27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır8 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak 12 (Evliya Çelebi Gözüyle)

29 Ekim 2009 18:50

Asırlar öncesinde bölgemizi, Diyarbakır’ı gezen yerli ve yabancı gezginlerin hemen tümü, anılarında Diyarbakır’ın tarihi ve ticari zenginliği içinde önemli yeri olan kervansaraylardan, hanlardan,  bedestenlerden söz etmişlerdir.

Bu anıtsal yapılardan övgü ile söz ederken, eski adı AMİD (Uzak Doğu’nun en büyük ışık tanrısının adı) olan Diyarbakır’ın dokumacılıkta, kuyumculukta, bakırcılıkta, dericilikte, ipekçilikte Avrupa’ya, Ortadoğu’ya ürün ihraç edebilen gelişmiş bir ticaret merkezi olduğunu anlatırlar.

Nasır-i Hüsrev’den, Polonyalı SİMEON’a, İnciciyan’dan Carsten Niabuhr’a. Helmut Von Moltke’den, William Heud’e, Henrıch Petermann’dan J.S. Buuckıngam’a, Fransız Poulet’e, Prof. Dr. Albert Gabriell’e kadar pek çok yabancı gezgin ve tarihçi anılarında tarihi Diyarbakır’ın geçmişindeki zenginliği dile getirirler.

Bu ünlü gezginler arasında kuşkusuz Evliya Çelebi’nin ayrı bir yeri var.

Bu bölümümüzde, Evliya Çelebi’nin gözü ile Diyarbakır’ımızı gezecek, onun dili ile kentimizin geçmişindeki zenginliği anlatmaya, tanıtmaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Evliya Çelebi, 17.yüzyılda yaşamış, Anadolu’dan başka dünyanın pek çok ülkesini gezmiş, gezdiği, gördüğü yerleri, tanık olduğu olayları, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve kültürel yapısını, ticaretini  “Seyahatname” adlı dünyaca ünlü eserinde toplamış bir Anadolu gezginidir.

Orta derecede öğrenim görmüş olmasına karşın, Arapça ve Farsça dahil pek çok dili kendi gayreti ile öğrenmiş olan Evliya’nın çok iyi müzik bilgisinin de olduğu bilinir…

Oldukça zeki ve geniş gözleme yeteneğine sahip Evliya Çelebi çocukluğundan beri, evlerine konuk olan yabancı ülkeler görmüş savaş gazilerinin, şair ve sanat erbabı kimselerin anlattıklarından etkilenerek gezmek, yeni ülkeler, yeni insanlar görüp tanımak özlemi içindedir ve bu özlemi bilindiği gibi bir rüya sayesinde gerçekleşir.

Kendi anlatımına göre, bir gece rüyasında gördüğü Hazret-i Muhammed’in karşısında dili sürçer ve “Şefaat Ya Resulüllah” diyeceğine, “Seyahat Ya Resulüllah…” deyiverir…

Böylece Evliya Çelebi’nin seyahat maceraları da başlamış olur…

……………..

Evliya Çelebi, Diyarbakır’a 1654 yılında gelir.

Malatya’dan Diyarbakır’a gelirken, yolda karşılaştığı hanları, köprüleri, Fırat nehrini, Dicle nehrini, Deve Geçidi Çayını, Ergani’yi ve buralarda yaşayan insanları ayrıntılı bir biçimde gözlemiş olan Evliya Çelebi, Diyarbakır kalesini, hanlarını, hamamlarını, şifalı sularını, camilerini, medreselerini, insanlarını, insanların yaşamlarını, sanatkarlarını abartılı bir dille anlatır.

Bu gözlemleri sırasında günümüzde artık komşumuz Elazığ’ın simge oyunu haline gelmiş olan Çayda Çıra oyununun gerçekte Diyarbakır’ın Dicle kıyılarında düzenlenen bir eğlence türü olduğunu da  anlatır Evliya Çelebi.

Günümüzde, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen Diyarbakır Kalesi’nin ve surlarının Yunus Peygamber’in emriyle, o dönemde kentte hüküm süren bir kadın hükümdar tarafından yaptırıldığını da Evliya Çelebi’nin notlarında görüyoruz…

EVLİYA ÇELEBİ GÖZÜ İLE DİYARBAKIR

Seyahatname’sinde özellikle çarşıları, bedestenleri, hanları, hamamları, camileri, ve İçkale’deki saray konusunda ayrıntılı bilgiler veren Evliya Çelebi’nin gözü ile 1650’li yıllardaki Diyarbakır şöyledir.

“Diyarbekir kalesi, Dicle kenarında  asumana ser çekmiş Kız Kayası denilen bir yalçın kaya üzerindedir. Kara taştan yapılmış olduğu için buraya  KARA AMİD derler. Bu kaleyi bir kız melike yaptırdığı için Diyari Bikr demişler....

Kalenin bulunduğu kayanın üstü geniş bir lalezardır. Kayanın içinde ve kalenin altında mağaralar vardır. Bu mağaralardan biri olan Fis Kayası Mağarası Yunus Peygamberin makamıdır. Musul halkının isyanına kızarak kentin harap olması için dua ettikten sonra Dicle kıyılarına gelen Yunus Peygamber burada 7 yıl oturmuştur.

