27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,409
  %0.72
 • Dolar
  3,0984
  %0.39
 • Euro
  3,3803
  %0.38
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakırı anlatmak-13 (Diyarbakır'da Yaz Geceleri)

06 Kasım 2009 17:51

        Temmuzun sıcak günleri başladı.

Özellikle kızgın güneş altında, ateş önünde evinin, çoluk çocuğunun nafakası için, alın teri döken tüm çalışanların Tanrı yardımcısı olsun....

Evet bu günlerde sıcaklar başladı.

Ama inanın. Diyarbakır eskiden daha sıcaktı.

Hani, “yumurtayı güneşe koysan pişer” misali…

Kent henüz dışarılara taşmamıştı. Sur içine sıkışmış evlerde, dükkanlarda kışın dondurucu soğuklarla, yazın bunaltıcı sıcaklarla adeta boğuşarak yaşardık.

Sıcaklar bazen gerçekten tehlikeli boyutlara ulaşırdı. İşte o zaman belediyenin maaşlı MÜNADİLERİ, yani duyurucu tellalları çarşı - pazar gezer insanları aşırı sıcağın hüküm sürdüğü saatlerde uyumasınlar diye uyarırdı.

1940’lı yıllarda yalnızca birkaç zengin konağında elektrik vardı. Tek tük de buzdolabı. Vantilatörü henüz kimse görmemişti. Evlerde buz dolabı olmadığı için sular kar ve buzla soğutulurdu. Ya da geceden doldurulup evin serin yerine bırakılmış testilerde…

Akşam saatlerinde buz ve kar satan dükkanların önünde uzun kuyruklar oluşurdu.

Kentteki buz fabrikaları satış noktalarına, lokantalara, kahvehanelere, buz yetiştirmekte epeyi zorlanırdı.

Diyarbakır’ın kar depolarının çoğu Karacadağ eteklerinde, Gazi Köşkü sırtlarında ve Kırklardağı üzerindeydi. Kışın yağan kar buralarda depolanırdı.

Toprağa derin ve geniş çukurlar açılır, toplanan kar buralara bastıra bastıra doldurulur üstü bolca samanla ve kalın bir toprak örtüsü ile kapatılır yaza saklanırdı.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında bu kar depoları usulüne uygun açılır, muhafazalı bir biçimde kente getirilir testereyle kesilerek satılırdı…

Elektrik olmadığı için, evlerimizi arkasına prizmatik aynalar yerleştirilmiş gaz lambalarıyla, gemici feneri fanuslarla ya da yağ kandilleri ile aydınlatırdık. Eve misafir geldiğinde ise lüks lambası yakılırdı…

Sokak başlarında ise duvardaki çengele asılı kapaklı gemici fenerleri vardı.  Akşama yakın saatlerde ellerinde kancalı uzun sopalar bulunan belediye görevlileri bu fenerleri indirir yakardı.

 

AVA BUZE…

Eski Yoğurt Pazarı’nda, Ulu Cami kapısında, Balıkçılarbaşı köşelerinde meyan şerbeti satan ünlü şerbetçilerin önünde akşama yakın saatlerde kuyruklar oluşurdu. Herkes kaplarını, şişelerini meyan şerbeti ile doldurur, mendiline sardığı birkaç kilo buz ya da karla evinin yolunu tutardı.

Su, ayran, limonata ve şerbet satıcıları çarşı-pazar dolaşır kovalarda ya da özel yapılmış süslü ve işlemeli bakır veya teneke ibriklerde, Kürtçe’yi, Türkçe’yi birbirine karıştırarak bağıra bağıra satış yaparlardı.

Ava buze. 

Kankıla guze .      

Heb kuruş.           

32 dişi dondurur

Kemana çaldırır

Var mi dişlerine güvenen

Şerbetçilerin ellerindeki zincirli şerbet taslarını ahenkli biçimde sallamaları tatlı bir müzik gibi gelirdi kulaklara...

Evlerde, en çok da berber dükkanlarında tavanlara asılı büyük bezden ya da kartondan yapılma yelpazeler vardı. Ucuna bağlı ip çekildikçe yelpaze sallanır havayı serinletirdi. 

Herkes eline geçirdiği bir karton parçasını sallaya sallaya serinlemeye çabalardı.

Evlerimizin bodrumlarındaki kiler, ya da zerzemi dediğimiz zemindeki odalar en serin mekanlardı.

Biz çocuklar, öğle saatlerinde işyerinden eve gelip kilerde dinlenen babamızı elimizdeki karton parçalarını sallayarak, ya da iki ucundan tuttuğumuz havluyu omzumuzdan savurarak serinletmeye çalışırdık.

Bunu zevkle yapardık. Çünkü babamız bunun karşılığında bize harçlık verirdi.

 

 

HAVUZ KEYFİ

Sıcak saatlerde fırsat bulursak kentin çeşitli semtlerindeki havuzlara atardık kendimizi.

Tatil günlerinde ise Dicle kıyılarına inerdik. Cumartesi ve Pazar günlerinde Dicle kıyılarında mahşeri kalabalık oluşurdu…

İçkaledeki Küpeli ve Dingilhava havuzları. Urfakapı’daki Anzele ya da Balıklı Havuzu, Yenikapı’daki  Çift Havuzlar, Gavur Meydanı’ndaki Leylek ve Merhelil havuzları günün her saatinde dolup taşardı.

