23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Ali Fikri IŞIK / Gazeteci ve Yazar


Diego Simeone Korsan Bir Figürdür

03 Mayıs 2016 Salı 23:47

Bir futbol maçının yorum ve analizinde futbolcunun o maçta sergilediği performansı baz alıp, buradan o oyuna ilişkin doğru ve anlamlı sonuçlar çıkaramayız. Çünkü bizzat o futbolcuyu, o gün, o sahaya süren, sahada bir fikri, bir aksiyonu, bir uygulamayı, bir taktiği uygulamak üzere o'nu seçip oynamasına karar veren teknik direktördür. Maçın yorumu ya da analizi, eninde sonunda futbolcunun yaptıklarına bakarak teknik direktörün oyun kurgusunu anlama faaliyetidir. Yorum oyuncudan hareketle teknik direktörün sistemini, perspektifini, kurgusunu, strateji ve taktik düşüncesini anlama ve anlamlandırma edimidir.

 

Dolayısıyla bir maçta olup biten herşeyi kendiliğinden bir keyfiyetler zinciri olarak değerlendirmek doğru olmaz, bu yöntem bizi doğru sonuçlara götürmez. Aynı şekilde bir maçın anlamını oyuncu topluluğunun yetenek ve becerisinden ibaret saymak, oyuna gerçek karakteri veren olgunun topçunun bilekleri olduğunu savlamak sadece yanlış olmaz, aynı zamanda yanlış bir bilincin işlediği popüler bir cinayet olur. Her oyun, genel olarak teknik direktörün oyunudur ve oyuncular bu kurgusal üretimin önceden repliklerini ezberlemiş olan aktörleridir. Metin, senaryo ve yönetim teknik direktörün, belirli karakterleri canlandırmak ise futbolcuların işidir.

 

Şampiyonlar Ligi yarı final maçında, gerek Bayern Munich'in dominant, kuşatıcı, iktidar inşa edici, egemen oyunu nasıl Pep Guardiola'nın zihinsel faaliyetinin ürünü ise; Athletico Madrid'in oynadığı korsan, tek yanlı, topu rakibe bırakıp sadece anlık zaafları kollayan sahte gölge oyunu kesinlikle Diego Simeone'nin zihinsel ve kültürel kodlarının ürünüdür. Bu maç başka bir dizi açıdan da oyunun teknik direktörler tarafından belirlendiğini kanıtlayan bir maçtı. Bütün bir maç boyunca Athletico Madrid'li hiçbir oyuncunun, oyunun hiçbir döneminde ön plana çıkamamasının esas nedeni Diego Simeone'nin taktik planının gereği ve sonucuydu.

 

Salt tur atlama içgüdüsüyle takımını savunma pozisyonundan bir an bile çıkartmayan Diego Simeone sadece Pep Guardiola planlamasına hizmet etmekle kalmıyordu; tam terine futbola gönül veren herkesi sefil bir oyuna mahkum ediyordu. Futbol oyunu oynanmak üzere insanoğlu tarafından icat edildi. Elbette bu oyun defans yapmayı da talep eder. Ama 90 dakika boyunca sadece defans yapıyorsanız bu oyunun adı artık futbol olmaz; olsa olsa görkemli bir cenaze töreni sonrası mezarlıkta ağıt yakmak olur.

 

Rakip takımın hücum girişimini sahaya attığı ikinci topla kesen bir teknik direktördür Diego Simeone. Kişisel hırsına zora düştüğü her fırsatta yenilen ve  kazanma arzusunu hayatın kendisinden daha değerli gören bu doğuştan zaaflı karakter hiçbir biçimde futbolun geleceğini temsil edemez. Kısa vadeli başarıları hiç kimseyi yanıltmasın; çünkü futbol oyununun özü, ruhu, estetiği oynanmak üzere tasarlanmış şahane oyun olduğuna işaret eder. Diego Simeone'ler, Jose Morinho'lar ya da Claudia Raineri'ler endüstriyel futbolun yarışmacı kurallarının arkasına gizlenerek, geçici ve kısmi başarılar elde edebilirler. Ama futbol oyun aklının, futbol oyun keyfinin ve bu oyunla insanoğlunun yarattığı muhteşem estetiğin talebi her zaman iyi ve güzel oyun olacaktır.

Bu yazı toplam 7618 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com