27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,409
  %0.72
 • Dolar
  3,0984
  %0.39
 • Euro
  3,3803
  %0.38
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 20 (Diyarbakır da Kıtlık Yılları)

15 Eylül 2008 09:23

1 Eylül DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’dür.

Ki; bu tarih 2. Dünya Savaşının resmen başladığı gündür…

Bu yıl ilginç bir tesadüf, Müslümanların kutsal ayı Ramazan da 1 Eylül’de başlıyor…

Ramazanlar da BARIŞ ayı sayılır. Bu aylarda insanlar arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygusu kabarır. Herkes daha bir hoşgörülü olur. sevgi ve saygı ilişkileri daha bir güçlenir.

Kavgalar durur, dargınlar barışır. Daha doğrusu, öyle olması gerekir………...Ne çare, bu yıl da “Dünya Barış Günü”ne savaşlarla giriyoruz.Yakın çevremiz, kan ve barut içinde.60 yıldır süregelen Arap-İsrail savaşlarının yarattığı gerginlik yüzünden Arabistan yarımadası ateş çemberi ile sarılı. Afganistan’da, Irak’ta, Lübnan’da, Kafkas ülkelerinde, son günlerde de Gürcistan ve Osetya’da savaşlar, iç kargaşa sürüyor. İran ile Amerika kapıştı kapışacak…

Türkiye de bir başka savaşın içinde. Bir bakıma kardeş kavgasında…

...........

Her şeye rağmen 1 Eylül Dünya Barış Günü’dür…

Evet, tam 69 yıl önce 1 Eylül 1939 günü, HİTLER’in emriyle, Alman birliklerinin. Polonya’ya girerek serbest kent Danzing’i işgal etmesiyle 2. Dünya Savaşı. resmen başlamıştı.

Bu savaşta 40 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Yüzlerce milyonr insan evsiz, yurtsuz kaldı. Dünya haritası değişti. Bazı ülkeler haritalardan silinirken, bazı ülkeler galip devletlerin esaretine boyun eğmek zorunda kaldı.  Savaşa katılsın, katılmasın tüm ülkelerin ekonomisi çöktü, sosyal yaşam allak bullak oldu.

Türkiye Savaşa girmemesine karşın, büyük sıkıntılar çekti o yıllarda.

Kurtuluş Savaşı’ndan çıkalı henüz 17-18 yıl geçmemişken yeni bir savaşa girmek, üstelik bir DÜNYA SAVAŞINA girmek Türkiye için hiç de kolay olmayacaktı elbette.

Savaşa girmedik, ama yine de ağırlığını tüm yaşantımızda hissettik.

Bütün ülkede insanlar seferberlik halinde sıkıntılara göğüs germeye çalıştık.

Sanayisi olmayan, ticareti gelişmemiş, deyim yerinde ise toplu iğnenin bile ithal edildiği bir ülke olarak yeni yeni toparlanmaya çabalıyorken komşu ülkelerde savaş tüm acımasızlığıyla sürüyor, kan gövdeyi götürüyordu.

DİYARBAKIR’DA KITLIK YILLARI

Savaşın ağır koşulları Diyarbakır’da da yıllarca sürdü.

Ekmek, gaz, çay, şeker, Sümerbank ürünleri karneye bağlanmıştı. Kısaca yokluk ve yoksulluk çekiliyordu.

Kalabalık aileler günlük ihtiyaçlarını karaborsadan sağlamaya çalışıyordu. Ayakkabılar yamanarak, büyüklerin elbiseleri küçüklere uydurularak giyiliyordu. Sümerbank’tan basma, pazen, capon bezi, tülbent alırken nüfus cüzdanlarımıza damgalar basılıyordu. 

Karne ile kişi başına verilen günde yarım ekmek kimseye yetmiyordu.

O günlerde, dar gelirli esnafın yoğun olduğu çarşılarda torbalar dolusu ASKER TAYINI satılıyordu.

Garnizonlardaki fırınlardan başka kentteki fırınlarda da TAYIN üretiliyordu. Mahallemizde, Hançepek yolu üzerindeki Askeriye Fırını, tayın yetiştirmekte zorlanıyordu..

Bazı kimseler bu tayınlardan çuvallar dolusunu el altından özellikle de Çarşıya Şeviti (Yanık Çarşı) diye bilinen günümüzdeki ceketçiler çarşısına ve aşefçiler çarşısına getirip satıyordu.

Nereden, nasıl geldiğini kimse bilmiyordu, ama bir gerçek vardı ki; bu ekmekler birçok ailenin ihtiyacını karşılıyor, kentteki KITLIĞI hafifletiyordu.

Ayrıca da bazı kimseler, kentteki bazı kilise ve camilerde konuşlanan askeri birliklerden topladıkları, tencereler dolusu karavana artıklarını da getirip bu çarşılarda satardı. Yoksul kimseler, kente yeni gelmiş, hanlarda kalan işsizler, gariban ameleler, kente hasta getirmiş köylüler, işçiler ekmek ve yemek ihtiyaçlarını, buralarda satılan ucuz yiyeceklerle karşılıyordu.

Tahta ve tenekelerle yapılan derme çatma barakalardan oluşan çarşıda çok sayıda ucuzcu aşhaneler, ciğerciler de vardı. Gündüzleri işi gereği evine gidemeyen esnafın bir bölümü de bu aşhanelerde veya ciğer kebabı yapan barakalarda karınlarını doyurmaya çalışırdı.

Çarşıya Şeviti’de ciğer kebabı ünlü Haltiya Pire vardı. Yaşı yetmişin üzerindeydi ve çalışıyordu…

Bütün esnaf onun kebabını tercih ederdi. Çünkü onun kebabı bir başka lezzetliydi.

DARLIK VE KITLIKO yıllarda, ekmek ve şeker başta olmak üzere pekçok temel gıda maddesinin sıkıntısı  vardı.

Şeker bulunmadığı için, evlerde, işyerlerinde çay çoğunlukla kuru üzümle içerdik..

Sümerbank’tan birkaç metre basma alanların nüfus cüzdanlarına damgalar basılırdı.

O yıllarda Diyarbakır’da elektrik çok az yerde vardı. Evlerin işyerlerinin, hatta sokakların aydınlatılması gazyağı ile yapılıyordu.

Oturma odalarında çoğunlukla, arkasında genişçe üçgen kesilmiş aynalar bulunan lambalar kullanılırdı. Lambanın arkasındaki aynalar ışığın geniş alana yansımasını sağlıyordu. Evin diğer bölümleri, özellikle mutfak, kiler ve helalarda daha ekonomik olduğu için, içine sıvı yağ konulmuş fitilli kandiller kullanılırdı.

Evlerde, ihtiyaçtan fazla yiyecek bulundurmak yasaktı.

Polis, inzibat ve belediye zabıtasından oluşan ekipler evlere baskınlar düzenliyor, ihtiyaçtan fazla stoklanmış un, yağ, bulgur, buğday, şeker, çay,  gaz gibi maddeler bulunursa el konuluyordu.

.............

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili gelişmeleri büyüklerimiz büyük bir dikkatle izliyordu. 

O yıllarda birkaç kıraathanede, ayrıca da elektriği olan zengin komşuların evlerinde radyo vardı.

Ajans haber saatlerinde radyolu kıraathaneler, çayhaneler tıklım tıklım dolardı. Radyo yayınları çok parazitli olmasına karşın herkes dikkatle dinlemeye çalışırdı.

Yine de en iyi ayrıntılı ve fotoğraflı haberler gazetelerde olurdu. O yıllarda gazeteler Ankara’dan, İstanbul’dan üç günde, bazen dört günde Diyarbakır’a gelmiş olmasına karşın gazeteler beklenirdi.

Büyüklerimiz gelişmeleri gazetelerden daha kolay izliyor, bunun üzerine yorumlar yapıyorlardı.

