21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,550
  %-0.30
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47
Yılmaz ERBATUR


Diyarbakır ı Anlatmak 16 (Eski Bayramlar)

26 Kasım 2009 Perşembe 17:56
Eskiden Diyarbakır'da bayramlar bir hoş geçerdi gerçekten…
Günümüzden 60-65 yıl öncesini kastediyorum tabii.
Haftalar öncesinden başlardı bayram hazırlığı. İki gün kala da büyük bir telaşa dönüşürdü.
Evlerde genel temizlik yapılır, günler öncesinden bakır kaplar kalaya gönderilirdi. Camlar silinir, halılar kilimler silkelenir, her tarafın tozu alınırdı.
Evin kadınları iki gün kala hamama giderlerdi. Bunun için de badiyeler, kildanlar kilimler, havlular hazırlanır güzelce sarıldıktan sonra mahallenin NATORA'sı beklenirdi. Kadınlar hamamının eşya taşıyıcılarına Natora, yıkayıcılara da YUNÇİ denirdi. Bizim mahallenin Natorası Ayşe bacıydı. Zaman zaman da Yahudi Deli Ferho gelirdi…
Bayrama bir gün kala evlerde çörek hamurları hazırlanırdı. Özel baharatlar katılarak yoğrulan hamurlar TEŞT dediğimiz büyük bakır leğen içinde mahalle fırınına götürülürdü.
Bu günlerde mahalle fırınında sıra bulmak o kadar güçleşirdi ki, sabahlara kadar çalışmak zorunda kalırlardı.
Bayramlık takım elbise ve gömlekler için de terzilere, kunduracılara en az bir ay öncesinden siparişler verilirdi.
Evlerde özel tatlılar, börekler yapılırdı. Nuriye tatlısı, zingil, sargı burma, böreklerden patile, sac böreği, su böreği en çok yapılanlardı. Çarşıdaki kadayıfçılara siparişler arife günü verilirdi.
Bayram akşamı, evde kadınlar temizlik ve yemek telaşı ile sabahlarken erkekler işten çıkar çıkmaz berbere gider traş olur, ardından hamama gidilirdi. Berberler, hamamlar sabaha kadar açık olurdu. Hamamda sabah ezanına kadar oyalanan erkekler bu kez bayram namazı için camilere, oradan da topluca mezarlığa giderlerdi..
Evlerde bayramlaşma büyüklerin mezarlık dönüşüyle başlardı.
Sıra ile önce büyüklerin elleri öpülür sonra topluca sofraya oturulurdu.
Bayram sofrası ailenin büyüğünün evinde kurulur, başka semtlerde olan aile fertleri eksiksiz buraya gelirlerdi.
Sofra kurulmadan önce, bayram için özel olarak hazırlanan yemek ve tatlılardan birer tabak sinilere konur üstü de örtülerek mahalledeki yoksul ailelere gönderilirdi.
Evden yemek çıkmadan kesinlikle sofraya oturulmazdı.
Sofradan kalkar kalkmaz, büyük bir heyecanla bayramlık elbiselerimizi giymeye koşardık. Sonra da büyüklerimizden aldığımız bayramlık harçlıkla evden çıkar, eğlenmek üzere davul yerlerine giderdik.
Büyükler de komşu ve akraba evlerine bayramlaşmaya çıkarlardı...
Biz çocuklar bayramı özlemle beklerdik.
Bir hafta öncesinden evlerde başlayan bayram hazırlığı arasında çocuklara özel giysiler alınırdı. Bayram sabahı erken saatlerde kalkar geceden yatağımızın başucunda sakladığımız yeni giysilerimizi giyer, sokağa çıkar, camiden bayram namazından çıkmış mahalle büyüklerinin ellerini öpmeye çabalardık. Onlar da bize bazen şeker, bazen para verirlerdi. Sonra, akrabaların evine koşar, oradaki büyüklerin ellerini öperdik.
Büyüklerin bize verdikleri bayramlık para genellikle 100 para olurdu. Yani delikli iki buçuk kuruş.
Cebimizdeki para ile gün boyu eğlenirdik. 40 paralık kırık leblebi ile ceplerimiz dolardı. Çekirdek, şamşekeri, susamlı çıt-çıt şekeri, elmalı şeker, halkalı şeker en çok aldığımız çerezlerdi.
Mevsim yaz ise paramızın çoğunu EFO Dayı'nın dondurmasına verirdik…
Karşılaştığı herkese ayrı bir MANİ yakıştıran Naneci Bedri, biz çocukların tonrton amcasıydı…
…………….
Evet. Eskiden bayram eğlencelerinin de bir başka tadı, bir başka güzelliği vardı
Bazı semtlerde bulunan geniş arsalara, ama genellikle sur diplerindeki geniş alanlara günümüzdeki Luna Park benzeri, içinde salıncaklar, Takla Dolabı dediğimizdönme dolaplar, Dingilafistan dediğimiz tahterevallilerin olduğu davul yerleri kurulurdu.
Salıncaklara, dönme dolaplara binen çocuklar türküler, maniler eşliğinde, zaman zaman Hala, hala heeeeyyy diye çığlıklar atarak diğer dolaplara binen çocuklara nispet yaparlardı
