28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,378
  %0.32
 • Dolar
  3,1107
  %0.01
 • Euro
  3,4026
  %0.43
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Dikkat! Toprakaltı mahallesi her gün daha da genişliyor, Video

16 Kasım 2013 Cumartesi 18:32

Her gün önünden geçtiğiniz mezarların her birinin içinde, tıpkı sizin gibi birer insan yatıyor...
Yaklaşık bir buçuk metre bitişiğinde bir komşusu daha var.
Onun yanında bir başkası...
Onun yanında bir başkası...
Fakat genişçe yer kaplayan bu arazide hiçbiri kıpırdayamaz. Kimse birbirini ziyaret edemez, kimse konuşamaz, nefes alamaz, yemek yiyemez…
Etrafta seyredecekleri tek şey simsiyah karanlıktır.
Ölüm her insanın bir adım ilerisindedir. Oysa bu gerçeğe rağmen bazı insanlar gaflet içinde ölümü kendilerinden uzakgörüyorlar.

İnsanların sorgulama (zamanı) yaklaştı, kendileri ise gaflet içinde yüz çeviriyorlar. (Enbiya Suresi, 1)

Bugün sizlerle çok güzel hazırlanmış, insanın şuurunu açan, ölümü ve gerçek hayatımız olan ahireti düşündüren bir video paylaşmak istiyorum, bu linkten seyredebilirsiniz:

http://video.mynet.com/erkanarkut/Dikkat-Olum-cok-yakin/1374110

Unutmayın, onlar da, bir zamanlar, sizin şu anda yaptığınız gibi, televizyon izliyordu.
Onların da şu an yaşayan insanlar gibi yetişmeleri gereken işleri,  çok sevdikleri arabaları, mutlu pozlar verdikleri fotoğrafları, aileleri ve geleceğe ait planları vardı.
Ancak ölümleri ile birlikte tüm bunlar hiçbir şey ifade etmeyecek hale geldi.
İnsanların çoğu ölümü düşünmekten kaçınır. Oysa ki saatin her vuruşu, sizi öleceğiniz ana biraz daha yaklaştırır. Bu yazımı okuyan her insanın kaç gün, kaç saat, kaç dakika ömürlerinin kaldığı şu anda belirlidir. Ve sonunda kaçınılmaz an gelir, geri sayım biter…

Mesela milyoner, katrilyoner fabrikatör falan bey, tesisleri kurmuş, imkânları kurmuş, kendisi toprağın altında. Orada geniş mahalle arkadaşlarıyla beraber, hep beraberler. Bitişiğinde, bilmem ne profesörü, öteki tarafta hâkim bilmem kim, öteki tarafında, ünlü bilmem ne ailesi. Ben geçerken bakıyorum, aile mezarlıkları var. Herkes birbirine orada komşu. Ama kimse birbirine gidemiyor, kimse konuşamıyor, kimse nefes alamıyor, yemek de yiyemiyorlar. Seyrettikleri görüntü siyah, sadece karanlığı görebiliyorlar. Nefes aldıkları koku, dünyanın en iğrenç kokusu. Yiyecekleri ancak toprak yiyebilirler başka bir şey yiyemezler.Sürekli etleri parçalanıyor, kemikleri parçalanıyor. Böyle bir hayat. Öbür tarafta da stereo müzik devam ediyor. Arkadaşları samba yapıp, oynamaya devam ediyorlar. Viskiler havalarda uçuşuyor, şampanya patlatıyorlar köpükleri üstüne başına, birbirinin üstlerini başlarını batırıyorlar. Değil mi? Kıyafetleriyle birbirlerine hava atıyorlar. İşte benimki şu, benimkisi bu falan diyerekten. Hâlbuki daha dün o ekipte olan adam ertesi gün toprağın altında duruyor. Üç gün sonra yine onların yanında hava atanlardan bir tanesi onların yanına gidiyor, komşuları o da toprağın altına giriyor. Mahalle genişliyor gittikçe. Toprak altı mahallesi genişliyor. Ama adamlar yine umursamıyorlar…

Unutmayın, bir insan 80 yıl da yaşasa, 100 yıl da yaşasa her geçen gün kaçınılmaz olan sona doğru ilerler.Bu dünya insanların eğitim yeridir. Bu nedenle her insan,  tüm yaşamını Allah'ı razı edecek davranışlarla geçirmekle sorumludur.  Toprağın altında ne malın-mülkün, ne markanın, ne de çevresindeki insanların bir değeri yoktur. Zengin ya da fakir, güzel veya çirkin, genç ya da yaşlı her insan yalnızca birkaç metrelik bir beze sarılı olarak defnedilecektir.

De ki: "Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da, müşahede edilebileni de bilen (Allah) a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir." (Cuma Suresi, 8)

 
Bu yazı toplam 4247 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com