Diyarbakır'da tek gazete bayii vardı.

Memur emeklisi olan Şevki efendinin Hasan Paşa Hanı bitişiğindeki dükkanı önünde gazetelerin geldiği saatlerde uzun kuyruklar oluşurdu.

Şevki efendinin yardımcıları, Selahattin Ege, Lami ve diğer çalışanlar kuyrukta bekleşen vatandaşlara kan-ter içinde gazete yetiştirmeye çabalardı. Artan gazeteler de seyyar satıcılara verilirdi. Koltukları altındaki askılı kılıfların içine doldurdukları gazeteleri çarşılara, kahvehanelere, çayhanelere götüren satıcılar, gazetede yer alan önemli bir olayı bağırarak satış yaparlardı.

Okuma yazmayı az sökebilen esnaf daha çok iri puntolu harflerle basılan  renkli karikatürlü  Karagöz, Köroğlu, Hemşehri, Köylü gibi gazeteleri alırdı. Tahsilli kimseler ve memurlar ise Son Posta, Vatan, Tan, Tasvir, Ulus, Kudret, Cumhuriyet gibi İstanbul ve Ankara gazetelerini tercih ederdi.

Nedense, esnaf arasında Osmanlı döneminden kalma bir Alman hayranlığı vardı

Bu yüzden halk Almanların aleyhine olan gelişmelere üzülüyor, başarılarına seviniyordu. Hatta bir ara Hitler’in gizli Müslüman olduğu bile yayılmıştı halk arasında.

O günlerde Almanlar da Müslüman ülkelere hoş görünmek için Hitler’in “Hazret-i Muhammed hayranı” bir lider olduğunu yayıyorlardı.

        Nitekim Almanya’dan 27 Nisan 1940 günü Türkçe yapılan yayında Hitler’in savaş stratejisinin Hazret’i Muhammed’in savaş stratejisine benzediği şöyle vurgulanıyordu.

        “Peygamberimizin doğum günü ile Hitler’in doğum günü arasında ilişki vardır. İki doğum gününün de aynı olması tesadüf değildir. Hitler de Hazret-i Muhammed gibi düşmanlarının şerri ile mücadele etmektedir. Hendek gazasında Medine’i Münevvere’yi savunmak için kazılan hendeklerin aynısını Alman Führer’i de Siegfried Savunması hattını oluşturarak düşmanlarına ağır zayiat vermişti.”

Gazetelerdeki haberlerde ve temsili resimlerde de okurlara gizli bir Alman hayranlığı pompalanıyordu. Bu da, esnafı etkiliyordu kuşkusuz. Gazetelerdeki karikatürlerde, Amerika; Mavi-Beyaz-Kırmızı çizgili ve yıldızlı hokkabaz şapkalı, keçi sakallı olarak çizilirdi. İngiliz'in yüz hatları tilki kurnazlığında, Fransa etekleri yırtmaçlı, allıklı, rujlu kadın tipindeydi. Rusya genellikle kızıl yıldızlı şapka giydirilmiş beyaz bir ayı biçimindeydi. Buna karşılık, Almanlar miğferi mızrak uçlu heybetli asker gibi gösterilirdi.

Kısacası, tüm ülkeleri temsil eden tiplerde, geleneksel dostluk-düşmanlık ölçütü açıkça görülüyordu.

Rus’a, İngiliz’e, Fransız’a, Yunan’a, düşmanlık biraz da bu ülkelerin SEVR sonrasında Anadolu’yu işgale kalkışmalarından kaynaklanıyordu kuşkusuz...

Evet… İşte, böylesine etkisini uzun yıllar hissettiğimiz sıkıntılı günler yaşadık 1940’larda

Gazeteci arkadaşım Yaşar Evirgen’in deyimi ile “Gide gelmeye...”…………….Barış içinde kalın, mutlu olun...

Mehmet MERCAN

Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu

 (Not; Diyarbakır’ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan’a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)

Bu yazı toplam 2869 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com