özelliğini günümüze taşıyan güzel örneklerdir.

1639 yılı başlarında Bağdat fethinden dönerken Diyarbakır’a gelen ve burada 71 gün kalan Osmanlı Padişahı IV. Murad’ın kaldığı, bir adı da ÇARBAĞ olan tarihi Cihannüma Köşkü Kırklardağı eteklerindeydi ve 25-30 yıl öncesine kadar büyük bölümüyle ayaktaydı.

Kırklardağı’nın eskiden mesire yeri olarak da kullanılan yarım ay şeklindeki eteklerinde kurulu  olduğu için halk arasında KAVS Köşkü olarak da anılan Cihannuma Köşkü başlangıçta Şeyhoğulları ailesine ait iken, sonradan  Gürani ailesinin tasarrufunda iken geniş arazileri ile birlikte  Dicle Üniversitesi’nce istimlak edilmişti.

Buranın koruma altına alınamaması yüzünden ne yazık ki bu tarihi köşk de bakımsızlıktan ve define avcılarının bilinçsizce yaptıkları kazılarla tümden yıkıldı, taşları ve üzerindeki kitabeler de talan edildi.

Cihannüma Köşkü gibi, Diyarbakır kent merkezinde ve bağlarda pek çok köşk ve konak da kimi bakımsızlıktan, kimi de sahiplerinin kenti terk ederken değerbilmez kimselere satmaları sonrasında harap oldu.

Bağlardaki köşklerin tümü ise 1950’lı yıllarda kırsal kesimden olagelen göçler sonucu bu bölgede başlayan gecekondulaşmanın kurbanı oldular. Kentin akciğeri durumundaki Bağlar da böylece tükendi, bitti….

İçlerinden sadece bir tanesi Dicle Üniversitesi tarafından kurtarıldı. Bu köşkün taşları numaralanarak Dicle Nehrinin karşı kıyısındaki kampus içine taşındı ve orada tıpkısı yeniden inşa edildi.

Bağların, tarihe gömülen o görkemli güzelliğinin simgesi olan köşkler bir bir yıkılıp giderken kent içindeki tarihi konakların çoğu da cahil yapsatçılar tarafından yıktırılarak yerlerine yığma betondan çok katlı çirkin binalar yapıldı, bazıları da yıktırılarak otoparklara dönüştürüldü.…

Herkesin bildiği gibi, kentin merkezindeki Dörtyol ağzında tarihte bir alayı barındıran bsüyüklükteki Gürani ailesine ait Konak, (Park Otel) yıktırılarak çirkin bir pasaja dönüştürüldü…

 

 

Bu arada elbette kurtarılan binalar da  oldu elbette.

Bazı Diyarbakırlı hemşerilerimiz babadan, dededen kalma evlerini aslına sadık kalarak onarıp korumaya başladılar. Ziya Gökalp İlkokulu sokağındaki evlerini hayli emek vererek ve para harcayarak onaran Beşir Babür, içini de otantik ve etnografik eşya ile doldurdu.

Yine hemşerilerimizden, Diyarbakır'ın gelenek ve göreneklerini, masallarını öykülerinde yaşatan, araştırmacı yazar Esma Ocak hanım da, Dört Ayaklı Minare yanında, Surp Giragos Kilisesi’ne yakın Ermeni Yemenici Baboş'un evini satın alarak onardı.

İstanbul'da yaşayan hemşerilerimizden Mustafa Tatlıcı da, Ulucami mahallesinde eski bir Diyarbakır evini satın alarak onardıktan sonra Kızılay'a bağışladı. 

Bilindiği gibi yıllar önce faaliyette bulunan Diyarbakır’ı Tanıtma ve Turizm Derneği’nce satın alınan ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın evi  müzeye dönüştürülerek Kültür Bakanlığı’na devredilmişti.

Yine aynı dernek tarafından daha önce de Ünlü sosyolog Ziya Gökalp’ın Memedin Mahallesindeki doğduğu ev satın alınmış kendi adına müze yapılmıştı.

Kuşkusuz bu tür davranışlar, kentin tarihi, mimari dokusunu korumak açısından hayli önemli.

Bu arada Cemiloğlu ailesinin de, yıllar ve yıllarca bakımsız kaldığı için harap olmaya yüz tutan konaklarını onarma girişimleri var.

Bunlar kuşkusuz güzel girişimler. Umarız Diyarbakır’da çok az sayıda kalan eski evler de bir vesileyle kurtarılır ve böylece Diyarbakır’ın taş mimarisinin güzel örnekleri yaşatılmış olur…

Söz buraya gelmişken

Yazımızı bazı köşkler için yazılmış kasideleri de sunmak istiyorum…

 Sağlıkla kalın…

         

          KAVS

          Letafetle döner ol cayi ziba, bağ-i Firdevse

          Bahar eyyamı geldikde hadeng asa, atıl Kavs’e.

         

          BERDEBÜR

          Erdebil kasrında vardır bir safayı dilistan,

          Dicle’nin cisri metin kurbunda etmişdir mekan. 

 

          ALİ KEŞKÜL

          Müberradır kasırdan gerçi kim Ali Keşkül

          Fakat cayi safadır, havzı vasidir, yeri makbul.

Mehmet MERCAN

Kaynak; Diyarbakır Yahoo mail Grubu 

(Not; Yazı dizisini kullanmama müsade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grup moderatörüne teşekkürü bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 3280 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com