27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,559
  %0.83
 • Dolar
  3,1022
  %0.51
 • Euro
  3,3894
  %0.65
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakir'ı Anlatmak 19 (Eshab-ül Kehf Diyarbakır'dadır)

19 Aralık 2009 18:49

Öyküsü bazı kutsal kitaplarda anlatıldıktan başka, Kur’an-i Kerim’de de KEHF SÜRESİ olarak yer alan Eshab-ül Kehfe Türkiye ile birlikte pek çok Arap ve  Avrupa ülkesi de sahip çıkar.

“Yedi Uyurlar” adıyla da ünlenen Eshab-ül Kehf yeri konusunda yıllardır  Mersin’in Tarsus ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Afşin ilçeleri arasında büyük bir çekişme ve rekabet vardır.

İki ilçede de her yıl değişik tarihlerde etkinlikler düzenlenir, paneller, sempozyumlar yapılır…

Biz de diyoruz ki; Kur’an’daki tanımlamalara, hem de efsanedeki coğrafi ve tarihi mekanlara en uyumlu yer Diyarbakır’ın Lice ilçesi yakınındaki mekanlardır.

Ne var ki  bu mekanlar şimdiye kadar tanınmamış, tanıtılamamış…

Bunun nedenleri var elbette.

Çünkü, tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile birlikte Diyarbakır ve çevresi de devlet politikası içinde yıllarca HASSAS BÖLGE sayıldı.

Cumhuriyet’in ilanından hemen sonraki yıllarda kurulan “Umumi Müfettişlik”ler döneminde ve sonraki yıllarda YASAK BÖLGE idi buralar..

Öyle ki; bir yabancı Türkiye’ye pasaportla girmiş olsa bile Fırat’ın Doğusu’na geçemiyor, bunun için İçişleri Bakanlığı’ndan ikinci özel bir izin alması gerekiyordu.

Bu yasağı bilmeden bölgeye giren yabancılar siyasi polis tarafından gözaltına alınıp il dışına çıkarılıyordu.

Özellikle Hava alanında çok çirkin görüntüler sahneleniyor, özel izni olmayan yabancılar daha uçaktan iner inmez yaka paça yeniden uçağa sokulup geri gönderiliyordu.

Yalnız yabancılar için değil, bazı bölgelere Türk vatandaşları da giremiyordu.

Örneğin yıllar önce gazeteci olarak Hakkari üzerinden Beytüşebap’a gitmek istediğimde jandarmaca geri çevrilmiştim. Beytüşebap’a gidebilmek için Valilikten izin almam gerekiyormuş…

Bu uygulama 1965 yılına kadar sürdü. Ne var ki bu kez de önce sıkıyönetim dönemleri, ardından da Olağanüstü Hal dönemlerdi başlatıldı.

Kısaca; bölgemiz “Hassas” olmaktan bir türlü kurtulamadı.

Günümüzde bile YASAKLI uygulamaların etkisi altındadır…

İşte, bu yüzden turizme açılmadı Diyarbakır.

Turizme açılamayınca da bölgenin, yörenin tanıtımı olmadı, olamıyor…

……………

Ama gerçek şu ki;

Efsanede isimleri geçen Yemliha, Mekselina, Misilina, Mernuş, Sazenuş, Debernuş, Keşefteta-Yuş isimli inançlı beyzadeler ile köpekleri KITMİR’in içinde kayboldukları mağara, Lice’nin 15 kilometre güneybatısında, DERKAM köyü yakınındaki MİYA-KUYAN dağındadır.

Eshab-ül Kehf Mağarası’nın bulunduğu 1516 metre rakımlı yöresel ismiyle Miya-Kuyan Dağı Harita Genel Müdürlüğü paftalarında Eshab-ül Kehf Dağı olarak gösterilir

Efsanede adı geçen DAKYANUS kenti bu yörede, Lice yolu üzerinde FİS ovasındadır.

Roma İmparatoru Diyeklatianus adına kurulan kentin kalıntıları da buradadır.

Yöre halkı burayı tıpkı efsanedeki gibi DAKYANUSUN KENTİ olarak bilir. Bu kentin kalıntıları efsanede belirtilen 3 saatlik mesafeye uygun olarak Miya-Kuyan dağındaki mağaraya 11 kilometre uzaklıktadır.

Yılın belirli günlerinde yöre halkı tarafından ziyaret edilen mağaradan, bazı gecelerde acı köpek ulumaları duyulduğu, bu sesin de KITMİR’e ait olduğuna inanılır.

Yıllarca, araştırmacı-yazar rahmetli Şevket Beysanoğlu ve Adil Tekinbeylerle yöreyi gezdik. Belirgin mekanların fotoğraflarını çektik. Yöre insanları ile konuştuk. Önemli tespitlerden bulunduk;

        Evet. Gerçek şu ki; Eshab-ül Kehf mağarasının Diyarbakır’da bulunduğunun kanıtları diğer yörelere göre daha fazladır, daha belirgindir, daha inandırıcıdır.

Kur-an’i Kerim’deki KEHF SURESİ’nin başlıca 3 kıssasını teşkil eden “Eshab-ül Kehf, Zülkarneyn, ve Hızır” unsurları tümüyle bu yörede mevcuttur.

Buradaki tarihi mekanların yöresel isimleri asırlardan beri söylenegelen deyimler ve inanışlarla birlikte mevcut DAKYANUS kenti kalıntıları, o dönemde putlara tapmayanların işkence ile öldürüldüğüne dair öyküler, coğrafi özellikler, tarihi dokular hep bu gerçeğin kanıtlarıdır.”