Özellikle gençlerin akın ettiği havuzlarda yüzmek eğlenceli olurdu. Buralarda gençler havuzların etrafındaki yüksek ağaçlardan, iskelelerden dalışlar yaparak birbiriyle yarışırdı.

Her havuzda güzel atlayan gençler vardı. Havuz sahipleri bu gençlerden para almazdı. Çünkü bu gençleri seyretmek için havuzlara çok sayıda müşteri geliyordu.

En tehlikeli ve zevkli atlamalar İçkaledeki Küpeli ve Dingilhava havuzlarında yapılırdı.

Bazı gözükara gençler bu havuzlara atlamak için surlara çıkar, buralardan havuzlara balıklama ve kırlangıç dalışlar yaparlardı.

 

NO-FROST KUYULAR

1950’li yıllara kadar evlerin çoğunda buz dolabı yoktu. Kentte doğru dürüst elektrik yoktu çünkü.

Yemekler, meyveler, etler, yağlar, yoğurtlar, kilerin serin bölümlerinde telli dolaplarda korunurdu. Ya da sepetlere konur avludaki kuyulara sarkıtılırdı.

Her evin bodrumunda kiler, ayrıca da kuzeye bakan ve güneş görmeyen serin odalar bulunurdu. Bu odalarda yukarılara, dama kadar uzayan havalandırma bacaları vardı. Bu bacalar klima ve aspiratör görevi yapar, oluşan hava sirkülasyonu odayı serinletirdi.

Diyarbakır evlerinde odalar yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşurdu.

Yaz mevsiminde pencereleri kuzeye bakan eyvanlı odalarda, kış mevsiminde ise pencereleri daha küçük ve güneye bakan eyvansız odalarda kalınırdı.

 

STARALI GECELER

Sur içi Diyarbakır’da özellikle yaz geceleri sıcak, ama renkli geçerdi..

Halk geceleri damlarda kurulan ve etrafı SITARA dediğimiz beyaz Capon bezi ile sarılı tahtlarda yatardı.

Tüm evlerin toprak damlarında yazlık TAHTLAR kurulurdu. Etrafı staralarla kapanır, böylece  tahtın içinde yatanların çevreden görünmeleri önlenirdi. Staralar ayrıca tahtın içinde yatanları sabah güneşinden de korurdu.

Mahallenin toprak damlı evlerinin çoğu birbirine bitişik olduğu için, doğal olarak yazın damlarda yoğun bir komşu muhabbeti olurdu.

Özellikle ay ışığının aydınlattığı gecelerde, gökteki parlak yıldızların altında, erkekler ayrı bir damda, kadınlar ayrı bir damda, biz çocuklar da genellikle kadınlara yakın yerlerde oturur oyunlar oynar, ama çoğunlukla yaşlı ninelerin anlattığı masalları dinlerdik.

Erkekler bölümünde ise, zaman zaman sazlı, sözlü eğlenceler düzenlenir, sesi güzel olanların şarkıları, türküleri tüm mahalleyi şenlendirirdi..

Karşı komşumuz Satı Köyünün nazırı (kahyası) Emin efendinin oğlu Agop’un sesi çok güzeldi ve o şarkı söylemeye başladığında herkes sohbetini keser onu dinlerdi…

Biz çocuklar, büyüklerin anlattığı masallar içinde en çok Leyla ile Mecnun öyküsünden etkilenirdik.

Leyla ile Mecnun öyküsünde bilindiği gibi, Leyla’nın babasının karşı koyması yüzünden aşıklar kavuşamadan ölür ve ruhları birer yıldız olup göğe çekilir. Biri Şarka, biri Mağrıb’e savrulur. Yani biri Doğuya, biri batıya.

Tanrı bu aşıkların yılda bir kez birbirine kavuşmalarına izin vermiş.

 “Senede bir gün Şark’tan ve Mağrip’ten kayan Leyla ile Mecnun’un yıldızları göğün tam ortasında buluşurlar. Bu buluşma anında öyle parlak bir ışık meydana gelir ki bütün gök bir an için aydınlanır. İşte her kim ki, bu buluşma anını görürse o anda her ne dilek dilerse yerine gelir. Bu buluşma her sene ayrı günde olduğu için de kimse hangi gün olduğunu bilemezmiş…”

Masalın etkisinde o kadar çok kalırdık  ki, pek çok gece gözlerimizi göğe diker, bu buluşmayı görmenin hayali ile saatlerce uykusuz kalırdık.

Hemen her akşam bakışlarımızı göğe diker, iki aşık yıldızın o gece buluşması için dua ederdik. Bu yüzden de geceleri saatlerce uykusuz oturur göz kırpa kırpa parıldayan yıldızları seyreder, kayan bir yıldız gördüğümüzde heyecanlanır, onu izler buluşma, yanı çarpışma anını beklerdik. Kayan yıldız, hiçbir yere çarpmadan uzayın derinliklerinde kaybolunca da hayal kırıklığı yaşardık...

Evet. İşte, böylesine renkli geçerdi yaz gecelerimiz…

 

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu 

(Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 2608 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com