1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Diktumder'in Amaç ve Görevleri
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diktumder'in Amaç ve Görevleri

A+A-

DİKTUMDER adına Selam ve saygılarımı sunarak  yazıma başlamak istiyorum.DİYARBAKIR KÜLTÜR TURİZM VE MUZİKİ DERNEGİ, yeni kurulmasına rağmen gün geçtikçe ilgi ve katılımın yoğun olması ve bunun bize verdiği mesaj, doğru yolda olduğumuzu göstermektedir.

Derneğimizin  faaliyet konuları arasında ilimizin Tarihsel Kültürel Kimliği, yanında MANEVİ değerlerini ortaya çıkarmak, Diyarbakır'ın Dünya kültür mirasları listesine sokup bununla ilgili kriterleri oluşturmak, bu listeye sokulması için sivil insiyatifi hareketlendirmek, listeye soktuktan sonra  UNESCO ve diğer ilgili kurumların tanıtım, finans ve avantajlarından  faydalanarak ilimizin TURİZM CAZİBE MERKEZİ olması gerekliliğini merkezi hükümete anlatmak.

İlimizin UNESCO ve Dünya Kültürel MİRASLARI, Listesine girip avantajlarını ve kriterlerini daha sonraki yazılarımda anlatıp kamuoyu oluşturmamız için neler yapabiliriz gerektiğini birlikte karar vereceğiz.

Diyarbakır'ımızın bu listeye girmesi için o kadar çok değerleri varki  girmemesi için bahane aramak lazım.Tabiki bunun kriterlerini yerine getirmek için çalışmalar gerekmektedir.

Bir başka konuda ilimizin TURİZM CAZİBE MERKEZİ olması gerektiğidir. Sayın BAŞBAKAN Diyarbakır'a ziyaretlerinin birinde bizzat  kendisine  Diyarbakır'ın Kültürel Tarihsel ve İnanç turizmi açısından Diyarbakır'ın  caibe merkezi olması gerektiğini  anlatmıştım.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda bölgeler ve iler arasındaki gelişmişlik farkı o bölgenin ve ilin konumu ve özelliği göz önünde bulundurulur.!

Diyarbakır ve bölgemizin Dünya kültürel mirasları listesine girmesi ve Turizm CAZİBE  merkezi olması için bazı bilgiler vermek istiyorum.

Diyarbakır SURLARI ,EVLERİ ,CAMİLERİ,KİLİSELERİ,MEDRESELERİ  İNANÇ TURİZİMİ 9 Peygamber kabri 3 Peygamber makamı  450 sehabe mezarı  Mekke Medine den sonra Dünyada enfazla sehabe kabri bulunan 3 . şehir Diyarbakır.!

Gezegen ve yıldızların isim ve hareketlerini, burçların isimlerini, Dünyada ilk astronomi ilimini  yazan alimler , Dünyada ilk Robotu yapan EL CEZİRE gibi bilim adamları yetiştiren, ilk ELMAS işçiliginin yapıldığı sanatkarların Kültür adamlarının yetiştiği Dünyanın en fazla ilim kültür ve bilim adamı yetiştiren Dünyada ilk toprağın tohum atıldığı ve ilk bugdayın yetişip, Dünyaya buradan  yayıldığı ilk insanların göçebe hayatan  yerleşik düzene geçtiği böylelikle kültürün oluşup Dünyaya buradan yayıldığı 10000 sene  tarihi  geçmişi 27 medeniyete başkentlik yapmış olan kaç şehir vardırki.?

DİYARBAKIR'ımızın  taşıdığı bu özelikler saymakla bitmez gelin tarihimizin bize emanet etiği bu kadim,aziz ve kutsal şehrimizin emanetçileri olarak bize emanet edilen şehri DİYARBEKİRİ birlikte sahiplenelim.

Bize bu sitede yazma imkanı veren yeni tanıştığım ve iyiki  tanımışım dediğim, İSMAİL AYBAL kardeşime beni onunla taniştıran Sayın  ağabeyim değerli büyüğüm medai iftiharımız  şair KADRİ GÖRAL a ,sonsuz teşekür ederim.        

                                                 DİKTUM DER BAŞKANI  KENAN AKSU

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT