1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Devlet ile Sohbet -1…
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet ile Sohbet -1…

A+A-

— Merhaba Devlet!

— Merhaba Vatandaş!

— Benim temel ihtiyaçlarım var, onları talep ediyorum!

— İhtiyaçlarını söyleyebilirsin, fakat seni bazı sözcükleri kullanmaktan ve bir şeyleri 'ima' etmekten men ettiğimi biliyorsun. Şu 'talep' kelimesini de kullanma. Zira ihtiyaçlarının sınırlarını belirlemiş ve sana daha önce bu kuralları 'yasa' ile bildirmiştim: Adını söylemeyecek, koyduğum kuralları da çiğnemeyeceksin!

— Bütün bunları anlıyorum, ama ben ancak o kelimelerle ve sözcüklerle kendimi ifade edebiliyorum. Talebim ihtiyaçtan dolayıdır. Eğer ihtiyaç olmasaydı talebim de olmazdı. Sen benim için varsın. Bana hizmet etmek için organize edilen bir yapısın. İhtiyaçlarımın tamamını da karşılamalısın.

— Dikkat et vatandaş, yasaklarım diken diken oluyor!

--- Artık şu yasaklarını terk et, bunlar günümüz dünyasına hiç yakışmıyor. Eziyet ve üzüntü vermekten başka bir işe de yaramıyor. Böyle davranmakla adalet ilkesini ihlal ediyorsun. Kardeşimle aramdaki eşitliği bozuyorsun. Oysa senin üzerine bina edildiğin temellerinden biri de eşitlik ve adalettir. Buna dikkat etmelisin. Çünkü sen devletsin; sınırlarının içerisinde yaşayan her vatandaşın hakkını korumakla mükellefsin!

— Kaç defa kestim şu dilini, halen konuşuyorsun. Adını ben koymuşum, onu dağlara da kazıtmışım. Niye bu ismi edinmiyorsun?

— Doğru söylüyorsun; yapmışsın yapabildiğini. Bin defa daha kessen de dilimi, kökü bendedir. O olmadan olamam. Kendimi insan yerine koyamam. Hem senin kuruluşundan önce dilim vardı. Binlerce sene evvelinden bu yana ovalarımda, dağlarımda, derelerimde, köylerimde, çeşmelerimde onunla ismim yaşardı. Sen bunları değiştirdin, içinde geçtiği lügatleri bile sildin. Ama olmadı; yok edemedin. Acılar buna şahittir. Tüm zorluklara rağmen, özümü koruyorum; insanlık hücrelerimin her zerreciğinde dilimi ve kültürümü aynen yaşatıyorum.

Dağlara yazdırdığın o güzel isim, benim kardeşimin adıdır. Onu sen dağlara, ben ise yüreğime yazmışım. Biz; bir vücudun damarlarında dolaşan kırmızıyız. Birbirimizin kardeşliğinden de razıyız. Yeter ki sen bize zorluk çıkarma. Bayrağımızın renginde olan ak'ın zeminindeki 'al' misali, birlik ve beraberlikte inşallah ebediyiz. Sana düşen, yolumuzun üzerindeki engelleri kaldırmandır, hem kardeşimin hem de benim yaralarımı sarmandır.

Devletim, şunu bileceksin: Benim adım Kürt Yurttaş. Bütün savaşlarda Türklerle olduk yoldaş. Kuruluşunu birlikte meydana getirdik ettik paydaş; eksiklerimizi tamamlayıp olacağız eşit vatandaş. Ve seni de Allah'ın izniyle edeceğiz çağdaş!

— Ne diyorsun sen?

— Şimdilik bana müsaade, haftaya Pazartesi görüşürüz...

Mücahit Can

Yorumlarınızı mucahitcan@superonline.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar