28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,378
  %0.32
 • Dolar
  3,1107
  %0.01
 • Euro
  3,4026
  %0.43
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 18 (Ulu Cami'nin Sırları)

12 Aralık 2009 11:06

Fransız Arkeologu, Prof. Dr. Albert Gabriel nasıl ki Diyarbakır Surları için “Başlıbaşına bir kitabeler müzesidir” demişse, ayni şekilde kentimizin ortasında yer alan, ulu mabet Ulu Cami’miz de başlıbaşına sırlarla dolu bir “Kitabeler, Müzesi”dir.

Bir ibadet yeri olmanın ötesinde, bir kültür merkezidir de.

Deyim yerinde ise bir üniversite kampusu...

Kuzeyinde, günümüzdeki üniversiteler düzeyinde eğitim veren Mesudiye Medresesi, batısında Senceriye Medresesi ve avlusunda kütüphaneler bulunan tam bir kültür merkezi...

Bize ilk kez Ali Emiri Efendi’nin varlığını duyurduğu, 900 yıl önce içinde 1 milyon 40 bin cilt kitabın bulunduğu ünlü AMİD Kütüphanesi Ulu Camiin batı bölümündeydi.

Anadolu’nun en eski camii olmanın ötesinde, kiliseden çevrilmiş olmasına karşın, Müslüman alemince 5. Harem-i Şerif olarak da kabul edilen kutsal bir mekandır Ulu Cami.

Ulu Cami’nin bir başka özelliği de burada hem Şafiiler, hem de Hanefiler için ayrı namaz bölümlerinin olmasıdır. Zaten, eskiden her iki mezhebin ayrı müftüleri de vardı.

Bu yönü ile de Ulu Cami TEK’tir ve önemlidir.

1655 yılında kenti gezen Evliya Çelebi Ulu camii şöyle anlatır “Seyahatname”sinde

 “Müverrihler birliktirler ki, bu eski ibadet yeri ta Hazreti Musa zamanında yapılmıştır. Bahçe sütunlarının sağ tarafında İbranice tarihi vardır. Kale her kimin eline geçmiş ise, burası yine mabet olarak kalmıştır. İçinde öyle ruhaniyet vardır ki, bir kimse iki rek’at namaz kılsa kabul olunduğuna kalbi şahitlik eder...” 

Camiin duvarları, Latince’den, Kufi yazıtlara kadar hemen her dönemden kalma fermanlar, duyurular ve dualarla doludur...

Hıristiyanlıktan önce de yine tapınak olduğu bilinen Ulu Cami, kentin Müslümanlar tarafından alındığı 639 yılına kadar MAR-TOMA Kilisesi olarak hizmet veriyordu.

Romalılar ve Bizanslılar döneminden kalma zarif işlemeli çeşitli motiflerle süslü KORENT biçimi sütunları, kilise çatısının tüm özelliklerini taşıyan orta bölümü, bazı sütunlardaki Latince  ve İbranice yazıtlar, ana giriş kapısının üzerindeki hayvan kabartmaları, eski yıllarda müze olarak da kullanılan camiin batısındaki Senceriye Medresesi sokağına açılan batı kapısının üzerindeki üzüm salkımı ve şarap çanakları figürleri camie ayrı zenginlik katar.

 

İLK VERGİ AFFI

Ulu Cami’nin bir başka zenginliği daha vardır.

Duvarlarındaki fermanlar ve duyurular…

Bilindiği gibi, asırlar öncesinde camiler halka ulaşmanın en kısa, en etkili yeri olmuştur.

Artuklular döneminde, Selçuklular döneminde ve Osmanlı döneminde padişah fermanları, valilerin önemli duyuruları, buyrukları hep cami duvarlarına taş kitabeler halinde yerleştirilir böylece halka daha kolay ulaşılmış olurdu.

Ulu Cami duvarlarında da böylesi ilginç fermanlar, duyurular vardır.

Örneğin;

Diyarbakır’da kitabelere geçmiş ilk vergi affı Hanefiler bölümünün dış duvarındadır.

Bu yazıt  Artuklu Hükümdarı Melik Salih’e ait l331 tarihli bir fermandır.

Bu fermanda Hükümdar, Amid ahalisi üzerindeki yüklerin kaldırıldığını, vergi affı getirdiğini anlatır. Bu  emrin uygulamasından da bütün naipleri, mutasarrıfları sorumlu tutar.

Güzel nesih yazı ile taşa oyulan kitabede şöyle deniliyor;

“Devlet-i kahirenin devamı süresince Amid ahalisinden arızı külfetler, ölçüler, tartılar adı ile alınan vergiler tamamen kaldırılmış olup, bütün ahali için serbestlik hasıl olmuştur

Aynı duvarda bulunan kitabeler arasında Selçuklu hükümdarı II. Giyaseddin Key-Hüsrev’in fermanı da ilginçtir. 1240 tarihli kitabede günümüz Türkçe’siyle şu ifadeler yer alır:

        “Mardinkapı, Urfakapı ve Yenikapı’daki bahçelerden alınan haraç kaldırılmıştır.”

 

 

 

        KİLİSELER VE RAHİPLER VERGİ DIŞI

Ulu Cami duvarlarında bulunan fermanların en önemlisi kuşkusuz Avcı Mehmet lakabı ile de anılan Padişah IV. Mehmed’e aittir.

Bu ferman başka din mensuplarına gösterilen hoşgörüye örnek olması bakımından önemlidir.

1683 tarihli bu fermanda Padişah, özellikle kiliseleri ve rahipleri vergiden muaf tuttuğunu,  emre uymayan yöneticilerin şiddetle cezalandırılacağını belirtir.

 

VATANDAŞA BEDAVA SOĞUK SU

Padişah fermanlarından başka, Ulucami duvarlarında çok ilginç ve önemli bir yazıt daha var.

Bu yazıtın önemi, bir padişah ya da yöneticiye ait değil, bir AMİD’li vatandaşa ait olmasından ileri geliyor.…

        Camiin güney duvarında yer alan bu kitabe Amid’li bir tüccar olan Seyyid Şemseddin Bin-i Seyyid İbrahim, 1900’lü yılların başlarına kadar “Uzun Çarşı” adı ile anılan Melikahmet Caddesindeki bütün dükkanlarını ve 12 bin gümüş lirasını hayır için, halka bedava su dağıtılsın diye bağışladığını anlatır.

Bu hayırsever hemşerimiz, bu dükkanların satılarak elde edilecek gelirle, yılın en sıcak ayları olan haziran, temmuz ve ağustosu içine alan 90 gün boyunca, camiye gelen Müslüman halka kar ve buzla soğutulmuş su içirilmesi için vakfettiğini, bu işte görevlendirilecek su dağıtıcılarına da 90 gün boyunca ücret verilmesini belirtir...

………..

İşte böyle…

Hala bile pek çok vatandaşımız, Ulu Cami duvarlarındaki taşlara oyulmuş yazıtların, Kur’an’dan alınma ayetler ya da dualar olduğunu sanır. Oysa değil…

Her biri, ait olduğu devrin sosyal yaşamını yansıtan önemli belgelerdir bunlar…

Bu yazıtlar ilk kez 1940’lı yıllarda rahmetli tarihçi hemşerimiz Selahattin Savcı tarafından, sonrasında da 1950’lı yıllarda Ziya Gökalp Lisesi’nde (eski adıyla Diyarbakır Lisesi) Tarih Öğretmeni Fahrettin Kırzıoğlu tarafından okunarak kayda alınmıştı.

Zaman zaman beraber gezdiğimiz Kırzıoğlu Hoca, aynı şekilde Diyarbakır surlarındaki pek çok kitabeyi de okuyarak kayda alıyordu.

Rahmetli Selahattin Savcı Beyin kayıtları 1960’lı yıllara kadar Diyarbakır Müzesi’nde idi.

Hala duruyor mu?, bilmiyorum…

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu

 (Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 3640 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com