25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 22 (Diyarbakır Kapıları)

04 Ekim 2008 Cumartesi 12:16
Diyarbakır surlarındaki kapıların kent tarihinde olduğu kadar folklorunda da önemli yeri vardır.
Her birinin üzerine Türkçe, Kürtçe, Ermenice yakılmış türküler, mayalar, maniler vardır. Yazılmış sevdalı şiirler vardır..
                 Diyarbekir dört kapi,                          
                 Get bakh o yar ne yapi,                                  
                 Haçanki beni göri,                                          
                 Başka küçeye sapi...   
 
İşte, sonraki yıllarda Türkçeye de çevrilen “Dağ Kapı'nın Taşları” türküsünün Kürtçe aslı;
 
Deriye çıya zozane                 -Dağ kapısı serindir (soğuktur)
Seyrangahe kızane                -Kızların seyrangahıdır (gezinti yeridir)
Ez yarakhu nas dıkım,           -Ben yarımı tanırım
Tava hive rezane…                -O bağların ay ışığıdır,
 
Kenti çevreleyen 5 kilometre uzunluğunda ve havadan bakıldığında kalkan balığı görünümündeki Diyarbakır surlarının her bölümünde, her burcunda kente egemen olmuş medeniyetlerin izleri, kitabeleri, motifleri ve armaları vardır.
Bu sembollerin çoğu kapıların üzerindedir. Ve Dağ Kapı bunların başında gelir.
Belli ki, kente egemen olmuş devletler, armalarını, kitabelerini herkes tarafından görünsünler diye kentin girişlerine, kapılarına koydurmuşlar...
…………..
Denilebilir ki;  Kente egemen olmuş tüm devletlerin armaları Dağ Kpa'dadır.
Kapının sağında ve solundaki burçlarda, Bizans, Selçuklu, Arap ve Osmanlı kitabeleri yanında, çok sayıda hayvan, bitki, kartal, çiçek, güneş ve yıldız kabartmaları ile Arami'lerin güneş sembolü iken, bir zamanlar Nazi Almanya'sının lideri Hitler tarafından sembol olarak seçilmiş, Sanskrit'lerin “mutluluğun sembolü” olarak kullandıkları Gamalı Haç'a kadar çok çeşitli armalar, kabartmalar vardır...
Gamalı haçın çeşitli şekillerinin yer aldığı Dağkapı'daki batı burcunun ana yola bakan bölümünde, yerden itibaren 6'ncı sırada bir adı da “Mühr-ü Süleyman” olan, İsrail Bayrağı'ndaki Yahudilerin kutsal sembolü ALTI KÖŞELİ YILDIZ kabartmaları da var.
Efsaneye göre; Hazret-i Süleyman, parmağında köşelerinde Musa, Harun, Yakub, Davud, İshak ve İbrahim peygamberlerin isimlerinin yazılı olduğu altı köşeli yıldızlı kutsal bir yüzük taşır ve bu yüzük sayesinde bütün hayvanlara hükmeder, onlarla konuşurdu...
Bu sembol asırlardan beri Diyarbakır surlarında Gamalı Haç'ın yanındadır.
.………….
Bir asır öncesine kadar Urum Kapısı adıyla anılan Urfa Kapı'da sadece iki giriş vardı.
Biri; Demir kanatları hayvan başlı çivilerle süslü, üzerinde çift başlı kartal sembolü bulunan, Atatürk'ün de son gezisinde ilgi ile incelediği Selçuklulardan kalma Melikahmet caddesine açılan kapı.
Diğeri de; Bizanslılar döneminde Meryem Ana Kilisesi'ne doğrudan bağlantılı ve sadece rahipler ve rahibeler tarafından kullanıldığı bilinen taş kemerli kapı...
...............
Kapılardan başka, Diyarbakır surlarının da hemen her burcu, her köşesi; akrep kabartmasından aslan, kaplan, boğa, geyik motiflerinden, Selçukluların ve Artukluların sembolü çift başlı kartala, çıplak kadın figürlerinden, insan başlı hayvanlara, Latince'den çiçekli kufi yazıtlara. Kur'an-i Kerim'den alınmış sürelerden, padişah fermanlarına kadar yüzlerce, hatta binlerce kitabe, yüzlerce sembol ve kabartmalarla doludur.
Ünlü Fransız Arkeologu, tarihçi Albert Gabriel,dünyanın en büyük kalesi olan, uzunluğu itibariyle de Çin Seddi'nden sonra dünyanın ikinci en uzun surlarının bulunduğu Diyarbakır'ı “Dünyanın en büyük kitabeler müzesi” diye tanımlaması boşuna değil elbette..
İşte; bu görkemli Diyarbakır surlarının dört yöne açılan dört ana kapısı, ayrıca da çeşitli yönlere açılan çok sayıda ara kapıları vardır.
Dağkapı, Urfakapı, Mardinkapı ve Dicle Kapısı. Bir diğer adıyla Yeni Kapı...
Eski çağlarda bu kapılara değişik adlar da verilmiş.
Dağkapıya Harput Kapısı, Bazı dönemlerde ise Armen Kapısı…,
Urfakapıya batıya açıldığı için Rum kapısı adını vermişler. Bilindiği gibi eskiden Doğu ülkeleri Anadolu'ya Roma ve Bizans işgali altında uzun yıllar kaldığı için Diyar-i Rum diyorlardı.
Anadolu halkı da batıyı her zaman, Diyar-i Rum olarak tanımlamıştır.
Mardinkapıya, tepe kapısı anlamına gelen Bab-El Tel.
Yenikapıya da Dicle'ye açıldığı için Bab-El Ma, yani Su Kapısı demiş tarihçiler....
Yine Yenikapıya Kaplan Kapısı denildiği dönemler olmuş.
……………
Dört yöne açılan her dört kapıdan başka surların çeşitli bölümlerinde kullanılan, yine belirli zamanlarda açılıp kapanan ara kapılar da vardı elbette..
Ne var ki bu kapıların da çoğu bakımsızlıktan ve ilgisizlikten harap olmuş durumdalar. Bir bölümü de kullanılmadıkları için taşlarla örülmüşlerdir.
Bu kapılar eskiden sur dışındaki bağlara, bahçelere gidişte kullanılıyor, bunlar da güneşin doğuşu ve batışı ile açılıp kapatılıyordu.
Kapılar kapanınca da ne kimse içeri girebiliyor, ne de dışarı çıkabiliyordu.
………………
1853 yılında Diyarbakır'ı ziyaret eden gezgin H. Petermann anılarında güneş battıktan sonra Amid'e ulaştığında kapıların kapalı olduğunu bu nedenle sabahı beklemek zorunda kaldığını anlatır...
Zaten, kimsenin öyle elini kolunu sallayarak kente girmesine izin verilmezmiş eskiden. Temizliğe çok dikkat edermiş kent yöneticileri. Çünkü, Diyarbakır eski tarihlerde birkaç kez büyük salgın hastalıklar geçirmiş bir kenttir
Orta Doğu'nun büyük ticaret merkezlerinden biri olduğu, özellikle de ipekçilik burada çok geliştiği için geleni gideni çok olurmuş. Bu yüzden her zaman salgın hastalık tehlikesi varmış. Bu nedenle tüm yabancılar kente girmeden önce kapıların hemen bitişiğindeki hamamlara sokulur, burada yıkanmaları sağlandıktan sonra içeri girmelerine izin verilirmiş.
Kentin her dört kapısının içinde, girişlerde hamam, han ve caminin var olmasının nedeni budur işte.
Ne yazık ki, Diyarbakır surlarının çevresindeki burçlar gibi bazı kapıların içleri de yakın yıllara kadar kendi kaderlerine terkedilmiş durumdaydı ve amaç dışı kullanılıyordu...
Bazıları ahır, bazıları depoydu...
Bilindiği gibi; Yakın yıllara kadar kireç deposu olarak kullanılan Mardinkapı, Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın girişimleri sayesinde kurtarılarak onarıldı ve yeniden kullanıma açıldı.
Dağkapı da yakın tarihe kadar kent belediyesinin işgalinde itfaiye garajı olarak kullanılıyorken tahliye edildi esaslı bir onarımdan geçirilerek SANAT GALERİSİ'ni dönüştürüldü.
İyi de oldu…
Kapının dış bölümünde yapılan kazılar sonrasında burçların tabanına da ulaşıldı.
Böylece Diyarbakır surlarının gerçek yüksekliği de anlaşılmış oldu.
Umarız diğer bölümler de zaman içerisinde hem onarıma alınır, hem de çevresi temizlenerek, var olduğu bilinen ikinci surun temellerine ve hendeklere ulaşılır…
 
 
 
Mehmet MERCAN
Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu
 (Not; Diyarbakır'ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)
Bu yazı toplam 4216 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com