Bu sırada “Amalak kızlarından, yıldız kadar güzel ve temiz bir kadın” bu yörenin hükümdarı imiş. Kadın hükümdar ve kentin ahalisi, peygamberin mucize göstermesine gerek görmeden, itirazsız imana gelmelerinden hoşnut olan Yunus Nebi, --İliniz, eviniz mamur olsun. Sizler daima mutlu olun ve refah içinde yaşayın. Cümle evladınız necib ve reşid olsunlar... diye dua etmiş...

Sonra da hükümdara kentin etrafını siyah taşlarla çevirmesini söylemiş..”

Diyarbakır’ın çarşılarını, pazarlarını, insanlarını da şöyle anlatır Evliya Çelebi;.

“Diyarbekir çarşılarında, evvela Hasan Paşa Pazarı, Sipahi Pazarı, Attarlar Pazarı, Kuyumcular Pazarı, Demirciler Pazarı, Çilingirler Pazarı, Kavaflar, palancılar, kazazlar, bezzazlar, elhasıl 66 sanat erbabının dükkanları mevcuttur. Amma bezzazlar Pazarı ile Sipahi pazarı gayetle mamurdur.

Sanayiinden, kılıcı, gaddaresi, baltası, taberi, hançeri, bıçağı, mızrağı, külüngü, kırmızı bezi, sahtiyanı, papuçları, meshleri, çizmeleri meşhurdur.

Kazancılar ile demirciler çekicini ve hallaçlar dahi tokmağını fenni müzik üzere segah ve hüseyni makamlarında vururlar. Kendileri de hem işler, hem nağmeler okurlar. Bunu işiden ehli maarif hayran olur.

Kuyumcuları da gümüş işçiliğinde emsalsizdir.

Bu Diyarbekir’de nice yüz fasih ve beliğ şairler vardır ki, her biri Fuzuli ve Ruhi misalidir.

Halkının kibarı samur, zerdova kürk giyerler. Kadınların cümlesi beyaz çarşaf, ayaklarına çizme giyerler. Pak ve pakize, eshabi namus kadınlardır...

Diyarbekir ahalisinin Müslümanları Türkmen, Kürd, Arap ve Acem’dir. Hıristiyanları Ermenidir. Cümlesi gayet garibdost, şuh, şakrak nedimi can insanlardır..

Havası latif olduğundan ve hamravat suyu içdiklerinden ehalisinin yüzlerinin rengi hamret üzeredir. Ekseriya orta boylu fakat kuvvetli, müşekkel adamlardır. 70-80 yaşına gelirler, hala işleri ile meşguldürler…”

ÇAYDA ÇIRA, DİCLE’YE AİTTİR

Diyarbakır’ın gelenek ve göreneklerini, folklorunu, musikisini de inceleyen Evliya Çelebi, kendisinin de tanık olduğu Dicle kıyılarındaki, “Çayda Çıra” eğlencelerini şöyle anlatır;

“Rum ve Acem’de nazırı olmayan bağ ve bostanları ŞAT (Dicle) kenarındadır. Halkının hemen hepsinin bir bağ ve bostanı vardır. Bostanlara kavun, karpuz, çeşitli sebzeler, çiçekler ekerler.

Diyarbekir’in kavun ve karpuzu pek meşhurdur. Her biri 40-50 okka gelir ve diyar diyar hediye olarak gönderilir. Kavunları sulu ve hoş kokuludur. Nice kimseler bu kavundan, tarçın, karanfil ve pirinç ile zerde yaparlar ki, Rum diyarında Atina balından bile böyle zerde yapılamaz.  Fesleğeni de iri ve uzun olur ki, halk bunu kulübelerine direk ve kazık yaparlar. Bu fesleğenler yakıldığında mis gibi kokarlar…

Diyarbekir ahalisi, bahar mevsiminin sonunda ŞAT’ın taşkınlığı geçip saf suyu aynı karar üzre akmağa başladığı vakit  bostanlarına gider ve 7 ay gece ve gündüz burada kalırlar.

 Halk gecelerini türlü eğlencelerle geçirir. Her gece Dicle kıyılarını fanuslarla, kandillerle, meşalelerle donatırlar. Maharetle süsledikleri yağ kandillerini ve balmumu ile hazırlanmış meşaleleri suya bırakır bir taraftan bir tarafa akışını seyrederler. Bu arada meddahlar, komedyenler, oyuncular türlü komiklikler yaparken sazendeler, hanendeler, kanun, tambur, ney ve darbuka eşliğinde Fasl-i Baykara’dan müzik icra ederler. Bu eğlenceler sabah ezanına kadar sürer...”

Bu gezisinde Diyarbakır’ın çeşitli ürünlerini, yiyeceklerini, içeceklerini anlatan Evliya Çelebi bu arada şifalı Hamravat Suyu’ndan da övgü ile söz eder. Ünlü hükümdar Kanuni Sultan Süleyman’a da şifa veren bu suyun Vali Melek Ahmet Paşa tarafından güğümlerle İstanbul’a, saraya gönderildiğinden söz eder. 

(Bu konuda “Diyarbakır’ı anlatmak; 10” dizimizin -Hamravat Suyu– bölümüne bk.)

 

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu 

(Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 18033 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com