28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,853
  %-0.09
 • Dolar
  3,1158
  %0.17
 • Euro
  3,3981
  %0.30
Aylin ÜNEK


Diyarbakır İstanbul'daydı

13 Mayıs 2010 Perşembe 13:13

Kürt Edebiyatının İstanbul'da, üç ayrı üniversitede Roman, Hikaye ve Şiir başlıkları altında dillendirilmesi, belki  inanmayacaksınız ama, benim açımdan baharın müjdecisi gibiydi. Mart ayının sonundan itibaren  şehri etkisi altına alan Poyraz, yeni yeni açmakta olan bahar dallarına,erguvanlara, papatyalara  inat, kemiklerimi donduran bir soğuk hava estirmekteydi çünkü. Kışı zaten anlatmama gerek yok. İstanbulda yaşayan bizler de kışı tüm Türkiye gibi ölgün, ruhsuz, bir o kadar hangi ucundan tutulsa elden kayıveren belirsiz bir gerçeklik içerisinde geçirdik. İşte Kürt edebiyatı, tam da bu soluksuz anlarımıza denk geldi. Gelişi Poyrazı bile kesti, ruhuma yaz aylarının o tatlı ılık nefesini müjdeledi. Kat kat giysilerimden kurtuldum, şehrin en güzel yeşil alanlarına sahip bu üniversitelerde Kürt edebiyatının bir demet kır çiçeğinin yaydığı kokular misali kürsülerden yayılan sesini dinledim.

Bazıları, doyasıya bir Türkçe eşliğinde Kürtçe edebiyat dinlediklerinden yakındılar sonrasında.  Açıkçası, söyleşilerdeki çeviri eksikliğini kabullenmeme rağmen, bu yakınmalar karşısında çok tepkilendim. Bu etkinlikler henüz Kürt Dünyasını Türk Akademi dünyasına ve Türk insanına  tanıtma programı çerçevesinde yer alıyor. Bu aşamaya gelinene kadar çekilen zorlukları yeniden anlatmaya gerek bile olmazken,  etkinliklerde yer alan Kürt kökenli izleyicilerin koşulları bu bakış açısıyla hala değerlendiremiyor oluşu beni üzüyor aslında. Çeviri konusuna gelince, hep söyledim, söylemeye de devam edeceğim; çeviri olmadan  uzun adımlı mesafeler kat etmenin bence olanağı yok.  

Bunun önemini etkinlikler çerçevesinde üç ayrı durumda daha fazla hissettim. İlki yakınmalardan doğan Türkçe-Kürtçe sorunu ile ilgili. Gerçekten bu tür etkinliklerde simultane çeviri, ya da Kürtçe metnin akabinde yapılabilecek Türkçe çeviri, ya da konuşmacı metninin yazılı birer Türkçe çevirisinin izleyiciye önceden dağıtılması çok önemli. Buradaki eksikliğe bir sorumlu bulmak değildir ön amaç. Etkinliği düzenleyenler kadar, etkinliğe konuşmacı olarak katılanlar ve Üniversite yetkililerinin de gözden kaçırdıkları büyük bir yetersizlik sorunu  bu. Eh, neresinden bakarsanız bir sorumluluk tabii aynı zamanda. Benim açımdan amaç ; dilin kendisinin arzu edilen düzeye ulaştırılması kadar, o dili bilmeyenlere de aslına uygun biçimde ulaştırabilmek olmalıdır. Benim bildiğim dünya insanları aynı eksen etrafında dolanırken, birbirleriyle bu yolla anlaşırlar.

Üniversite yetkililerinden birisiyle sohbet ederken aslında Mehmet Uzun dışında hiçbir Kürt yazarını okumadığını öğrendim. Modern Kürt Edebiyatının kırılma noktasını Uzun edebiyatı ile bağlamlandıran bir okur olarak, Türkçe çevirileri olduğu halde okunmayan Uzun edebiyatı sonrası o az sayıdaki eserleri düşündüm ve içim acıdı.  Okurun edebiyat adına neler kaçırdığını bilmemesi  bir yana, böyle bir ihtimal içeriğinden bile habersiz kalması duygularımı paramparça etti. Düşünebiliyor musunuz, bu insanlar  kendi mekanlarında Kürt edebiyatının tanıtımına yer veriyorlar, misyonları gereği Kürt Dilinin gelişimine el uzatıyorlar , bünyelerinde Kürtçe ders verebilme girişimlerinde bulunuyorlar ama konu hakkında kendi içlerinde hiçbir fikir barındırmıyorlar. Yoğunluklu olarak ilgi alanıma girdiği için etkinlikler kapsamında ikincil olarak gözlediğim ve beni her şeyden çok rahatsız eden  eksiklik bu oldu. Burada bir ön araştırma yapmadan ev sahipliğine soyunan yetkililerin eksiklikleri kadar, organizasyonu düzenleyenlerin ve lütfen beni bağışlasınlar ,etkinlik için Diyarbakır'dan gelen yazarların da sorumluluğu var. Yayınevinden yazarına, çevirmeninden okura kadar herkesin sorumluluğu var. Genel anlamıyla bakacak olursak, bu topraklarda yetişen edebiyatın ciddi anlamda bir çeviri sorunu barındırdığını görüyoruz. Ne yapılabilir, nasıl ele alınır, kim hangi misyonu üstlenir bence acilen ele alınması, üzerinde önemle durulması gereken baş sorunlar… 

Ramazan Alan'ın Kürt Romanı üzerine yaptığı konuşma, birkaç açıdan kişisel fikirlerimle bağdaşmasa da zaman içerisinde gezinen profesyonel yaklaşımıyla son derece yalın ve konuşma süresine uygun olarak son derece açıklayıcı bilgilere dayanan, içerik açısından ulusalcı kimliğinden ödün vermemesine rağmen, üslup ve yaklaşım açısından evrenselliğe dayanan bir eleştirmen duruşundaydı.  Alan'ın yumuşak ses tonu ve ağırbaşlı, mütevazi tavırlarıyla izleyenleri  kısa sürede etkisi aldığını da söylemek isterim. Dikkatimi çeken üçüncü eksiklik işte bu konuşma çerçevesinde gelişti. Kürtçe yazan Kürt yazarlar ile Türkçe yazan Kürt yazarlar bağlantılı bir soruda Ramazan Alan, anlamlı bir örtü kapalılık içerisinde Kürtçe yazmayan Kürt yazarların, Kürt yazarı olarak değerlendirilemeyeceğinden bahsetti. Ama maalesef onun bulunamadığı Kürt Şiiri başlıklı  son toplantı, Murathan Mungan'ın  Kürt Dili ve Edebiyatına ilişkin hepimizin ortak paydada birleştiğimiz 'barış, insanlık ve haklar' içerikli bir konuşmasıyla başladı. İlginç olan bu değildi tabii, ilginç olan Murathan Mungan'ın Türkçe yazılmış şiirlerinden Kürtçe'ye çevrilmiş  bazılarının  Rojin ve iki Kürt öğrenci tarafından seslendirilmiş olmasıydı. Murathan Mungan'ın o atmosferde bulunması elbette çok hoş bir jesttir, bu nedenle şiirlerinin Kürtçe'den okunması da ona bir saygıdır, şair bunu Kürt insanını konu alan eserleriyle, bu uğurda verdiği mücadeleyle  elbette hak etmiştir. Yine de düşünmeden edemedim; sizce de bu çeviri eksikliği  Rojan Barnas , İrfan Amida, Ehmed Hüseyni, orada bulunmasına rağmen Lal Laleş ve benim tanımadığım bir çok Kürt şaire haksızlık değil mi?.. Murathan Mungan'ın şiirleri Kürtçe'den okunduysa, onların şiirleri de Türkçe'den okunabilirdi. Murathan Mungan  ve bu alanda adını duyurmuş bir çok yazar ve şair açısından baktığımızda, çevirisi olmayan Kürt yazar ve şairlerinin isimlerinin aynı kategoride anılmaması  sizce de üzücü değil mi?..Bu etkinlikte onların şiirlerini dinlemek, Kürt edebiyatının  kat ettiği yolu gözler önüne sermek açısından sizce de anlamlı olmaz mıydı?

Her şeye rağmen  Berken Bereh ve Arjen Ari'nin birlikte sundukları Kürt şiiri açılımı olağanüstü lezzetliydi. Tüm sorularımdan arınarak zevkle ve merakla dinledim. Kürt şiirinin tarihi üzerine çok şey öğrendim. Zaman yetersizliği  Kürt şiirini bugüne taşıyamadı diye düşünüyorum, ben daha çok bugüne önem verdiğimden… Zamanı yakalamanın bugünle mümkün olabileceğini savunuyorum. Ama henüz abc'sindeyiz  Kürt edebiyatının. Bir sonraki etkinlikler dizinin bugünde gerçekleşeceğini artık huzurla  ümit edebilmek dahi bana keyif veriyor. Kürtçe gerçekten bülbülün çıkardığı sese benziyor; okunan şiirlerin tek dizesini anlamadan, o büyülü seste ruhumun arındığını hissediyorum her keresinde. Şairlerine  binlerce teşekkür… Ve bu etkinlikler kapsamında emeği geçen başta Diyarbakırlı yazar ve şairlerimiz olmak üzere herkese  gönülden teşekkür ediyorum. Dediğim gibi onların sesleriyle bahara uyandım. Ama keşke Kürt Hikayesi başlıklı etkinliğe de katılabilseydim. Bana öylesine uzak bir mesafede gerçekleşti ki, maalesef katılamadım. Galiba, şehir içerisinde yer alan mekanlar bu tür organizasyonlara katılım sağlamak açısından daha uygun. Belki de ben orada olamadığım için kıskançlıktan böyle düşünüyorum. 
 

Bu yazı toplam 6247 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Diller kardestir
Serhat Günes
Babasi D.Bakirli,annesi Türk olan bir cocugum...Babam Kürt onun icin kendimi Kürt kabul ediyorum.Kürtce konusmayi bilmiyordum,iki senedir Kürt halkinin düsmanlarinin inadina Kürtce ögreniyorum..Hemde yazili olarak..En son hatta diyarin sesi org a.Yani bizim sitemize cok güzel ögrendigim yazili Kürtceyi bir yorum olarak yazmistim,maalesef yayinlamadilar..Gercekten cok güzel yazmistim,,Canlari sag olsun diyorum,belki hazir degillermis tam demokrat olmaya,ama olacaklar.Cünkü baska careleri yok....
17 Mayıs 2010 Pazartesi 16:39
84.191.50.179
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com