1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. Diyarbakır futbolda ilerleme kaydediyor
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır futbolda ilerleme kaydediyor

A+A-

Henüz Diclespor ile Yıldızspor'un birleşmeyip Diyarbakırspor'un doğmadığı 1968 yılından önce de büyük bir futbolcu potansiyelinin bulunduğu bilinen Diyarbakır'da bu oran bugün yüzde 70 dolayında ve bu yönde tavan yaptığını düşünüyorum.


Ergani, Kayapınar, Amed ve DSİspor'u alkışlıyorum
Diyarbakır'da özellikle altyapıda çok önemli işler beceren Erganispor, Ergani Gençlerbirliği ile DSİspor'u gönülden kutluyorum. Bu kulüplere yetişemeseler de onlarla boy ölçüşmeye çalışan Kayapıner Belediyespor ile Amedspor'u da alkışlamak gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü spor demek sadece sportif anlamda başarı demek değildir. Eğer imkanlarınız var ise güzel bir de tesis kurduysanız, sportif başarının yanında yetiştireceğiniz insanlar da önemlidir. Çünkü küçük yaşta bir kulüpte futbola başlayan her sporcu futbolcu olacak diye bir kaide yok. Bir minik sporcu pekala iyi bir futbolcu olmazsa bile yetiştiği kulüpre çok iyi bir insan olarak çıkacaktır. Zira hiçbir antrenör sporcusunun kötü biri olmasını istemez ve hatta iyi bir ahlak sahibi olması için çaba gösterir. Ben gençlik yıllarımda futbol oynadığım Karacadağspor'da başkanımız Ahmet ve Antrenörümüz olan Remzi Sayılan her şeyden önce iyi bir insan olarak yetişmemizi sağladı. Hepimiz yoksul aile çocuklarıydık. Bugün o takımda oynayan hemen herkes iyi bir noktada ve bunda Karacadağspor'un da büyük bir etki olduğunu düşünüyorum.


Bugün bakıyorum DSİspor'da daha futbolculuk yıllarında tanıdığım Ahmet Tanış, Kayapınar Belediyespor'da daha çocukluğundan ve futbolculuk yıllarından tanıdığım Erhan Ölker, Ergani'nin her iki takımından da tanıdığım Mehmet Kanat hem futbolcu ve hem de iyi birer insan yetiştirmek için canla başla çalışıyorlar. Bu konuda kendilerini destekleyen yöneticileri de tebrik ediyorum. Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'da şu an kimin altyapıda çalıştığını bilmiyorum, ama orada da güzel şeylerin yaşandığını biliyorum. Bugünkü köşemin başlığına aldığım, “Diyarbakır futbolda ilerleme kaydediyor” cümlesini de bu manada, yani insan yetiştirme manasında kullandım. Yoksa futbolcu olmuşsun da adam olamamışsın neye yarar. (Özgür Haber)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT