27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,866
  %1.08
 • Dolar
  3,1113
  %0.80
 • Euro
  3,3879
  %0.60
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 16 (Diyarbakır'da Basın)

12 Ağustos 2008 08:25

       Evet. Diyarbakır basın hayatı, 1860’lı yılların sonlarında Anadolu’nun büyük kentlerinde matbaa kurulmasına ferman çıkarılmasının ardından, ilk matbaalardan birinin 1868 yılında Diyarbakır‘da kurulmuş olmasıyla başlar.

Kentte matbaanın kuruluşunun ardından da dönemin Valisi Kurt İsmail Hakkı Paşa’nın direktifi ile bir gazete çıkarılması çalışmaları başlatılır. Ve 3 Ağustos 1869 günü “Diyarbekir Gazetesi”nin basımı gerçekleşir.

Böylece, “Diyarbakır Gazetesi” 1868 yılı sonlarında Erzurum’da, Anadolu’nun en eski gazetesi olarak çıkan ve Şarkın  Aydınlığı anlamına gelen “Envar-i Şarkiye”den sonra Anadolu’da yayımlanan ikinci gazete olur.

Yayımını bir asra yakın devam ettiren Diyarbekir Gazetesi 2 Eylül 1963 günü kapandığında 94 yaşında ve Türkiye’nin en yaşlı gazetesiydi…

…………

Başlangıçta Vilayet’in resmi gazetesi olarak yayın hayatına giren Diyarbekir Gazetesi’nde ünlü idareci ve gazeteci Süleyman Nazif’in babası tarihçi Sait Paşa, yine ünlü Diyarbakırlı sosyolog, fikir adamı Ziya Gökalp’ın Babası Mehmet Tahir Efendi  çeşitli tarihlerde yöneticilik ve yazarlık yaptılar.

Sonraki yıllarda Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp de ayrı tarihlerde babaları gibi gazetenin yöneticisi oldular.

İçkale’de bulunan vilayet matbaasında hazırlanıp basılan gazeteye geçen yıllar içerisinde kentin yöneticileri yanında Diyarbakırlı ünlü edipler, şairler ve fikir adamları da yazılar yazıyordu.

Valiliğe ait haberlerin, faaliyetlerin yer aldığı gazetede ilk yıllarda makaleler ve haberler Türkçe, Ermenice ve Süryanice yayımlanıyordu. Sonraki yıllarda ise yalnızca Türkçe yayımlanır oldu…

Kentte “Diyarbekir Gazetesi’nin rakipsiz olarak yayımlanması 1908 yılına kadar sürdü.

İlk özel gazete PEYMAN (Yemin) İkinci Meşrutiyet’in hemen ardından 28 Haziran 1908 günü çıktı.

PEYMAN’da da Türkçe, Ermenice, Süryanice ve Kürtçe sayfalar vardı. Gazetenin 1’nci sayısında Türkçü ve Turancı fikirleriyle tanınan Ziya Gökalp’ın bir makalesinin Kürtçe yayımlanmış olması ilginçtir.

Yine aynı yıllarda yayımlanan KEVKEB MEDİNHO (Şarkın Yıldızı)  ile borazan ya da güzel ses anlamına gelen ŞİFORO isimli iki Süryanice gazete Diyarbakır’dan Amerika’ya kadar gönderiliyordu…

Süryani eğitimci ve araştırmacı-yazar Naum Faik tarafından 1910 yılında yayımlanan Kevkeb Medinho, Diyarbakır’da çıkan ilk Süryanice gazete olması bakımından önemlidir.

……………….

3 Ağustos1869 günü yayın hayatına giren Diyarbekir Gazetesi resmi hüviyetini 1931 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihte gazete ve matbaa Tahsin Cahit Çubukçu ile Zekai Arman beylere satıldı. Yani, özelleştirildi.

Denilebilir ki; Cumhuriyet tarihinin ilk özelleştirmesi bu alanda, yani Devlete ait vilayet matbaalarının bu tarihte

özel şahıslara satılmasıyla gerçekleştirilmiş tir…

Evet. Diyarbakır basın hayatı Birinci Dünya Savaşı yıllarında bir duraklama dönemine girerse de Cumhuriyet döneminde yine eski canlılığına kavuşur. Ama asıl önemli gelişmeler 1950’li yıllardadır.

Bu yıllarda İstanbul’da yaşamakta olan Diyarbakırlı bazı fikir adamlarının da Türk basınına önemli hizmetleri ve katkıları olur.

Ünlü fikir adamı Ziya Gökalp’tan başka, İstanbul’da yayımladığı “Hadisat” Gazetesinin başyazarlığını yapan ve bu gazetede cesur yazılar yazan şair ve devlet adamı Süleyman Nazif. Yine İstanbul’da çıkardığı  “AMİD-İ SEVDA” ya da “AMİD-İ SUDA” adındaki gazetesinde çok değerli araştırmalar yayımlayan Ali Emiri Efendi.

