22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır'ı Anlatmak -1

11 Ağustos 2009 03:04

Yukarı Mezopotamya’dan Anadolu’ya geçiş yolu üzerinde bulunduğu için de her devirde ekonomisiyle, sanayisi ve ticaretiyle, sanat ve kültürüyle, sosyal yaşamıyla bölgemizin hatta Ortadoğu’nun en gelişmiş kentlerinden biri olarak önemini hep korudu.

Doğu bölgesindeki bu zenginlik, yüzlerce yıl, batının gözlerini kamaştırmış iştahını kabartmıştır.

Büyük İskender’le başlayan, Helenistik krallıklarla, Bizanslılarla, Romalılarla, Haçlı Orduları ile devam eden Doğuya seferler, hep MEZOPOTAMYA’daki zenginliği, ele geçirme hırsının sonucudur.

Diyarbakır da stratejik konumu nedeniyle bundan nasibini almış sürekli saldırılara hedef olmuştur.

Evet. Diyarbakır gerçekten eskiden gelişmiş bir kentti.

Bu yüzden Diyarbakır’a eskiden ŞARKIN PARİSİ denirdi.

Bu, elbette boşuna değil.

Paris’ten sonra Dünyanın en büyük, en geniş, en uzun kanalizasyonu Diyarbakır’daydı..

Dünyanın en büyük kalesi, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları Diyarbakır’dadır.

Dünyanın en büyük taş kemerli köprüsü Malabadi, Diyarbakır sınırları içindedir.

Dünyada ilk robot Diyarbakır’da imal edilip İçkale’deki Artuklu Sarayı’nda kullanılmıştır.

850 yıl önce Diyarbakır’da içinde 1 milyon 40 bin cilt kitap bulunan büyük bir kütüphane vardı.

İki yüz yıl öncesine kadar Diyarbakır’da, astronomi, tıp, fizik, kimya, matematik, biyoloji, ilahiyat, edebiyat ve felsefe eğitimi verilen medreseler vardı.

Bu medreselerde; Uzakdoğu’dan, Ortadoğu’dan, Kafkasya’dan, Mısır’dan gelmiş öğrenciler, bilginler bilgilerini geliştiriyor, bilginler arası  ilmi tartışmalara katılıyorlardı.

Diyarbakır’da bir çoğunu yakından tanıdığımız, yaşadıkları dönemlere damgalarını vurmuş çok sayıda fikir ve sanat adamı, bilim adamları, şairler, bilginler yetişmiştir.

1650’li yıllarda bölgeyi gezen Polonyalı Gezgin SİMEON, O yılların Diyarbakır’ını, eski adıyla Amid’i şöyle anlatır;

“Amid, tarih boyunca olduğu gibi bu gün de bir din ve irfan merkezidir. Emsali yalnız İstanbul’da bulunan, çok usta kuyumcular, zernişancılar, bıçakçılar, papuççular,  çizmeciler ve diğer zenaat erbabı vardır. Halkı çok zarif ve müreffeh insanlar olup, hepsi de okuyan, bilgin insanlardır. Gerek hasbihallerde ve gerekse alışverişte zeka ve nezaketle hareket eder, edebi lisanla konuşurlar...”

Evet. Sanat ve kültürde ileri olan Diyarbakır yüz yıl öncesine kadar bölgenin en büyük ticaret merkezlerinden biriydi de. Diyarbakır’da dokunan ipekliler, Avrupa pazarlarında kapışılırdı.

Anadolu’nun en gelişmiş bakırcılığı, ipekçiliği,dokumacılığı, kuyumculuğu Diyarbakır’daydı.

İran’dan Moğolistan’dan, Polonya’dan, Kafkasya’dan ve Moskova’dan buraya gelen tüccarlar ipek, pamuklu ve fevkalade güzel işlenmiş deri ürünleri alıp ülkelerine dönerlerdi.

Ayrıca, Hindistan, Basra ve Bağdat’dan getirilen mallar, kervanlarla buradan İstanbul'a ve Avrupa pazarlarına sevk ediliyordu. Diyarbakır bölge ülkeleri ve kentleri arasında önemli bir ticari köprüydü.

Ticari hayatın gelişme içinde olduğu 1760'li yıllarda Diyarbakır'da bölgesel GÜMRÜK İDARESİ  vardı

Başka ülkelerden batıya mal götürmek üzere gelen tüccarlar vergilerini Diyarbakır Gümrüğü’ne yatırırlardı.

Yine bu yıllarda Diyarbakır'da Rus ve İngiliz konsoloslukları vardı. Bu konsolosluklar bölgenin siyasi yapısı ile ilgilendikleri kadar, ticareti ile de ilgileniyor, kendi ülkeleri ile bölge arasındaki ticareti geliştirmeye çalışıyorlardı. Özellikle İngilizlerin bu bölgeye daha büyük önem verdikleri biliniyor.

