25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Celal GÜNEY


Diyarbakır=Açlık, İşsizlik, Sefalet

11 Ağustos 2008 15:58

Diyarbakır paketlerden geçilmez oldu.. Mallesef bu paketleri Diyarbakır\'a getirenlerde, paketlerde hepsi havaya uçtu gitti. Çünkü bu güne kadar açılan paketlerin içi bomboştu, hepsi tatlı bi hayalden öteye geçemedi.. Hepsi günü kurtarmaya yönelik politize edilmiş içi boş sözcüklerdi.  O yüzden Paket denilince, Diyarbakır halkı bu paketlerden hiç haz etmemekte ve heyecanlanmamaktadır.Şimdi 2008 yılında bu defa 60. hükümet, Diyarbakır'a bir paket hazırladı ve bunu ilan etti. Umuyoruz ki bu açıklanan pakette geçmiş dönemlerdekiler gibi olmasın. Çünkü herkes görüyorki Diyarbakırda ki sancı bitmeden kimse rahat edemez, Çünkü bölgenin derdi o kadar çok ki hangi birini nasıl çözecekler bizde merak ediyoruz.. Ekonomik olarak çökmüş olan kent halkı, artık Afrikanın en geri kalmış insanlarıyla yarışır duruma gelmiştir. İşsizliğin boyutu yüzde 60 lar seviyesine çıkmış bir kennte kimsenin bu vahim tabloya duyarsız kalmıyacağını umuyoruz..Halk açlık ve sefalet içerisinde, kahvehaneler her sabah mesaiye gelen insanlarla dolup taşmaktadır..Avrupa kapılarına namzet bir ülkenin doğusuyla batısı arasındaki bu uçurum kent halkını sosyal patlamayla karşı karşıya getirmiştir. Durum böyleyken batıda zevki sefa içerisinde olanlar ile yatırımcı hiç bir sorumluluk duymamaktadırlar. Buda işin en acı boyutudur. Çünkü Devletin sahip çıkıp öncülük etmediği hiç bir yere kimsenin gitmeyeceğini sanırım anlatmaya gerek yok..

Tarih boyunca bir çok medeniyete ışık tutmuş ve tarihin her döneminde, gerek siyasi, gerekse sosyal  popülaritesini hep üst düzeyde tutmuş olan Diyarbakır kentimiz, son 25 yıldır adeta sefilleri oynamaktadır. Türkiye’nin gerçek boyutunu ve aynasını görmek istiyorsan  İstanbul’a bakmak yeterlidir derler. Gerçektende İstanbul ilimiz Türkiye’nin her yönden ortalamalarını doğru olarak vermektedir.  Fakat bu ortalamalar  Diyarbakır ilimizin sosyal ve ekonomik yönden çökmüş olan kent ortalamasının ucundan bucağından geçmemektedir. 

      Son Birleşmiş Milletler raporuna göre Diyarbakır ilimiz, bırakın Türkiye ortalamalarını, Dünyanın aç ve geri kalmış tüm ülkelerinin bile altındadır, yine bu rapora göre bu kentteki işsizlik oranı yüzde 60 iken, durumun vehametini, bu tablo zaten kendisi anlatmaktadır. Fakirlik diz boyu dedik, sefalet bütün kentin her yerine yansıdığı gibi, bütün insanlarında hemen hemen çoğunluğunun sosyal ve psikolojik durumlarını alt üst etmiştir. Yani demek oluyor ki bu kent hasta ve tüm halkı derhal bakıma alınmalıdır.  Bu durum yöre halkının hepsinin yüzüne yansımış, insanları inanılmaz gergin durumdadır, herkesin suratından düşen bin parça. Maalesef kimsede bu sorunun çözüleceğine artık hiç ama hiç inanmıyor. Herkesin tek derdi var artık, bir an önce insan gibi yaşanılacak yerlere kaçmak ve bu sorundan bir an önce kurtulmaktır. 85’lerde köyde kente akan göç, bu defa kentte ki şehirliyi ve yoksulu ülkenin başka yerlerine, yani insanca yaşanılır yerlere göçe zorlamaktadır. Öte yandan batıdan “yeter artık bu tarafa gelmeyin” sözü nafiledir. Sorun batıda değil doğuda yani tam merkezdedir, Diyarbakır’ın göbeğindedir.

 Bu işi kim yapacak, tabi ki ilk görev ülke yönetimine, yani hükümete düşmektedir. Yıllardır bu konuda dünyanın şeyi söylendi, ama en ufak bir yol alınmadığı gibi durum daha da vahim boyutlara ulaşmıştır. Daha önce bir siyasi liderimizin, Avrupa’nın yolu Diyarbakır’dan geçmektedir, sözü gerçektende olayı tam anlamıyla ortaya koymaktaydı, ama maalesef bu sözü söyleyenler ve de onda sonra gelen hiç bir hükümet bu konuda gerçeği bir türlü anlayamadılar veya anlamak istemediler. Durum böyleyken gitmişsin Avrupa kapılarına, “ülkemiz şöyle iyi, böyle iyi diyip duruyorsun, Ekonomimiz şu kadar yol aldı, vs.. “ kim inanır bu masala, Avrupalı durumu senden de, benden de çok çok iyi görmektedir.  Yıllardır krizler şunlar bunlar, savaşlar vesaire denilip bu sorunlar hep sümen altı edildi. Yeter artık gelin bu kente ve haliyle tüm yöreye sahip çıkın, yatırımları bu tarafa yönlendirin, işi siyasete dökmeden olaya objektif yaklaşın, burada kazanıp batıya kaçan zengin neden kaçıyor, herkes bu hemşerilerimizi kötülüyor, kardeşim bu iş ekonomiktir, kimse kazanamayacağı veya çok az kazanacağı hiçbir yere tek çivi bile çakmaz, lütfen olaya biraz  global bakın, insanlara kızmakla bu sorunlar maalesef çözülmemektedir. Hükümetin çıkaracağı teşvik yasasında, Gaziantep, K.Maraş. Ş.urfa. vs, bu illerin içine Diyarbakır, Şırnak,Siirt katılarak çıkartılan bir yasa asla yaraya merhem olmamaktadır. Bu illeri sosyo ekonomik boyutuna göre değil de, en güçlü siyasi lobiye göre kanun yaparsanız, bu teşviklerin yarayı daha da derinleştireceğini unutmamalısınız. .

Bugüne kadar yöreye yapılan tüm yatırımların arkasında devlet vardır, teşvikler vardır, hiçbir zaman hiçbir yatırımcı kazanamayacağı yerlere gitmez, son yıllarda Diyarbakır’da yatırıma açılan tüm müesseselerin, AR-GE leri, bu kentte bir sürü araştırmadan sonra oralara gelmişlerdir.  Artık bu teşvikleri siyasi gücü olana değil gerçek sahiplerine yani gerçekten yatırımı yapacak olana verilmesini istiyoruz. Artık kent girişlerinde 3-4 boy kolon dikilmiş harabe görümünde ki teşvik mezarlıklarını görmek istemiyoruz.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 799 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com