1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Diyarbakır trafiğinde yaşananlar…
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır trafiğinde yaşananlar…

A+A-

Diyarbakır'da yaşanan trafik karmaşası herkesin malumu…
Urfa yolu, Otogar kavşağı, Silvan yolu Üniversite kavşağı  yol ve kavşak çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.
Bunun yanında da sabah ve akşam saatlerinde, hafta başı, hafta sonu ve tatil günlerinde trafik yoğunluğu artıyor. Buna, bayram, gösteri ve toplantı amacıyla polisin gecici olarak trafiğe kapattığı caddeler de eklenince vatandaşı trafiğe çıkmayı çekilmez hale getiriyor.
Minübüsçüleri ise bahaneyi bulmuş, “Ma abe yol kapali, ne yapayım uçayım, valla ben süpermen degilem, Kuran-i Kerim süpermende olsa sizin hepinizi kaldıramaz” deyip yolcuyu ulu orta bırakıveriyor.
İster sürücü, ister yolcu ya da yaya farketmiyor trafikte çilekeşlik devam ediyor.
Sürücüler kusura bakmasınlar. Çoğu kurallara riayet etmek bir tarafa, kuralları ihmal etmeği alışkanlık haline getirmektedirler. Belediye otobüs şoföründen tutun motosiklet sürücüsüne kadar bu böyle…
Ambulans şoförlerine de bu arada belirteyim: hastanız olsun ya da olmasın kurallara siz de riayet etmek zorundasınız. Biliyorum, önceliğiniz var ama hastanız yokken ve görev dönüşünde dahi siren ve ışıklarınızı kullanıyorsunuz bunun da cezası var…Artık ciğer yemeye sirenler çalarak eşliğinde giderseniz cezası var.

Yolcular ise bir zahmet edip durağa kadar gitmek yerine gördüğü her minibüse ya da otobüse el kaldırıp durmasını istiyorlar.

Yayalar… Üst geçitler yapıldı ama yine kestirmeden karşıdan karşıya geçmek adetinden vazgeçmediler. Yeşil ışık yanmış yanmamış fark etmez, yaya geçidi de önemli değil…

Kısaca, KURALSIZLIK, BAZILARI İÇİN KURAL HALİNDEDİR.

Ben, ilköğretim öğrencilerine yönelik trafik dersini veren öğretmenin durumunu merak ediyorum. Nasıl öğrencilerine Diyarbakır trafiğinde olumlu bir örnek gösterebiliyor? Yeri gelmişken hemen belirteyim.
Okul servislerinde geçmişte acı kazalar yaşadık. Bunlardan ders aldığımızı düşünmüyorum. Kontrol yapılsın çoğu servislerdeki “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği”ndeki mecburiyetler yerine getirilmemiştir. O servislerle geleceğin büyüklerini taşıyoruz ancak trafik güvenliklerini gözardı ediyoruz ücretlerini öderken de peşin ödüyoruz.

Biz, vatandaşlar olarak trafik mağduruyuz: Hız mefhumu yoktur. Dahası, bazılarında mesuliyet duygusu, insan sevgisi de pek gelişmemiştir. O sürücü direksiyon başındadır.
Hele kentimizde Kral kendisidir. Gaza basar, virajları sert alır, sigara ağzında iken 2 telefonla da sırıtarak konuşma yapar. Bu arada gözleriyle dikiz aynasından arkayı gözetler. Ters yola girmeler, kaçamaklar da çabasıdır. Yaya geçidinde durulur, hatta park edilir. Yayaların bir taraftan diğer tarafa geçme hakkı, adeta gasp edilir.  Park edilemeyecek yerlerde, park yasaktır tabelalarının altında park yapılır. Sorsan, “iki dakika” derler. Bankaya, eczaneye girip çıkacağım derler. Oysa o kuralsızlık bazen 15 - 20 dakikayı geçer. Aldıran olmaz, gören olmaz. Bazı ara yolların ana yola çıkışlarındaki yaya geçitleri hatalıdır. Nasıl bu hallere karar verilmiştir. Anlaşılmaz. Motosikletliler bisikletliler kaldırımlarda hiçbir kurala uymadan cirit atar, akrobasi yapar yarışırlar.

Marifet , pahalı, lüks arabalara binmek değil!..

Gören, aldıran mı? Hak getire… Toplu taşımacılık ayrı bir âlemdir. Ne duraklar bellidir, ne iniş ve binişler. Belediye arabaları ayrı bir rotada, kooperatif arabaları ayrı bir rotadadırlar. Vatandaş ise şaşkındır. Hele yabancılar için iş tümden karmakarışıktır. İsteyen istediği yerde durur, istediği yerden kalkar. Hele Ofis'teki caddelere ve duraklara bir bakın, anlatılamaz… Bazıları, arka arkaya sıralanıp, duraklara giderken, bazıları ikinci sırada durur, yolcuyu indirir bindirir. Yolcu da can pahasına, otobüse koşturur. Hastası, yaşlısı, çocuklusu gebesi vardır. Dahası mı, zabıta görevlileri yok mudur?  Varsa da onlarda çaresizlik içerisinde, durumu sadece uzaktan seyrederler.

Haa…Bu arada, resmi polis arabaları da sık sık  geçerler, hem de her taraftan… Korkusuzca trafik kurallarına aldırış etmeden bammmmm…. Kornalarına basarak geçerler yok diyen emniyet yetkilileri varsa buyursunlar MOBESSE'leri izlesinler. Halen yok derlerse arasınlar tarih ve saat verebilirim.Trafikteki kendilerininde yarattıkları bu olumsuzlukları ne görürler, ne de pek müdahale etmek isterler. Ancak, bir kaza olduğu zaman müdahale ederler.
Bu arada hatırlatayım: Yayınlanan son düzenlemeyle sadece trafik polisi değil her görevli polisin trafik denetimi ve ceza yazma yetkisi var artık…

Denetim konusu önemli…

Trafikten sorumlu Belediye ve Emniyet bu konuda daha etkin ve etkili çalışmalar ve kontrol yapmaları gerekiyor. Kavşakta görev alan trafik polislerinin hizmetleri tartışılmaz ancak daha çok denetim ve kontrol yapılması gerekiyor: alkollü sürücülere karşı, ehliyetsiz araç kullananlara karşı, servis ve minibüs şoförlerine ve ağır vasıta sürücülerine karşı…

Hepinize kazasız günler dilerim…

Hoşçakalınız….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT