26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara-2 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 30 (Dicle Üniversitesi)

15 Aralık 2008 Pazartesi 23:31
Zaman zaman işlevi tartışılan, bölgemize, getirisi sorgulanan Dicle Üniversitesi kurulalı tam 35 yıl olmuş…
Koca bir ömür…
O günlerde doğanlar şimdilerde çoluk çocuğa karışmışlar…
Kolay kurulmadı elbette üniversite.
Yıllar ve yıllarca bu uğurda büyük uğraş verdi Diyarbakırlılar…
Mardinlilerin, Siirtlilerin, Urfalıların, Bitlislilerin desteği de oldu elbette…
Çünkü bu konuda hepimizin, herkesin büyük umutları vardı.
En önemlisi, üniversitenin kurulmasıyla; okumak için İstanbul'lara gidemeyen dar gelirli esnaf ve memur çocukları burada, evlerinin yakınında okuma olanağı bulacaklardı.
Sonrasında; Tüm bölgenin sosyal ve kültürel yaşamında olumlu değişimler olacaktı.
Bölgenin sanayisi, tarımı, sağlık koşulları, üniversitede görevli bilim adamlarının yol göstericiliğinde daha bir gelişecek, büyüyecek. ticari hayatı canlanacak, ekonomisi büyüyecekti.
Dicle'nin karşı yakasındaki 30 bin dönüm arazi üzerinde kurulacak kampüste yaşayacak en az 30 bin eğitimli insanın etkisiyle kentte kültürel ve sanatsal etkinlikler artacak. Mevcut sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ve kamu kuruluşları ile üniversite arasında kurulacak işbirliği sayesinde bilgi alışverişi hızlanacak, hizmetler bilimsel donanımla daha bir koordineli sunulacaktı.
Bölgemizdeki çiftçi artık dededen, babadan kalma yöntemlerle değil, daha bir bilinçli üretime yönelecek, nereye ne ekeceğini bilecekti.
Bölgede hemen her konuda başlatılacak bilimsel araştırmalarla her alanda yaşam daha bir anlam kazanacak, kentteki dinamikler üniversite sayesinde daha bir canlanacaktı.
Bu özlem ve umutla doluydu herkes…
…………
Gönüllerdeki üniversite özlemi ilk 1950'lerde ateşlenmişti.
Diyarbakır'da o yıllarda okur yaza sayısı yok denecek kadardı. Lise mezunu, hele de üniversite bitirmişlerin sayısı parmakla gösterilecek kadar azdı… Bunun yanında okumaya hasret bir kuşak da vardı bölgemizde…
Çünkü, 2'nci dünya savaşı yeni sona ermiş ama ekonomik sıkıntılar henüz aşılamamıştı. Bu yüzden de esnaf ve dar gelirli aileler çocuklarını İstanbul'a gönderemiyordu.
İstanbul'a gidebilenlerin çoğu varlıklı ailelerin, az sayıda da kentte görevli bürokrat çocuklarıydı…
Bu sırada Diyarbakır'da görülen lise mezunu sayısındaki artış, İstanbul'da, Ankara'da, üniversite öğrenimlerini tamamladıktan sonra Diyarbakır'a gelip yerleşen genç aydınların çoğalması, yeni arayışları da beraberinde getirmişti. Bu ortam üniversite özlemini körüklüyordu.
……….
1950 yılı başlarında iktidara gelen Demokrat Parti'nin gündeminde “Doğu'da bir üniversite kurulması” düşüncesinin yer alması Diyarbakır'da bu konuda eyleme geçişi de hızlandırmış oldu.
Yeni yeni gelişmekte olan Türk-Amerikan işbirliğinin sonucu olarak doğu illerinin birinde kurulacak üniversitenin Amerikan Nebrasca Üniversitesi'nce destekleneceği de açıklanmıştı… Bu arada araştırmalar yapmak üzere Nebrasca Üniversitesi'nden heyetler de Türkiye'ye gelip gitmeye başlamışlardı.
Bu gelişme bir anda tüm bölgeyi harekete geçirdi. Özellikle Erzurum, Van, Elazığ ve Diyarbakır illeri arasında üniversiteyi kapma yarışı başladı.
İllerde oluşturulan komiteler Ankara'yı etkileyebilmek için, politikacıların ve yerel yönetimlerin desteğinde bölgede geniş kampanyalar yürütüyorlardı. Toplantılar yapılıyor, mitingler düzenleniyordu…
Bu konuda Diyarbakır'da da etkili bir komite oluşturulmuştu.
Edebiyatçı Prof. Dr. Abdülkadir Karahan, Müftü Halil Özaydın, Gazeteci Tahsin Cahit Çubukçu, Araştırmacı-Yazar Av.Şevket Beysanoğlu, Eğitimci Halil Turgut, Eğitimci-Edebiyatçı Kazım Vehbi Oral, Yük .İnş. Müh.Şark Postası Gazetesi sahibi Ahmet Ketencigil, Av. Cahit Gürkaş ile Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde okuyan Diyarbakırlı öğrenciler adına Behzat Eğilli'den oluşan komite yalnız Diyarbakır'da değil çevre illerde de yoğun bir kampanya yürütüyordu..
