22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Eyyüp ARAS


DİYARBAKIR GENÇLERİ

10 Eylül 2008 10:06

 

Aşağıda söyleyeceklerim benim şahsi fikrimden ibaret olup, sadece beni bağlayan bir unsurdur, öyle ki; bu söylemlerim herhangi bir grup veya sivil toplum örgütünün görüşü değil temsiliyeti hiç değil, tamamıyla zatı alime ait olduğunu beyan etmek isterim. Bunu böylece izah ettikten sonra asıl konumuza gelelim. Bir çok güzel olayın asıl yüzü eskiye duyduğumuz özlemin birer resmidir. Örneğin birkaç arkadaşın toplanarak neşe ve mutluluk içinde bazen yürek burkan anlatımlarla lise ve askerlik anılarının tazelenmesiyle atılan kahkahalar, söylenen şarkı ve türküler, çekilen ah’lar geçmişe, eskiye dair hafızalarda silinmeyen tatlı tebessümlerimiz ve acılarımız anılar kervanında yer alan değişmezlerimizden olduğu muhakkaktır.

Hani derler ya “ne varsa eskilerde var” işte bu deyim tüm zamanlara göre dağılmış hala geçerliliğini korumaktadır. Kültürümüzde eskiye dönüş kaçınılmaz bir gerçektir. Öyledir öyle olmasına da, gelin bu eski nostaljik söylem ve harikulade eserlerimizi kendi menfaatleri doğrultusunda rasgele kullananların düştüğü ve de yaşattığı duruma bir göz atalım. Eski türkü ve şarkıların yeniden derlenip başka kişi ve sanatçılarla icra edilerek (tabi kimisi alaya alarak kimisi eserin özgünlüğünü bozarak kendi tarz ve yorumlarına kurban etmesi gibi) sözde yeni versiyon adı altında tekrar tekrar açık pazar misali piyasalara sürülmekte, rap-rock bilmem metalcilik derken işi iyi götürüyorlar. Olan bizim asıl emekçi sanatçı büyüklerimize oluyor ne telif hakkı ne bir saygınlık ifadesi ne de ufak da olsa bir anma, sade olarak bir isim söylenir o kadar. Onca kızıl kıyamet gürültü patırtıya, işte çağın müziği, çok modern insanın içine işiyor (pardon işliyor olacaktı) diyerek, sözüm ona yeni yetme gençlik de başı boş bu türlü işlere ve Avrupai ayağıyla takılıyor ya al sana prestij, al halkın gönlündeki sanatçılar palavralarını, işin gücün yok; gün boyu hatta haftalar ve aylar boyu dinle. Dinle de fıttır işte. Ya şu son aylarda sözde çok meşhur olan bir parça ve iki tane lavuk vardı, neydi bakalım hah tamam işte “evlerinin önü boyaaaaaaalııııııı diiiiiireeeeek” diye cırtlak ve çığırtkan bir sesle başlayan o güzelim halk türküsü yerle bir ediliyor ve gençlik buna “abi bitiyorum buna abi ya bitiyorum bu parçaya, ne de güzel okuyorlar değil mi abi bunlar. Valla arkadaşım güzel okumuyorlar aksine bir güzel s…………. güzelim parçaya. De gel işin içinden çık işte, yav kardeşim uzun lafın kısası bir kere kimse bana kızmasın ama,ben şimdiki gençliği beğenmiyorum o yüzden de bu gençliğin beni temsil etmesine de müsaadem yok, bu böyle biline. Söylemim veya düşüncem yanlış yada farklı olabilir, tabi ben tüm gençliği de katmıyorum belli kesimleri kastettiğimi yazıyı tamamen okuyan anlayacaktır. O yüzden kimse defterimi dürmeye filan kalkışmasın.

Dünya adamın umurunda değil, ekmek elden su gölden, ne arayan var ne soran. Anne-Baba-Kardeş mi hasta, amca-hala-dayı yenge, dede nene mi ölmüş kime ne, onun saati ve zamanı daha değerli ya. Sanat sokağında, ofiste bilmem ne idüğü belirsiz olur olmaz mekanlarda jöleli uzun saçlar, küpeler ve top sakalla lümpen takılan gençlerimiz, bir görüntü çizeyim şu kızlara bir hava atayım da bir görsünler hele, erkek görsünler erkek…!  Bu gençlik mi bizim yarınlarımıza sahip çıkacak, bir çoğunun cebinde 5 kuruş para yok be, ana ve babanın verdiği harçlıklarla yada borç xerçlerle gününü gün eden, ortam oluşunca da mangalda kül bırakmayan papuç gibi diliyle etrafa ders vermeye kalkan absürd gençler mi beni kurtaracak, ezelime, özelime, kutsallarıma, değerlerime bunlar mı sahip çığacağ, vııış kele torpağ başıma…! Niye ben ölmişem.

Benim sıkıntım işte burada başlıyor arkadaşlar. Eskiden yiğitliğin şanına yakışır şekilde adına türküler, dizeler, maniler söylenen Diyarbakır gençliğinin yerini şimdi yeni yetmeler, ana kuzusu süt çocukları ile “Sanat Sokağında” sanatını bir başka icra eden lümpen çocukları almış. Hele bir de üniversiteli olsun değmeyin keyfine, hemen filozof kesilir ukalalık alır başını gider. Öyle kimseyi de beğenmezler haaa…!    Onlar açısından nasılsınız peki ya “kırosun”, ya gericisin, ya muhafazakarsın yada çağdışı kalmışlık ve bilmem ne. Ben bu gençliği değil, eski “Diyarbakır Gençliğini” istiyorum kardeşim. Sevdi mi tam seven, sanatsa sanat, türkü okuma mı zıngıl gibi bir ses işte o kadar. Bu maharetler ya yoksa derseniz; memleket aşığı, kalender insan, yürekli, gözü kara vurdu mu oturtan, mert mi mert, cömert, yiğit, kalender, sadık, misafirperver ve dost canlısı, erkek mi erkek gençliği istiyorum. Özünü, sözünü, yerini, yurdunu, dahası kim olduğunu kimlere mensup olduğunu unutmayan, değerlerine gerçekten sahip çıkan ve Diyarbakır’ ını can ü gönülden seven koruyan gençliği geri istiyorum. Hani çok geniş olan folklor kültürümüzde apayrı bir yerde duran “Halay” da söylendiği gibi; “Diyarbekir gençleri lo, yüzünden belli olur lo”     

Anne ve babalara buradan sesleniyorum. Çocuklarınızı asimile etmeye yada edilmesine asla müsaade etmeyin. Kültürünüzü, geleneklerinizi takip edin, çevrenize yayın sevin sevindirin, değerlere sahip çıkın, çıkılmasını da siz öğretin asla terk etmeyin. Cehalet sadece okumakla aşılmıyor, gelenek görenekler ve iyi ahlak kurallarının uygulanmasıyla da bir çok engellerin aşıldığı unutulmamalıdır. Ve unutmayın ki; medeniyetini ve kültürünü kaybeden bir topluluk her şeyini kaybetmiş demektir. Aslında; yazı konusu itibariyle uzun sürecek, neler anlatılmayacak ki, neler dile getirilmeyecek ki, ama sayfalar yetmez bu işe. Biz yine de ana temasını işleyelim dedik haydi hayırlısı.

Selam ve Dua ile.

Bu yazı toplam 3067 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com