1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakır'da olan Eğitim, olmayan Öğretim
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır'da olan Eğitim, olmayan Öğretim

A+A-

Diyarbakır'ın problemleri denildiği zaman hep terör ve güvenlik bahanesiyle diğer konular ötelenir ve bir sene sonra görüşülmek üzere denilir ve bırakılır. Adeta kronikleşen bölgemizin problemleri için artık acil tedbirler alınması ve gereken adımların atılması gerekmektedir.

Bu yazımda Diyarbakır'ın Eğitim ve Öğretim konusunu ele alacağım. Özellikle lise çağında evladı ya da yakını olan ailelerin beklentileri, temenni ve dualarla bu gençlerin hayata atılmaları için kritik önemde olan üniversite sınavı, bahar ve yaz ayalarının gelişiyle birlikte her ortamda konuşulmaya başlanır. Bu sene de böyle oldu. Beni bu konuyu ele almamın nedeni geçen okuduğum bir haber oldu. Haberde; geçen ay yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sıralamasında Diyarbakır'ın  Türkiye genelinde sondan 9. olmasıydı.

Tekrar ediyorum Diyarbakır Türkiye YGS başarı sıralamasında sondan 9. olmuştu. Bu sonuç önceki seneler için de değişmediğini tahmin edeceksiniz.

Bu sıralamanın, bölgemizdeki eğitim ve öğretim seviyesi için ne derece çarpıcı ve dikkate alınması gereken ve atılım yapılması gereken bir husus olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü bu husus iki hususa parmak basıyor: Birincisi; 12 yıl olan temel eğitimin seviyesini, ikincisi ise bölgemizin Üniversite sınavı ile ne kadar üniversitelerde temsil edildiğini…

Ben bunun için sorumlu aramıyorum ancak bazı tespitlerde bulunmak istiyorum ve yorumu size bırakıyorum…

Evvela bölgemizin ve hepimizin geleceğinin eğitimde yattığı ve bugünlerimizin küçüklerinin yarının büyükleri olacağı ve onların bizden daha iyi seviyelerde olması hepimizin temennisidir.

Türkiye'de; 12 yıllık temel-mecburi eğitimden geçip üniversite kapısına dayanan gençliğin seviyesinin son derece düşük olduğu ülkemizin problemi ama bu bölgemizde daha bariz ortaya çıkıyor.

Hep söyler dururuz: Eğitimde Eşitlik diye.

Neden Diyarbakır'ın başarısı bu kadar düşük. Bunda eğitim ve öğretim kurumlarının performansı önemli. Bu kadar düşük seviyeli bir eğitimden geçmiş bir gençlikle bu ülkede, Ortadoğu'da ve dünyada rekabet etmek hiç kolay değil.

Diyarbakır'daki eğitim ve öğretim konuşulduğu zaman insanlar pek de olumlu sözler söylemezler. Buna rağmen insanlar en iyi eğitim öğretim için en iyi öğretmen, sınıf, okul, dershane arayışı içindedirler. Tabii herkes bu konuda ne yazık ki pek şanslı değil !

Çok düşük seviyeli eğitimden geçen ezici çoğunluğa karşılık bazı özel okullara gidebilen minicik bir azınlık başarılı sonuçlar alıyor…

Bu başarının arkasında Diyarbakır'daki dershaneler mi var tahmin etmiyorum. Dershaneler sonuçta para kazanma organizasyonları olduğu hepimizin malumu…

Ancak Diyarbakır'dan sayısı parmakla gösterilecek sayıda başarılı öğrenciler de çıkıyor. Ne de olsa bölgemiz yıllarca nadide ve isimleri unutulmuş (ben onlara isimsiz kahramanlar demek işitiyorum) eğitimci ve muallim yetiştiren bir yöre olagelmiştir. Bu başarı da onların eseri işte…

Yıllarca ülkenin eğitim politikası hep şekli ve fiziki koşullara ağırlık verdiler. Çocuklarımızı kalabalık sınıflardan kurtarmak, okulları çocuklarımızın mümkün olduğu kadar yakınına getirmek... Ama bu niceliksel sorunlar, eğitimin niteliğiyle ilgili sorunları maalesef geri plana itti. Diyarbakır'da daha bariz bir problem olarak ortaya çıktı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim müdürlüğü 24 bin kişilik görevlisi ile devasa bir kamu kurumu ilimizde…

Bu kurum ile yeni gelen ayrılan yer değiştiren öğretmen ve eğitimcilerin “Atama” binası ile soruşturma ve incelemelerin yapıldığı “Soruşturma” evi haline gelmiş durumda… Onlara da sorsanız devamlı değişen ve kalıplaşmış (değişmesi mümkün olmayan) uygulamalardan bahsediyor. Eğitim çalışanlarının özlük maaş ve diğer problemleri hep duruyor.

Ücretli öğretmenlerle eğitimci açığı kapatılmak isteniyor. Fakat bazıları ne yazık ki aldıkları eğitim ve öğretim gereği eğitimci formasyonundan yoksun ve seviye düşüyor.

Ama ben diyorum ki, yöneticiler YGS sıralamasında bu sondan 9. luğu biraz önemserler ve “daha iyisi için ne yapmamız lazım ?” diye sorarlar. Tek temennim budur gerisi okuyucunu yorumuna  kalmıştır…

Ben önemsiyorum çünkü diyorum ki:

DİYARBAKIR BENİM !

Herkese mutlu ve başarılı günler diliyor, üniversite sınavına hazırlanan kardeşlerimize başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT