22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 21 (Diyarbakır Kiliseleri)

09 Ocak 2010 16:10

      Kadim tarihiyle Diyarbakır, binlerce yıl içerisinde çok çeşitli medeniyetlere merkez  olması yanında elbette çok çeşitli dinlere ve mezheplere de mekan olmuştur…

Güneşe tapan Şemsi’lerden, Ay’a yıldızlara tapan Sabii’lere, ateşperestlere, çok tanrılı kavimlere kadar her inançtan insanlar, toplumlar yaşamış Diyarbakır’da.

Bu yüzden de tapınakları, kutsal mekanları bol bir kenttir…

Diyarbakır’la ilgili gerçekten çok değerli, hemen her araştırmacıya kaynak olabilecek eserler vermiş araştırmacı-yazar Şevket Beysanoğlu,  -Bütün Cepheleriyle Diyarbakır- kitabında kent merkezinde bir kısmı yıkılıp kaybolmuş 13 kiliseden söz ederken, bu konuda geniş araştırmaları bulunan hemşerimiz Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer ise yıkılanlarla birlikte kentte 6’sı Süryanilere, 5’i Nasturilere, ikisi  Rumlara, biri Keldanilere, 8’i de Ermenilere ait olmak üzere toplam 22 kilise bulunduğunu ayrıntılı bir biçimde anlatır.

Bilindiği gibi, kentin ortasında yer alan ve Müslüman aleminde 5. Harem-i Şerif olarak da kutsal sayılan Anadolu’nun ilk ve en eski camii ULU CAMİ de kiliseden çevrilmiş bir ibadethanedir.

Diyarbakır’ın Müslümanlar tarafından fethedildiği 639 yılında ilk icraat olarak kentin ortasındaki Mar TOMA kilisesi camie çevrilerek buranın yine ibadethane olarak kullanılması sağlanmış.

Ayrıca, kentin çeşitli semtlerindeki irili ufaklı 20’den fazla kiliseye dokunulmamış, her cemaat kendi inancına uygun olarak ibadetlerini serbestçe yapmışlar…

Bu, hep öyle olmuştur. Osmanlı döneminde de.

Buna ilişkin olarak Ulu Cami güney duvarında yer alan ve kentteki gayrimüslimlerin serbestçe ibadetlerini yapabilmelerini sağlayan Padişah IV. Mehmed’in 1683 tarihli fermanı ilginç ve önemlidir.

Bu fermanda Padişah, özellikle kiliseleri ve rahipleri vergiden muaf tutmakta,  emre uymayan yöneticilerin şiddetle cezalandırılacağını belirtmektedir.

Padişah’ın bu fermanın son cümlesi şöyle;

“………PASKALYA AKÇESİ VE KİLİSALARDA SAKİN OLAN KEŞİŞLER VE RUHBANLARDAN CİZYE VE SAİR TEKALİF ALINMAYA, BİLCÜMLE HİLAF-İ ŞER’ VE  HİLAF-İ KANUN-Ü DEFTER ALINMAĞA RIZA-İ HÜMAYUNUM YOKDUR...”

İşte böyle…

Sonra, ne olduysa, bu güzellikler bozuldu.

Yazık oldu…

……………

Diyarbakır’da eskiden mevcut kiliselerin çoğu, cemaatleri olduğu için daha bir bakımlıydılar.

Bazılarının cemaatlerinin azalması, ya da başka kentlere göç etmeleri yüzünden çoğu kaderine terk edildi, bakımsız kaldı, bazıları yıkıldı.

Terkedilmiş kiliselerden bazıları zaman içinde çeşitli amaçlarda kullanıldılar. Bazıları Özel İdare tarafından kiraya verildi. Kimi çeltik deposu, kimi yağ deposu olarak kullanıldı. Kimi mahkeme salonu, kimi sinema salonu oldu.

Örneğin, Mardinkapı’ya yolunda, Deva Hamamı karşısında bulunan Cemalyılmaz Mahallesi Muallak sokaktaki Rum Kilisesi, 1925 yılında Şeyh Sait İsyanı sırasında Diyarbakır’da görev yapan Şark İstiklal Mahkemesi’ne ev sahipliği yaptı.  Bu kilise, mahkeme kurulmadan önce, sessiz sinema döneminde, sinema olarak kullanılıyordu.

Burası mahkemeye tahsis edilince Sessiz Sinema, bu kez Eski Yoğurt Pazarı’ndaki Eski Borsa Hanı’nın aşağılarında ve Çardaklı Hamamı yakınındaki Süryani Katolik Kilisesi’ne taşındı.

Denizli milletvekili Mazhar Müfit Kansu başkanlığında kurulan Şark İstiklal Mahkemesi günümüzden 83 yıl önce 12 Nisan 1925 günü göreve başlamıştı.

İlk karar 4 gün içinde verildi. Dr. Fuat ve Siverekli Şeyh Eyüp idama mahkum edildiler ve ertesi gün asıldılar.

Kırşehir milletvekili Lütfi Müfit (Özdeş) ile Urfa milletvekili Ali Saip (Ursavaş)’ın üye olarak görev aldıkları Şark İstiklal Mahkemesi’nin buradaki yargılamaları iki buçuk ay sürdü.

Bu süre içinde başta Şeyh Sait olmak üzere toplam 47 kişiye idam cezası verildi ve bekletilmeden infaz edildi.

Şark İstiklal Mahkemesi daha sonra Çardaklı Hamamı sokağında, günümüzde Yavuz Selim İlköğretim Okulu olarak kullanılan Süryani Katolik Kilisesi’ne taşındı.

1936 yılında Dağ Kapı semtinde modern Halk Evi binasının inşa edilmesiyle sinema gösterimleri buraya alındı. Böylece kilise bir kez daha boş ve bakımsız kaldı.

Yine Muallak Sokağı’nın devamında, Hasırlı mahallesi sınırları içinde, 40 yıl kadar önce bir tüccar tarafından yağ deposu olarak kullanılan Ermeni Katolik Kilisesi de önemli yapılardan biridir.

…………….

Çocukluğumun geçtiği Ali Paşa mahallesindeki Ermeni Gregoryan cemaatine ait, diğer adıyla Hızır İlyas Kilisesi, de cemaati kalmayınca çeşitli amaçlarda kullanılan mabetler arasındaydı…

Rusların Doğu illerini işgali yıllarında Kars, Ağrı, Van, Muş ve Bitlis'ten göç eden vatandaşların bir bölümü bu kilisede yıllarca iskan edildiler.  Sonraki yıllarda bu kilise de kentteki pek çok kilise ve cami gibi 1938 yılından başlayarak İkinci Dünya Savaşı bitimine kadar askeri barınak olarak kullanıldı.

Boş olduğu yıllarda kilisenin bahçesi biz çocukların oyun alanıydı. Zaman zaman camları kırık pencerelerden içeri girer, güvercinleri kovalar, saklambaç oynardık.

Kilisenin geniş, yüksek tavanlı salonu, çevresinde koridorları iç balkonları vardı. Balkonlara, bu koridorlardan taş basamaklı merdivenle çıkılırdı. Tavanı tutan uzun taş sütunlar arasında, çan kulesine çıkan merdiven kovuklarında güvercinler yuva yapmıştı. Yükseklerdeki renkli vitray camlı pencerelerin hemen tümü çocukların güvercinleri kovalarken lastik sapanla attıkları taşlarla parçalanmıştı. Bu renkli kırık cam parçalarını toplar, almacasına GAR, yani bilye oynardık. Dış avludaki derin kuyu, çocukların attığı taşlarla doluydu...   

Kilisenin karanlık dehlizlerine, iç odalarına girmeye korkardık.

Kiliseyle ilgili çeşitli söylenceler vardı. Buradan sur dışına açılan gizli yollar bulunduğu söylenirdi

Zaten, kentteki tüm kiliselerin birbiri ile gizli yollarla bağlı oldukları, bu gizli yolların çoğunlukla avlulardaki kuyuların içinden geçtiği, bazılarının da rahiplerden başkasınca bilinmediği hala söylenir.

Rahipler, özellikle de rahibeler bu gizli yollardan kiliselere gidip gelirlermiş.

Meryem Ana Kilisesi ile ilgili bir söylencede, Urfakapı’nın güney burcu bitişiğindeki küçük kapının kapalı bir yolla bu kiliseye bağlı olduğu anlatılır. Bu yol sadece kilisede görevli rahibeler tarafından kullanılırmış.