 Takla dolabı, ya da salıncağı en çok havalanan çocuklardan bir grup “Hala hala heeey..” diye bağırırken arkadaşları Kimeee, kimeee”diye sorar, bu kez hep birlikte Karşıdaki dolabaaaa...”diye tempo tutardı.
 Hangi grubun dolabı sallanırken daha yükseklere çıkıyorsa o grup, diğer dolaptakilere “Hala, hala Heeey” çekerdi. Ve, dolaplar arasındaki yarış böyle sürer, giderdi.
 Davul yerinde ayrıca ip cambazları, hokkabaz çadırları, ikramiyeli halka çadırları, yarı insan yarı balık, Şahmaran gibi garip yaratıkların gösteri yaptıkları çadırlar, kurulurdu.
Bayramı şenlendirenler davulcular ve halay çeken oyuncular olurdu.
Davul yeri ayrıca da mahalle gençlerinin gösteri alandı
 Mahallenin gençleri, genç kızlara fiyaka olsun diye davul önünde saatlerce, kan-ter içinde kalıncaya kadar halay çekerdi. Özellikle ÇEPİK oyununda, gençler birbirinin elini kanatacak kadar sert vururdu.
 Diyarbakır'da tanınmış oyuncular vardı. Bunlar, bayram boyunca davul kurulan yerleri gezer her gittikleri yerlerde saatlerce halay çekerdi.
 Onların geldiği duyulunca, bayram yeri şenlenirdi. Kadınlı, erkekli mahalleli oyun alanının etrafını çevirerek bunların oyunlarını zevkle seyrederdi.
 Oyuncular tam takım giyinirlerdi:
 Gabardin kumaştan ağı geniş bir şalvar. Kurvaziye ceket, ceketin sol üst cebine yarısı sokulmuş beyaz bir ipek mendil, tiril tiril ipek gömlek, yakası açık bırakılmış kırk düğme işlemeli yelek, şalvarın üstüne geniş bir ağabani kuşak sarılırdı.
 Başa külah veya bere giyilmez, herhangi bir örtü örtülmezdi.
 Takım elbiseyi pırıl pırıl parlak boyalı, sivri burunlu, yürürken cızırdayan poçıklı (konçlu) yemeni, tamamlardı. Mendil, özellikle oyuncular için önemli bir aksesuardı. İpek mendil hem oyunda ritme uygun sallamak, hem de ter silmek için kullanılırdı.
 Oyuncu, oyuna girerken ipek mendilini çıkarır kuşağının arasına sıkıştırdıktan sonra ceketini soyar, itina ile katlar, bir tanıdığına ya da bir görevliye verir, oyuna öyle başlardı.
 Diyarbakır'ın ünlü oyuncuları vardı.
 Kolcubaşı Şahin Kardeş, bahçeci Şevki, Boti Reşit, kömürcü Ziya, Allaf küpeli Mıho, Çerkez Borçkan, Ali ve Abdurrahman Biter kardeşlerle, Musa Ünal
 Bayram yerinin işletmecileri bu oyuncuların zaman zaman kendi yerlerinde oynamalarını arzu eder, hatta gelmeleri için ricaya giderlerdi...
………………..
 Bayram günlerinde sinemalarda özel filmler gösterilirdi. Bu filmlerin afişleri faytonlarla sokak sokak gezdirilir, megafonla tanıtımı yapılırdı. Tanıtım yapılırken de bu filmlerin “Bayram Şerefine” getirildiği özellikle vurgulanırdı.
O yıllarda Diyarbakır'da iki sinema vardı. Biri mülkiyeti Özel İdare'ye ait olan ve Cemil, Cezair ve Necat Dilan kardeşlerin çalıştırdığı Yeni Şehir Sineması. Diğeri de Esin Sineması… Bu sinema sonradan çeşitli isimler altında 1970'li yıllara kadar faaliyetini sürdürdü
 Biz çocuklar, “40 kısım tekmili birden” kızılderili, kovboylu macera filmlerini tercih ederdik.
Bazen paramız, bilet almamıza yetmezdi. O zaman da filmin başlamasını bekler, 5-10 dakika geçtikten sonra kapıcıya mevcut paramızı vererek girerdik.
Bayram süresince kente tiyatro ve sihirbaz toplulukları da gelirdi.
Eskiden kentteki büyük kıraathanelerin hemen tümü sahneliydi. Ayrıca da Dağkapı'da hastaneler yolu üzerinde, sahneli, geniş bir tiyatro alanı vardı.
Gelen gruplar kahvehanelerde, Dağkapı'daki alanda, ya da sinema sahnelerinde gösteri yaparlardı. Ayrıca, Dağkapı'da, günümüzde Orduevi'nin bir bölümüne katılan Halkevi binasında rahmetli Celal Güzelses, Ermeni Bube, Selahattin Mazlumoğlu, Kemani Faik Hoca, Hüsnü İpek gibi sanatçılar tarafından Musiki Derneği adına halka açık konserler verilirdi…
Kısaca, bayramlarımız güzel ve şenlikli geçerdi.
 
 
Mehmet MERCAN
Kaynak ; Yahoo Diyarbakır Mail Grubu
 (Not; Diyarbakır'ı Anlatmak yazı dizisini kullanmama müsaade gösteren sevgili üstadımız Mehmet Mercan'a ve Diyarbakır Yahoo Mail Grubu moderatörüne teşekkürlerimi bir borç bilirim.)
Bu yazı toplam 2151 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com