 

ZÜLKARNEYN EFSANESİ

Diyarbakır ve çevresinde dilden dile dolaşan efsaneler arasında “İskender-e Zülkarneyn” efsanesi ünlüdür.

Pek çok kimse İskender-e Zülkarneyn’i Makedonyalı Büyük İskender’le karıştırır, değil tabii…

Aslında  bu isimle anılan kişi, Yemen Hükümdarı Munzir Bin Ma-üs Sama’dır.

O da Makedonya Kralı İskender gibi, genç yakışıklı ve cesur olduğu için “İskender” lakabı takılmış kendisine. Ve tabii en üzücü yanı da alnında boynuz sertliğinde iki yumru çıktığı için de “İskender-e Zülkarneyn’e çıkmış adı. Yani; BOYNUZLU İSKENDER…

Bu duruma çok üzülüyormuş Munzir Bin Ma-Üs Sama, ülkesindeki hekimler buna çare bulamıyorlarmış Dünyanın dört bir yanından gelen ünlü hekimler, cerrahlar  hükümdarın alnındaki boynuzları yok edemiyorlarmış. Ünlü cerrahlar boynuzları kesiyor, ama bir süre yine çıkıyorlarmış.

Sonunda hükümdar bir gece rüyasında ak sakallı bir piri fani görür. Bu Hızır Aleyhisselam’dır.

Ak sakallı ihtiyar, hükümdara derdinin çaresi bildiğini söyler ve kendisine;

-Yemen’den çık derdinin çaresini başka diyarlarda ara. Bir ülkeye geleceksin, o ülkede Tanrının kutsadığı Dicle diye bir nehir var. O nehrin bir kolu cennetten çıkar. İşte bu suda yıkanırsan bu dertten kurtulursun…”

Ertesi gün erkenden yola çıkmış hükümdar.

Aylarca ülke ülke dolaştıktan sonra Diyarbakır’a kadar gelmiş.

Burada, rüyasına giren ak sakallı Hızır Aleyhisselam’la karşılaşmış. O da meğer, Ab-i Hayat’ın saklı olduğu bir ucu efsanevi KAF DAĞI’na çıkan mağarayı arıyormuş…

İkisinin buluşması, tesadüf bu ya  bir kurban bayramı akşamına rastlamış.

Akşama yakın saatlerde halkın akın akın Dicle üzerindeki 10 gözlü köprü’ye gelip buradan, dualar okuyarak Allah’a yazılmış dilekçelerini suya atıklarını görünce Dicle’nin kutsal olduğuna inanmış ve kaynağını aramaya başlamışlar…

Gerçekten de asırlardan beri Diyarbakırlı hanımlar her kurban bayramı akşamı güneş batmadan önce akın akın 10 Gözlü Köprü’ye gelir hocalara yazdırdıkları dileklerini dualar eşliğinde buradan Dicle Nehri’ne atarlar…

        Hızır ile İskender-e Zülkarneyn  Dicle’yi takip ederek günümüzde Lice ile Genç arasında bulunan Bırklin mağaralarına kadar gelmişler.

        Dicle’nin küçük bir kolu olan ZEBENE Çayı’nın bu mağaralardan birinden çıktığını görünce aradıklarını bulmanın sevinci içinde her biri bir mağaraya girmiş. Hızır girdiği mağarada Abi Hayatı bulup içmiş ve Ermiş bir kişi olarak görünmez olmuş. İskender-i Zülkarneyn ise yolunu kaybetmiş ve bir ucu KAF DAĞI’na çıktığına inanılan mağaraya girerek kaybolmuş…

        Asur döneminden kalma çivi yazılı kitabe ve motiflerle dolu Bırklin mağaralarından birine yöre halkı İskender Mağarası, yakınındaki kaleye de “Kale-i İskender” adını verir. 

        Abi Hayat’ı bulup içen Hızır İlyas Aleyhisselam Diyarbakır yöresinden bir daha ayrılmamış. Zaman zaman görünür hale gelerek yöre halkına iyilikler yapıp, şifa dağıtmayı sürdürmüş.

        Hala bile darda kalan Diyarbakırlılar “Yetiş ya Hızır Aleyhisselam” diye dua ederler.

        Diyarbakır’ın Doğusunda Dicle nehri yakınındaki HIZIR İLYAS ve kuzeyindeki KANİ HIDIR (Hızır Pınarı) köylerinin Hızır Aleyhisselam’ın konakladığı ve kutsadığı yerler olarak bilinir.

        Bu köylerde dilden dile dolaşan ilginç Hızır öyküleri vardır. Yörede yaygın bir söylenceye göre; Bir kimse  inanarak, her sabah şafak sökerken 40 gün süre ile  iki rekat namaz kılıp;

La İlahe İllallah, Ya, Hayr-ül halas

Muhammed’en Resul-Üllah,  Yetiş, ya Hızır İlyas...

        Diye dua ederse,  mutlaka  Hızır  Aleyhisselam’ı rüyada görür ve dileği yerine gelir.

        Diyarbakır’da özellikle yaz aylarında çokça görülen damlardan çocuk düşme olaylarında yarasız kurtulanlar için (Hızır kurtardı) denir. Ve Hızır adına hemen adak adanır.

        …………..

        Evet. İşte bizim Eshab-ül Kehf ve İskender-e Zülkarneyn öykümüz…

        Bize düşen; bu bölgeyi hazırlayıp, tanıtmak ve İNANÇ TURİZMİ’ne sunmak…

        Dahası, gelin sahip çıkalım…

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu

 (Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 3827 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com