28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Celal GÜNEY


Diyarbakır kabına sığmıyor!

15 Mayıs 2013 Çarşamba 02:57

Geçtiğimiz ay Diyarbakırımdaydım.  
Memleket havasını çok özlemişiz.
Suriçi'nde dolaşmak,
Hasanpaşa'da kahvaltı,
Sülüklü Han'da mola,
Demircilerin çekiç tınılarını dinlemek,
Tabi Kör Yusuf'a uğramadan geçemedik.
Bakırcılar, ispayi pazarı, Balıkçılarbaşı, Çarşiya şeviti, tütüncüler, ayakkabıcılar, her köşesi ayrı bir lezzet, ayrı bir tat.
Ulu Cami zaten 5.Haremi Şerif, restorasyona almışlar. Uzun zamandır buna ihtiyaç vardı.  O muhteşem ihtişamı burada anlatmaya gerek yok zaten, sadece yaşamak ve hissetmek lazım.
Hevselin uçsuz, bucaksız cenneti alayı andıran inanılmaz manzarasını izlemek rüya gibiydi.

Gazi Köşkündeki Eyvan Geceleri,
Hele Kadri Özyıldız abinin orada beslediği o muhteşem hayvanların çıkardığı seslerle oraları dolaşmak, kahvaltı yapmak, ya da akşamları eyvana dahil olmak anlatılmaz bir haz. Gazi Köşkü yıllar önce, içkicilerin, ayyaşların, çetelerin yuvalandığı yerlerdi, bugün tarihi dokusuyla, ailelerin rahatlıkla gezebileceği, eğlenebileceği, dinlenebileceği güzelliklere bürünmüş. Kadri abinin çok emeği var, kutlarım.
On gözlü Köprü yeniden restore edildi. Muhteşem bir tablo haline gelmiş, insanlar o tablonun önünde resim çekilme yarışına girmiş, çok güzel hareketler bunlar.

Dünyaca ünlü surlarımızın etrafındaki gecekondulaşma sona erdikten sonra, sanki o surların saçı sakalı kesildi, yüzü-gözü açıldı. Nihayetinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday oldu. Surlarımızın tanıtımı gerçek manada yapılırsa, karşısında ne Çin seddi, Ne Eyfel, ne de Pizza kuleleri bile duramaz. Tek eksik tanıtımdı onu da yapmaya başladık. Bu proje gerçekleşirse dünyanın her yerinden insanlar buralara akacak.
Bunlar elbette özlediklerimiz muhteşem görüntüler. Batıdan gelen dostlarımızın hayranlıkla izleyip, döndüklerinde heryerde anlattıklarıydı.

Şimdi gelelim modern kentimize bir göz atalım. Diyarbakır'ın nüfusu metrekareye düşen kişi sayısı olarak kabına sığmadığı çok açık. Özellikle merkezi yerlerde inanılmaz bir kalabalık, çok yoğun anlamsız bir ses ve gürültü kirliliği var. Hem yayalar, hem de araçlar için alanlar çok kısıtlı. Hele yaya alanlarını dolduran işporta ve esnaflar yüzünden neredeyse adım atacak, nefes alacak yer kalmamış.

Bunun en önemli nedenleri aşırı göç, işsizlik, plansız-çarpık kentleşme ve çevreyolunun bugüne kadar yapılamaması olarak sayabiliriz. 2 Milyon Nüfuslu bir kente şimdiye kadar bir çevreyolunun yapılmaması çok büyük bir eksiklik.

Bugün Diyarinsesi'nde bir haber okudum. Belediyenin hafif raylı sistem projesi için vekillerden destek isteniyordu. Dağkapı'dan-Kayapınar'a kadar uzanan bir alana yapılması düşünülüyor. Sayın vekiller yoğun iş tempolarından başlarını kaldırarak, artık bari buna destek olurlar diye düşünüyorum.

Neyse devam edelim yıllar önce, yazdığım bir yazıda, Ekinciler Caddesinin yani Ofis'in en azından belli saatlerde kesinlikle araç trafiğine kapatılmasını, bu alana Çift Kapı'dan uzanacak Nostaljik Tramvay önermiştim. Ofis bu haliyle nefes alamıyor, orada yaşayanlara da, geçenlere de nefes aldırmıyor.
Kirlilik konusuna hiç girmek istemiyorum. Ama şunu yazmadan da geçemiyeceğim, kimse kusura bakmasın gerçekten kentimizi aşırı kirletiyoruz. Başkanın dediği gibi bunu uzaylılar yapmıyorsa, kim yapıyor, elbette kendimiz yapıyoruz. Diyarbakır kültüründe temizlik en önemli bir kültür öğesiydi, maalesef bugün kaybolmuş durumda. Yıllar önce annelerimiz sabahın köründe  kalkar, komşularla birlikte, çalı süpürgeleri ile herkes kendi sokağını, kapısının önünü süpürürdü. Babalar işe giderken o sokaklar miski amber gibi kokardı. Şimdi ne koktuğunu yaşayanlar biliyorlar.

İşte modern kentimiz de böyleydi. Ne olursa olsun, insan memleketine insanına, hiç mi hiç doyamıyor. Lütfen yaşadığımız yerlerin kıymetini bilelim, çünkü Diyarbakır'ı yaşamak ve yaşatmak ayrı bir meziyet olsa gerek.Çünkü Diyarbakır gerçekten hem kentiyle, hem de insanıyla çok özel bir yerdr, Diyarbakır bütün güzellikleri hakediyor, LÜtfen kıymetini bilelim...

KALIN SAĞLICAKLA….

Bu yazı toplam 14394 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com