O yıllarda İngilizlerin bölgede etkili olmak için çeşitli yöntemlere başvurduklarını görüyoruz. Nitekim, tanınmış diplomatlardan Rodon Cosini, Londra’ya yaptığı önerilerde, İngiltere'nin Diyarbakır'a fabrikalar kurmasını istiyor, bu fabrikaların, İskenderiye ile Diyarbakır arasındaki bölgede İngiliz ticaretini geliştireceğini ve büyüteceğini savunuyordu...

Diyarbakır’da ipekçilik, ipek dokumacılığı hayli gelişmiş bir sanat dalıydı.

Kentin çeşitli yerlerinde kurulu tezgahlarda dokunan kök boyalı ipek puşular, Diyarbakır Mantini, çadır bezi kirpasları, yün dokuma kutnileri Anadolu’nun dört bir yanına, bu arada Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyordu.

Diyarbakır Mantini, 1929 yılında İzmir'deki bir sergide altın madalya almıştı.

Yakın yıllara kadar kentte var olan ipekçilik, kent çevresindeki dutlukların sökülerek bu alanların iskana açılması, bunun sonucu olarak ipekböcekçiliğinin yok olması, ayrıca da dokuma ustalarının azalmasıyla kaybolmaya başladı.

İpekçilik kadar çinicilik de Diyarbakır’da önemli bir sanat dalıydı. Kurşunlu Cami, Behrampaşa Camii ile bazı mescitlerin çinileri Diyarbakır’daki atölyelerde imal edilmiştir.

Burada imal edilen çiniler İstanbul’a kadar gönderiliyordu...

Osmanlı ordusunun silah ihtiyacının büyük bir bölümü Diyarbakır’dan karşılanırdı.

Özellikle OBÜS topları İçkale’de bulunan  dökümhanede dökülüyor, İstanbul’a gönderiliyordu.

Diyarbakır dökümhanesinde dökülen 6 adet OBÜS topunun 1842 yılında Diyarbakır Müşiri Ziya Paşa tarafından bizzat İstanbul’a götürülerek Tophaneye teslim edildiği biliniyor...

Geçtiğimiz aylarda İçkale’de yapılan kazıların birinde toprak altından çıkarılan Osmanlı cephanesi o dönemden kalmış olsa gerek…

Kısaca; Diyarbakır'ın ticari hayatı, asırlar öncesinde çok daha zengin ve canlıydı.

Evet.  Ne yazık ki tüm bu zenginlik 1. Dünya Savaşının patlak verdiği yıllarda bozuldu.

Savaş nedeniyle, güçlü ve genç nüfusun uzak diyarlarda açılmış cephelere sevk edilmeleriyle, özellikle de gayrimüslim ustaların kenti terk ederek başka ülkelere göçmeleriyle ticari hayat gerilemeye başladı. Kent giderek yoksullaştı ve maalesef günümüzde işsizliğin yoğun olduğu bir yöre durumuna düştü.

Oysa, Diyarbakır gelişmiş sanayii ve ticareti ile Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1915 yılına kadar, hatta daha da yakınlara gelirsek, İkinci Dünya Savaşı’nın ortalığı kasıp kavurduğu 1940’lı yıllarda bile kendine yeten bir kentti ve bölgedeki işsizler için EKMEK KAPISI idi. Siiirt’ten, Bitlis’ten, Bingöl’den, Elazığ’dan, Mardin ve Urfa’dan, Muş ve Van’dan işsizler Diyarbakır’a gelir, burada iş bulur, yerleşirlerdi...

Özellikle 2. Dünya Savaşı’nın ağır koşullarının hüküm sürdüğü 1940’lı yıllardan sonra kırsal kesimden yoğunlaşan göçlerle kentte gecekondulaşma hızlandı. İşsizlik alabildiğine arttı. Kentteki kahvehanelerin sayısı çoğaldı. Ticaret giderek zayıfladı. Sosyal yaşam olumsuz değişime uğradı. Yeni kent sakinlerinin her birinin bir başka köyden, bir başka yöreden gelmiş olmasının yarattığı uyumsuzluk sorunları büyüttü…

İşte bu gün, bunun sancıları çekiliyor Diyarbakır’da.

Kuşkusuz bu sıkıntılar sadece Diyarbakır’a has değil. Bölgemizin hemen tüm kentlerinde benzer sorunlar, benzer sıkıntılar var. Bu nedenle de sorunları, sıkıntıları bölgesel boyutu ile ele almak, çözümü bölgesel olarak düşünmek, uygulamak gerek diyoruz.

Bunun için de üniversiteleriyle, meslek örgütleriyle, eğitim kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bölgemizdeki tüm dinamikler işbirliği içinde olmalı, ortak projeler geliştirerek uygulamalılar...

Elbette bu konuda en büyük görev Devlete, kamu kurumlarına düşmektedir.

 

Mehmet MERCAN

Kaynak; Diyarbakır Yahoo mail Grubu

(Not; Yazı dizisini kullanmama müsade gösteren sivgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grup moderatörüne teşekkürü bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 2129 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com