29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,414
  %0.35
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 26 (İçkale)

12 Kasım 2008 Çarşamba 14:58
( Sevgili okurlarımız, eski Diyarbakır'daki bilinmeyenleri kaleme alarak, bize bu eşsiz bilgileri sunan sevgili büyüğümüz Mehmet MERCAN, kalbi ile ilgili bir rahatsızlık sonucu ufak bir operasyon geçirmiştir. Burdan Mehmet MERCAN ustamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, sağlıklı uzun ömürler dileriz.)
İÇKALE
_____________
Diyarbakır Kalesi'nin havadan görünümü hep kalkan balığına benzetilir.
Ayrı surlarla çevrelenmiş İçkale ise kalkan balığının başı…
Yeterince araştırılmamış olmasına karşın, tarihçiler Diyarbakır'ın ilk yerleşim yerinin burası olduğunu öne sürerler.
Buna göre; Milattan Önce 3000'li yıllarda bu bölgenin sakinleri oldukları bilinen Huriler, Dicle vadisine hakim sarp kayalığın Kuzeydoğu ucuna büyükçe bir höyük oluşturarak ilk yerleşimi gerçekleştirmişler…
Sonraki dönemlerde de buraların etrafı duvarlarla tahkim edilerek kaleye dönüştürülmüş…
Bunun doğruluğu elbette, buralarda yapılacak ciddi araştırmalar sonrasında ortaya çakacaktır…
…………
Kuruluş tarihi konusunda bir kehanette bulunmak mümkün olmasadaİçkale'nin kentin üzerinde kurulduğu bazalt tabakasının Dicle'ye hakim dik yamaçlı bölümünde bulunduğunu düşünürsek, buranın kentin ilk yerleşim yeri olduğu kabul edilebilir.
Sonraki dönemlerde de bu yerleşim alanı genişlemiş, büyümüş. Etrafı kalın ve yüksek duvarlarla çevrilerek güvenli bir alana dönüştürülmüş.
Ve eklene eklene de Diyarbakır Kalesi bu günkü durumuna getirilmiş.
Bu arada en önemli genişletilmenin, M.S. 349 yılında Romalılar döneminde yapıldığını, imparator II. Constantius zamanında, doğudan gelen Sasani saldırılarına karşı kentin surlarını güçlendirici eklemeler yaptırıldığını, daha sonra 363 yılında da Roma egemenliğindeki eski adı Nisibis olan Nusaybin'in Sasani'lere terk edilmesi üzerine buradan getirtilen 40 bin Hıristiyan'ın iskan edilmesi için bu kez İmparator Justinianus zamanında surların batıya doğru genişletildiğini  bir süre önce “Diyarbakır Kaleleri” bölümümüzde anlatmıştık…
O tarihlerde İçkale henüz dış surlarla çevrilmemişti…
Roma döneminde İçkale'nin girişi, günümüzde de kalıntıları mevcut olan Aslanlı Çeşme'nin önündeki kemerli kapıdır… Kent yöneticileri ise, İçkale'nin ortasında, yine kalıntıları günümüze kadar gelmiş olan ve halk arasında Virantepe  olarak anılan burçların üzerindeki saraylarda otururlardı…
Virantepe'nin çevresinde ise, sarayın eklentileri, ahırlar, cephanelikler, ibadetkhaneler, hamamlar ve yönetim birimleri vardı…
Bu bölge, yalnız Romalılar döneminde değil, sonraki dönemlerde de yönetim yeri olarak kullanıldı.
Artuklu, Mervanlı ve Akkoyunlu hükümdarlarının sarayları hep buradaydı…
Osmanlı dönemindeki kentin beylerbeyi ile diğer yöneticiler de burada otururlardı.
İçkale'nin asıl genişletilmesi çalışmaları, Osmanlı'nın ilk valisi Bıyıklı Mehmet Paşa'nın ölümü üzerine buraya Beylerbeyi olarak atanan Hüsrev Paşa zamanında olur.
Padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın buyruğu ile 1520'li yıllarda İçkale'nin etrafı 16 burçlu geniş bir surla çevrilir. 
Böylece daha güvenli hale getirilen İçkale'nin kapıları da günün belli saatlerinde açılıp kapanıyordu…
Kentin yönetim birimlerinin bulunduğu İçkale'de asıl hükümdar sarayı ise dik yamaçlı burçlardan oluşturulmuş Virantepe'nin üzerindeydi.
…………..