İstanbul’da yayımlanan “Muhbir, Terakki, Vakit ve Tarik” isimli tanınmış 4 gazetenin sahipliğini yapın Diyarbekirli Filip Efendi  bu isimlerin en ünlüleridir.

ilk özel gazete Peyman’dan başka 13 Mart 1910 tarihinde çıkan Dicle, 26 Temmuz 1913 günü yayımlanan Mücahid, 1 Ağustos 1927 günü çıkan Halk Sesi  de Diyarbakır’da yayımlanan gazetelerdir.

Kuşkusuz, 1950 yılı öncesinde de bazı gazeteler vardı. Ama bunların çoğu Diyarbakır dışında hazırlanıp basılıyor, kente gönderiliyordu.

Örneğin “Halkın Dili” Mardin’de,  “Dicle Kaynağı” ise İstanbul’da basılıyordu.

Bu gazetelerden önce de bazı dergi ve gazeteler vardı elbette.

Bunlar içinde en önemlisi, Halkevi yayın organı “KARACADAĞ Mecmuası”dır.

Yayımlandığı yıllarda Diyarbakır sanat ve kültür yaşamına önemli ve olumlu katkısı olan Karacadağ Dergisi 20 Şubat 1938 günü yayın hayatına atıldı ve Haziran 1950'ye kadar sürdü.

Diyarbakır'da yayımlanmış en uzun ömürlü dergi olan Karacadağ, yayımlandığı yıllar içinde Edebiyata ve sanata meraklı çok sayıda gencin yetişmesine olanak sağladı. Sanat ve kültürel konularda olduğu kadar, yöre tarihine ve folkloruna ait araştırmalara yer verilmesi açısından da tarihi bir misyonu üstlenmiş olan Karacadağ'da, sonradan ünlenen pek çok yazar ve edebiyatçının yazıları, araştırmaları yayımlanıyordu.

Cahit Sıtkı TARANCI’nın Halkevlerinin Türkiye çapında açtığı şiir yarışmasında birinci olan ünlü 35 Yaş Şiiri de ilk kez bu dergide yayımlandı.

Kuşkusuz. Diyarbakır’da yayımlanan en ünlü ve etkili dergi Ziya Gökalp’in “Küçük Mecmua”sıdır.

Diyarbakır basın tarihinde önemli bir yeri olan bu dergi Vilayet Matbaası’nda basılıp İstanbul’a kadar gönderiliyordu. İstanbul’da geniş yankı bulan dergiden Falih Rıfkı Atay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Yahya Kemal gibi ünlü yazarlar alıntılar yaparak kendi gazetelerinde yayımlıyor, böylece Gökalp’ın düşüncelerinin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlıyorlardı…

Evet.1950’li yıllar Diyarbakır’da yerel gazeteciliğin en hareketli, en canlı dönemidir.

Yerel gazetecilikte patlama da bu yıllarda yaşandı.

Yeni Şark, Şark Postası, Dicle, Yeni Yurt, Ümmid  gazeteleri bu yıllarda peş peşe yayımlandı.

Ayrıca Diyarbakır’ın ilk spor gazetesi ŞARKSPOR, Diyarbakır’ın ilk mizah gazetesi KELEK, sanat ve edebiyat dergisi YUDUM  da bu yıllarda çıktı.

İstanbul ve Ankara basının Anadolu’ya, bu arada Güneydoğu Anadolu’ya açılma dönemi bu yıllara rastlar.

Bu açılma 1960’lı yıllarda daha da genişledi. İstanbul gazeteleri ve ajanslar peş peşe Diyarbakır’da bürolar açmaya başladılar. Bu gelişme kentte gazeteciliğin gelişmesine yol açtığı gibi önemini de arttırdı..

Günümüzde de pek çok gazetenin, ajansın, TRT’nin önemli merkezlerinden biri olarak işlevini sürdürüyor.

İstanbul ve hatta dünya medyası Diyarbakır’daki büroları aracılığı ile bölgenin, dahası Ortadoğu’nun önemli olaylarını buradan daha kolay izleme olanağı buluyor…

Son yıllarda yerel basında da büyük sıkıntılara rağmen olumlu gelişmeler  var.

Artık; Güneydoğu Ekspres, Diyarbakır SÖZ, Öz Diyarbakır, Yeni Yurt, Olay gibi ofset tekniğinde hazırlanan, rotatifle basılarak tüm bölgedeki illerde İstanbul gazeteleriyle kolayca rekabet edebilecek nitelikte renkli, çok sayfalı gerçekten İYİ gazetelerimiz var.

 

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu

 (Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

 

Bu yazı toplam 2189 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com