28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Diyarbakır'da Futbol Spekülasyonları ve Yapılabilecekler

31 Temmuz 2011 Pazar 17:50

26 Temmuz 2011 Salı günü DİPFUD olarak Diyarbakırspor'u ve Yeni BAL ligine katılan Yeni Diyarbakırspor'u ziyaret ettik.

Diyarbakırspor'u ziyaretimiz sırasında kısaca Diyarbakırspor tarihçesinden bahsettim. 4 büyüklerden sonra kendi bölgelerinde en fazla taraftarı olan, Avrupa'da en az 1 milyon taraftarı olan, bir derbi maçta Avrupa'dan özel iki uçak dolusu taraftarı gelen üst üste iki ligi devirip şampiyon olan ve bölgede ilk defa 1. Lige çıkan takım olarak anlattım.

Başkan N. Edemen de “Taraftarlar ve ilgi alanına kesinlikle katılmıyorum, hiçbir kimse aramadı, ziyaret etmedi.” dedi. Ve ilk defa bizi ziyaret eden, tebrik eden kuruluşsunuz  dedi. Doğrusu hem çok üzüldüm hem de tek olduğumuz için sevindim. Konuyu şuraya getirmek istiyorum.

Diyarbakırspor tarihçesinde hem çok şahşahalı hem de çok dibe vurduğu dönemler olmuştur. Bu dönem Diyarbakırspor'un dibe vurduğu dönemdir. Camia olarak herkesin kabul etmesi gerekiyor. E ne yapacağız dibe vurduysa, herkes bırakıp kaçacak mı? Yoksa yerden yere vurup parçalayacak mıyız? Tabiii ki hayır. Gençliğimde felsefi ve siyasi kitaplardan öğrendiğim çok önemli bilgiler vardı. “Akıllı adam küçük hatalar yapmaktan korkmaz.” , “Eleştiri ve özeleştiri ilerleticidir.” diye. Bu sözleri yaşamım boyunca hep uyguladım, hepuygulamaya da çalışıyorum. Yeter ki yapıcı eleştiri yapalım. Ve hala küçük hatalar yapmaktan da hiç korkmuyorum. Yaşlı birini düşünün hayatı boyunca yerine otursun, hiç hata yapmaz. Ama çalışan birileri tabii ki hata yapacaktır. İste bunu kastediyorum.

N. Edemen yönetiminin bütün sitemleri basınaydı. Söylemedikleri açıklamalar, çarpıtmalarla ilgili sanırım bir süre daha bu sıkıntılar devam edecek. Biraz daha bu arkadaşlar üsluplarını yumuşatacak ve değiştireceklerse sular durulur. Aksi takdirde spekülasyonlar devam edecektir.

Diyarbakırspor'a dönersek işlerin hayli zor olduğunu herkes kabul etmelidir. Kurumlaşma adına bir şeyler çok zor. Borçlar ondan zor. Futbolculara gelince oynayabilecek 3-5 kişi Vedat, Sıdık, Fırat, Oktay için hem kendilerine hem Diyarbakırspor'a yazık oldu, onları da arar olduk ise işler hayli zor.

Hocalarımıza gelirsek, belki de tarihte ilk defa bütün takımlarımızın başındaki hocalar Diyarbakır kökenlilerdir.

Öncelikle şunu belirteyim, Recep Bayık yardımcıları ve alt yapıdakiler, BŞB kulübünün hocası Nurettin Şero ve yardımcılarının, Kayapınar Bld. Kulübünün Yaşar Akçura ve yardımcılarının, Erganispor Kulübünün hocası Şadan Üzülmez ve yardımcılarının, Yeni Diyarbakırspor'un hocası Emin Sevmiş ve yardımcılarının en fazla başarısını isteyenler ben ve derneğim DİPFUD'un yönetici ve üyeleridir ve her türlü desteğimiz arkalarındadır. Allah bize Celal Doğanlar, İlhan Cavcavlar nasip etsin.

Söz hocalardan açılmışken kısaca TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği)'a değinmeden geçmek istemiyorum. Yaklaşık 15 yıllık bir geçmişi var maalesef olumlu sözler söyleyemiyoruz.

Bunun da A. Samet Karakaş, Emin Sevmiş, Hüseyin Açıkgöz, Mehmet Karaoğlan ile ilişkisi yok. Hepimizin eksiklikleri ve hatalarından kaynaklı kusurlardan dolayı Batman şehrini koparttık, Mardin şehrini koparttık ve hala yaralarımızı saramadık, birliktelik sağlayamadık.

Sanırım bunların zamanı geldi geçiyor. Umarım ortak akılla bu tür sorunlarımızı da aşarız.

Türkiye geneline ve bölgemize futbol penceresinden bakacak olursak, Türkiye genelinde futbol üstünde tozlu dumanlı bulutlar dolaşıyor. Bölgemizde son 15-20 yıl içerisinde 100 civarında takım bulundupu yerlerden bir alta, iki alta düşmüş hatta bazen amatörlere kadar düşmüş durumda. D.bakır BŞB'nin düzenlediği Spor Konferanslarında yetkililere bu düşüşle ilgili çarpıcı sorularım cevapsız kalmıştı.

Diyarbakır BŞB'nin, Kayapınar Belediyesi Spor Kulüpleriyle ilgili de bir dönem Profesyonel kulüplerini kapatma girişimleri olmuştu. Yetkililer değişik tepkilerle karşılaşmışlardı. Bizler de kendi Tv programlarımızda “bir taraftan spor kompleksleri yapıp bölgeye hitap ediyoruz diyorsunuz, bir taraftan da futbol kulüplerinizi kapatmaya çalışıyorsunuz. O zaman altyapıdan, spor komplekslerinden bahsetmeyiniz. Altyapıdakileri kimlere yetiştiriyorsunuz. Bizler hiçkimsenin hamalı değiliz, hamallığı da kendi evimize yapmalıyız.” demiştik.

Şimdi Yolspor, Silvanspor, DSİ, Bağlar Vural Spor, Köy Hizmetleri, Telekomspor, Bismil Sporlar kapanmasaydı onlarca hocam çalışsaydı, 150-200 civarında futbolcu, aile ekmek yeselerdi fena mı olurdu ey Diyarbekirliler!..

Silkelenin, titreyin kendinize gelin. Amed kadim şehirdir, muhabbet ve kültür şehridir, medeniyetler şehridir. Kürtlerin en önemli özelliklerini taşır; yas ve bayram ziyaretleri, dayanışmaları, misafirperverlik asilliklerinin yanında sanırım artık “kendine olma, başkasına ol”, keklik misali “kavmine düşmanlık”lar tarihin çöplüğüne atılmalı artık.

Sansasyonel haberleri, süpekülatif dedikodu mahiyetinde konuşmaları bir yana bırakalım, bunlardan uzak duralım. Bol ve tatlı muhabbetler, kaliteli, faydalı diyaloglar kuralım. Ramazan Ayı'nın da hayırlara vesile olmasını dilerim. Saygılarımla…

Bu yazı toplam 6103 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com