Rahibeler kimseye görünmeden bu yolla kent dışına çıkar, yine kimse görmeden manastıra dönerlermiş…

Meryemana Kilisesi’nin avlusunda bulunan kuyu Müslümanlar tarafından da kutsal kabul edilir, suyunun şifalı olduğuna inanılırdı…

……………

Diyarbakır’da hemen tüm  kiliselerin gizli hazineleriyle ilgili söylenceler de vardı.

Bu söylencelere göre; Her kilisenin özel bir hazine odası vardır ve bu oda kalın duvarlar arasına gizlenmiştir. Bu gizli hazine odaları Cinler tarafından korunmaktadır.

Hazineyi bekleyen Cinler, buralara tılsımlı duayı okumadan girmeye kalkışanları yakıp kül edermiş.

Cemaati kalmamış bir başka ibadethane olan Kurşunlu Cami yakınındaki Latin Kilisesi, 1947 yılından bu yana Süleyman Nazif İlköğretim Okulu olarak hizmet veriyor…

Yeni Kapı yakınındaki Yahudi mahallesinde de bir Havra vardı. Buradaki Yahudiler, İsrail devletinin kurulduğu 1948 yılına kadar Diyarbakır’da kaldılar.

Yahudilerin kenti terk etmesiyle ilgisiz kalan Havra da zaman içinde yıkıldı. Şimdilerde izi bile yok…

……………..

Fatihpaşa mahallesindeki, kentin en büyük anıtsal yapısı Surp Giragos Kilisesi başlıbaşına bir tarih hazinesidir gerçekten.

Bünyesindeki Surp Sarkis Kilisesi ve Surp Hagop Şapeli ile Hıristiyan aleminin en büyük katedrallerinden biri olan Surp Giragos Ermeni Kilisesi Diyarbakır’ın da en büyük KÜLLİYESİ’dir.

Ne garip, koca bir mahalle büyüklüğündeki bu mabet halk arasında “Küçük Kilise” diye anılıyor.

Dört yöne açılan dört devasa kapısı, avlusunda yüzlerce yoksul Ermeni aileyi barındıran odalar, Eğitim salonları ve ibadet yerleriyle muhteşem bir yapıdır Surp Giragos…

Sonraları, cemaat azaldıkça, içinde barınan aileler kenti terk ettikçe bu yapı da ne yazık ki ilgisizlikten ve bakımsızlıktan yıkılmaya başladı. Pek çok bölümün tavanları çöktü, duvarları yıkıldı.

Son yıllarda Avrupa Birliği fonlarıyla kilise ve çevresinin restorasyonu başlatılmış ise de onarıma beklenen hız verilemiyor.

 

 

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu

 (Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

 

 

Önemli Bir Hatırlatma

Sevgili büyüğümüz Mehmet Mercan'ın hatırlatmasıyla Şeyh Sait isyanı ile ilgili önemli bir bilgiyi gözden kaçırmamanız gerektiğini, bu konunun bir çok kişi tarafından yanlış bilindiğini hatırlatmakta fayda gördük. Bu önemli tarihi bilgiyi üstadımızın anlatımıyla okuyalım isterseniz.

Sadece Şeyh Said ve Arkadaşlarını yargılamaları için 12 Nisan 1925 günü göreve getirilen Şark İstiklal Mahkemesi'ne, Deva Hamamı karşısında Muallak sokakta bulunan Rum Kilisesi tahsis edilmiş ve yargılama burada devam etmiştir. 28 Haziran 1925 tarihinde son karar yine burada açıklanmıştır.Bu Kilise mahkemeye tahsis edilmeden evvel sinema salonu olarak kullanılıyordu.

Birçok kişinin yargılamaların "YENİŞEHİR SİNEMASI 'nda" yapıldığını bilmekte ki, bu bilgi yanlıştır.

Bilindiği üzere Yenişehir Sinemasının bulunduğu yapı daha önce Halk Eviydi.

Şeyh Sait İsyanı 13 Şubat 1925 günü başlamış ve 31 Mayıs 1925 günü sona ermiştir.

19 Şubat 1932 tarihinde aralarında Diyarbakır'ında bulunduğu 14 şehirde halkevleri kurulmaya karar verilir. Dağkapı'daki Halk Evinin yapımıda bundan 2-3 yıl sonra tamamlanmış olabilir ki bu tarihjte 1935 yılına denk geliyor, yani Şeyh Sait isyanının 10 yıl sonrasına.

 

Yılmaz Erbatur 

Bu yazı toplam 5358 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com