Kurulan komite Diyarbakır'ın, tarihi, coğrafi, kültürel ve ekonomik yapısı ile bir üniversiteyi barındırabilecek özelliklere sahip olduğunu kanıtlamak üzere bilimsel çalışmalar yapıyor, raporlar hazırlıyor, bu raporları cumhurbaşkanına, başbakana, bakanlara, parlamenterlere ve ilgili akademik kurumlara sunuyordu.
Komite bölgede geziler de düzenleyerek çevredeki kentlerin desteğini almaya, bölgenin tüm dinamiklerini, özellikle de politik güçlerini harekete geçirerek Diyarbakır lehine Ankara'yı etkileyecek baskı grupları oluşturmaya çabalıyordu. Komitenin bu tür çalışmaları, hazırlanan raporlar ve girişimler geniş yankı buldu.
5 Ağustos 1951 Pazar günü uçakla Diyarbakır'a gelen NEBRASCA Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lambert başkanlığındaki kurulun olumlu izlenimleri, ayrıca Ankara'da toplanan bakanlar kurulunca üniversitenin Diyarbakır'a kurulmasının kararlaştırıldığı haberleri kentte ve çevrede bayram sevinci yarattı.
Ne var ki kısa süre sonra duyulan bir başka haber bu sevinci üzüntüye dönüştürdü.
Haberde, "Son anda Erzurum ve komşu illerin milletvekillerinin baskısından etkilenen Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın devreye girerek, bakanlar kurulu kararını değiştirdiği ve üniversitenin Erzurum'a alındığı" belirtiliyordu.
Dahası kentte; Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ınDiyarbakır'a üniversite açalım da Kürtler başımıza bela mı olsun” dediği de yayıldı o günlerde…
Gerçekten de bir süre sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin kuruluş hazırlıkları başlatıldı.
Ancak, Diyarbakırlılar işin peşini bırakmadılar.
Diyarbakır'a mutlaka bir üniversite kazandırmanın mücadelesini yıllarca sürdürdüler.
Bu arada askeri ihtilal olmuş, Orgeneral Cemal Gürsel başkanlığında Milli Birlik Komitesi kurulmuştu.
İşte, bu sırada üniversite mücadelesini sürekli kılmak için 20 Aralık 1960 günü Yıldız Gençlik Kulübü'nde kent aydınlarının katımlıyla "Ziyagökalp Üniversitesini Gerçekleştirme Derneği" kuruldu.
Sonradan Sağlık Bakanı da olan Dr. Yusuf Azizoğlu, Av. Selahattin Cizrelioğlu, Dr. Selahattin Yazıcıoğlu, Av. Recai İskenderoğlu, eğitimci Vehbi Dabakoğlu, Vehip Sayın, Av. Edip Güzel, Av. Natık Gültekin, Av. Behzat Eğilli, Av. Hilmi Güldoğan ve Av. Ruhi Nedimoğlu derneğin kurucuları oldular.
Kurucu yönetim kurulu başkanlığına ise eski belediye başkanı, eğitimci Vehbi Dabakoğlu getirildi.
Böylece çalışmaların daha örgütlü yürütülmesi sağlanmış oldu.
Ve sonunda bu özlem 1. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın ilanı ile mutluluğa dönüştü.
Türkiye'de yeni 5 fakültenin kurulmasının planda yer almasının ardından 2 Temmuz 1964 günü toplanan Milli Eğitim Bakanlığı İlim Kurulu'nca bu fakültelerden birinin Diyarbakır'da açılması kararlaştırıldı.
Kentte büyük coşku yaratan bu kararı hayata geçirmek gecikmeli de olsa Ankara Üniversitesi Senatosu'na nasıp oldu.
Ankara Üniversitesi bünyesinde Diyarbakır adına 1966 yılanda açılan tıp fakültesine alınan öğrenciler üç yıl Ankara'da okuduktan sonra 17 Ocak 1969 günü yapılan görkemli bir törenle Diyarbakır'a geldiler.
Fakültenin Diyarbakır'a taşınmasıyla üniversitenin gerçekleşmesinin ilk adımı da atılmış oldu.
Ama asıl mutlu son, Diyarbakır Üniversitesi Kuruluş Kanunu'nun 21 Kasım 1973'te TBMM'de kabul edilmesi ve ardından 14 Kasım 1974 günü de düzenlenen ÜNİVERSİTE'NİN AÇILIŞI töreniyle gerçekleşmiş oldu…
Evet. İşte Dicle Üniversitemizin kısa öz geçmişi…
 
 
Mehmet MERCAN
Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu
 (Not; Diyarbakır'ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)
Bu yazı toplam 4053 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com