Kuşkusuz, Diyarbakır kalesi içinde İÇKALE'nin ayrı bir özelliği, ayrı bir önemi vardır…
Çünkü Diyarbakır kenti asırlarca buradan yönetildi. Hükümdarlar, valiler, paşalar burada oturdular…
İçkale'de bulunan yapıların çoğu Artuklular ve Osmanlılar dönemlerinden kalmadır. Bu yapıların bir bölümü yakın yıllara kadar ceza evi, 7. Kolordu ve jandarma karargahları, askeri mahkeme, merkez komutanlığı, milli eğitim müdürlüğü, vakıflar bölge müdürlüğü tarafından kullanılıyordu.
Diyarbakır'da kurulan ilk matbaa ve ilk gazete binaları burada, İçkale'deydi.
1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Diyarbakır'a gelen Mirliva Mustafa Kemal Paşa'nın karargahı da buradaydı. Buradaki bina 1960'lı yıllarda “Komutan Atatürk Müzesi” olarak düzenlendi.
Artuklular döneminde saray atlarının barınağı, yani ahır olarak kullanılan eski ceza evi kapısı üzerinde, 1962 yılındaki onarım sırasında üzeri sıva ile kapatılan bir kitabe vardı... Kitabede, bu binanın 1203 yılında Artuklu Hükümdarı Melik Salih Mahmut'un emriyle inşa edildiği belirtiliyor
Bitişiğinde yer alan ve yakın yıllara kadar bir bölümü “Kadınlar Hapishanesi”, bir bölümü de “Çocuk Hapishanesi” olarak kullanılan “Saint Corc”,  bir diğer adıyla “Kara Papaz” Kilisesinin ise ne zaman yapıldığı bilinmiyor.
Bazı kaynaklarda bu kilisenin Bizanslılar döneminde yapıldığı belirtiliyorsa da, bazı kaynaklarda bu tapınağın çok tanrılı dinler döneminden kaldığı öne sürülür.
Tarih araştırmacısı Süleyman Savcı buranın Artuklular döneminde saray hamamı olarak kullanıldığını öne sürer.
Halk arasında “SARAY” diye de isimlendirilen İçkale'nin ortasında, etrafı yüksek burçlarla çevrili Virantepe'nin üzerinde, kalıntıları günümüze kadar gelen Artukluların görkemli sarayı vardı.
Sarayın varlığı ilk kez, 1960'lı yıllarda burada araştırmalar yapan Sanat Tarihi Profesörü Arkeolog Oktay Aslanapa ve ekibi tarafından gün yüzüne çıkarıldı.
Bu araştırma sırasında sarayın bazı bölümleri yanında, altın yaldızlı çinilerle süslü bir havuz, hamam kalıntısı, çift başlı kartal sembollü çiniler, çeşitli motiflerle süslü seramikler bulundu.
Bilindiği gibi; Virantepe üzerindeki Artuklu sarayında özellikle Melik Salih Mahmud'un hükümdarlığı döneminde, saray başmühendisi, dünyanın ilk ve en eski sibernetik bilgini olarak kabul edilen Ömer İbn-ül Rüzaz Ebul İz'in yaptığı robotlar kullanılıyordu.
Kolordu, adliye ve diğer kamu kurumlarının buradan ayrılması sonrasında bir bakıma kaderine terk edilen tarihi İçkale'yi bir “Kültür ve Turizm Merkezi” yapmak düşüncesiyle 2000 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Bu proje ile İçkale'nin orijinal hale getirilmesi yanında turizme kazandırılması da amaçlanıyor. 
Verilen bilgilere göre bu çalışmalar sonrasında eski cezaevi binası kongre sarayı, kilise ise sanat galerisi olarak düzenlenirken diğer mekanlar da müze, kafeterya, hediyelik eşya satış yerleri ve otopark olarak değerlendirilecek.
……….
Türkiye'nin en büyük projelerinden biri sayılan bu çalışmalar Diyarbakır'ın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi açısından gerçekten çok önemli. 
Umarız bu proje geciktirilmeden sonuçlanır ve benzer projelerle de sur içi kentin diğer bölümleri kurtarılır…
Evet, bunu umuyor ve bekliyoruz…
 
 
 
Mehmet MERCAN
Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu
 (Not; Diyarbakır'ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)
Bu yazı toplam 1940 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com